Hajdu Szabolcs: "Ez nemcsak az SZFE-ről, hanem az egész országról szól"

  • narancs.hu
  • 2020. augusztus 31.

Belpol

Zsákutcabál.

Szolidaritási utcabállal demonstráltak a Színházi és Filmművészeti Egyetem diákjai a Vas utcában, mert az intézményt egy alapítványon keresztül Vidnyánszky Attila fennhatósága alá rendelte a minisztérium. Az új kuratórium az egyetem legfőbb döntéshozó szerve, a szenátus jogköreit egyoldalúan visszanyeste.

Az eseményen felszólalt többek között Bodó Viktor, Hajdu Szabolcs, Molnár Áron Noár.

Este 7 és 8 között megtelt a Vas utca, a szimpátiatüntetés előreláthatóan fél 11-ig tart.

Az egyetem vezetői augusztus 31-én jelentették be, hogy lemondanak posztjaikról, és az alkotmánybírósághoz fordulnak az egyetem autonómiájának megsértése miatt.

Fullajtár Andrea, az SZFE tanára azt mondta, azért nem hagyja ott az osztályát, mert tudja, hogy mennyit dolgoztak: „Mert ti vagytok a jövő. Nyugtassatok meg, hogy nem lehet titeket megvezetni!“

Bodó Viktor színházi rendező szerint pillanatnyilag ez Magyarország legszabadabb utcája. „Minisztériumi mamelukok állnak szemben egy kis egyetem lelkes hallgatóival“ mondta Bodó, aki arról beszélt még: látjuk, hogyan pusztít az országban a nyers erő, a hataloméhség, hogyan tapossa el az erős a gyengét.

„Háború van, meg kell védenetek magatokat“, de úgy, hogy nem szabad hagyni, hogy erre rámenjetek, mondta. Meg kell őrizni a derűt, alkotókedvet, tette hozzá.

Bodó addig nem szeretne belépni az SZFE ajtaján, amíg nem rendeződik az egyetem autonómiája, zárta beszédét.

Hajdu szabolcs film- és színházi rendező szerint ebben a történetben nem Vidnyánszky Attila osztja a szerepeket, ő is tragikus szerepet játszik, mert „elvállalta, hogy ő lesz a buldózer“, és ezért ellenségknt tekint erre az intézményre.

„De az igazi ellenség fent ül az aréna páholyában, szotyizik és élvezettel nézi, hogy lejátszuk egymás között a meccset“, mondta Hajdu, aki szerint ez a történet nem csak az SZFE-ről, hanem az egész országról szól.

"Annyi történik, hogy egy demokratikus intézményből autokratikus intézményt csinálnak, mert pont az a bajuk vele, hogy itt szabadon gondolkoznak."

Németh Gábor feltette a kérdést: "Miért hallgat a teljes magyar felsőoktatás? Miért hallgat a magyar rektori konferencia?"

"Megtörtént az autonóm egyetem modellváltásnak álcázott elrablása, de mi maradt? A forró szív és a hűvös fej tisztasága", zárta beszédét Németh Gábor. "Megmaradt az emberi méltóságotok, azt nem veheti el semmilyen hatalom".

Az esemény itt, az SZFE HÖK Facebook-oldalán követhető.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.