Hadházy: Ez újabb mocskos húzás

  • narancs.hu
  • 2024. december 1.

Belpol

A képviselő szerint a kormány a kis gimnáziumok bezárásával oldaná meg a pedagógushiányt.

A Népszava októberben számolt be arról, hogy az állami gimnáziumoknak a fenntartójuk javaslatot küldött arról, milyen írásbeli felvételi pontszámot elért diákokat vegyenek fel. A négy évfolyamos képzésben minimum 50, a nyelvi előkészítő esetében 60, a hat évfolyamos képzéseknél minimum 70 pontot ajánlott elérniük a 100-ból azoknak, akik gimnáziumokban szeretnének tanulni az ajánlás szerint. 

A lap arra a következtetésre jutott, hogy ha a gimnáziumok az ajánlásnak megfelelően járnak el, sok általános iskolás marad ki a gimnáziumi képzésből. Az Oktatási Hivatal adatai szerint ugyanis a nyolcadikosoknak 47,8 százaléka 50-nél kevesebb pontot ért el a központi írásbelin. A hatodikosoknak, akik legutóbb hatosztályos gimnáziumba felvételiztek, 23,15 százaléka teljesített 70 vagy ennél magasabb pontszámot. 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő vasárnap a Facebookon megosztott egy hozzá eljuttatott levelet – név nélkül, de a levélíró neki elárulta a nevét – arról, mit eredményez ez az ajánlás.

A levelet egy gimnázium igazgatóhelyettese küldte. Azt írja, hogy a fönt vázolt ajánlást „már idén beleíratták a felvételi tájékoztatókba, a tankerületeken keresztül közölt, ellentmondást nem tűrő, szóbeli utasítással. Azért szóbelivel, mert erre a fenntartó nem adhatna utasítást, ugyanis szakmai igazgatási feladata nincs, így egy ilyen utasítás sérti a megmaradt intézményi autonómiát. Mivel a sajtóba ez kiment, annyit finomítottak a dolgon, hogy csak »ajánlott« ponthatárként szerepel a dolog. Azt viszont most már egészen friss, és egészen biztos információból tudom, hogy jövőre tervezik ennek a kötelező bevezetését. Gondolom, ha kell, akkor majd jogszabályt módosítanak” – írja az igazgatóhelyettes.

Szerinte e ponthatár alkalmazása már a jobb iskoláknak is gondot okoz. Nem fogják tudni feltölteni az osztályaikat a törvényileg előírt 34 fős létszám közelébe. Azzal pedig, hogy egy-egy osztályt nem tudnak elindítani, álláshelyek szűnnek meg az intézményekben.

„Lehet, hogy egy-egy iskolában 100 felvettből »csak 15-20« esne ki, de ez azt is jelentené, hogy nem indulhat el egy osztály, vagyis az sem kerülne be biztosan, aki egyébként a megemelt követelmények mellett is bejuthatna” – magyarázza a levélíró.

Szerinte azok a gimnáziumok, amelyek a mezőny második felében vannak, nagy eséllyel egy új osztályt sem tudnak indítani. Közben viszont vitatható, mennyire objektív mérce a középiskolai felvételi. Aligha lehet kétszer negyvenöt perc alapján eldönteni egy 14 éves diákról, alkalmas-e arra, hogy gimnáziumba járjon – úgy, hogy közben az általános iskolából hozott kitűnő bizonyítvány vagy a gimnázium saját szóbeli vizsgáján elért eredmény nem számít. 

 

Hadházy Ákos mocskos húzásnak nevezi a tervet, és szerinte egyetlen célja az, hogy néhány éven belül be lehessen zárni egy sor kisebb gimnáziumot, hogy kevesebb pedagógusra legyen szükség. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.