Ha nem tudnak megállapodni a pártok a főpolgármesterrel, a BKV-t, a BKK-t is törölhetik a cégjegyzékből

Belpol

Lassan két hónapja törvénytelenül működnek a fővárosi önkormányzat cégei, mert a Fővárosi Közgyűlés tagjai nem küldenek új tagokat a május végén megszűnt felügyelőbizottságokba. A Tisza Párt a főpolgármesterre hárítja a megoldást, ahogy Vitézy Dávid frakciója is, de ők részt vennének a jelölésben. A Fidesz, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt nem közölte mi a szándéka, míg a DK kiáll a főpolgármester mellett a jelöltállításban. Mivel felügyelőbizottságok nélkül nem működhetnek tovább a cégek, a cégbíróságnak törvényességi felügyeleti eljárást kell indítani, aminek a vége a BKV, a BKK, a főváros fürdőit, közműveit és vagyonát kezelő cégek törlése, megszüntetése lehet.

A cégtörvény szerint törvényességi felügyeleti eljárásra kerülhet sor, ha egy gazdasági társaságnál nem történik meg a kötelezően létrehozandó felügyelőbizottság felállítása. Ez az állapot a fővárosi önkormányzat nagy cégeinél lassan két hónapja tart. Május 31. óta felügyelőbizottság nélkül működik a BKV Zrt., a BKK Zrt., a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt., a BKM Budapest Közművek Nonprofit Zrt. és a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt.

Hogyan jutott ide a főváros? A cégek ellenőrző és vezető testületeinek megbízása tavaly novemberben járt le. Az október végi Fővárosi Közgyűlésen már kirajzolódott a máig tartó állandósult patthelyzet, hogy a pártok nem tudnak megegyezni, nem született olyan javaslat, ami megkapja a szükséges 17 szavazatot. Karácsony Gergely főpolgármester első nekifutásra szeptemberben, kétharmadával csökkentette volna az egyszemélyes fővárosi cégeknél az igazgatósági pozíciók számát. Nyílt pályázat kiírását is ígérte a fővárosi önkormányzathoz tartozó cégek igazgatósági és felügyelőbizottsági posztjának betöltésére. November elején már az igazgatóságok megszüntetését kezdeményezte, amivel az önkormányzat évi 250 millió forintot tudna spórolni úgy, hogy hatásköreiket átveszi a Fővárosi Közgyűlés. A felügyelőbizottsági pozíciók elosztását a választói akarat figyelembevételével javasolta kiosztani: a legnagyobb frakciók, a Tisza és a Fidesz több pozíciót kapjanak, a kisebb frakciók, a DK, a Kutya Párt, az LMP és a Párbeszéd kevesebbet. Az új rendszert a november végi közgyűlés jóváhagyhatta volna, ha lett volna többségi megállapodás. De akkor sem volt. Ezt látva a főpolgármester módosította a javaslatát. A jogszerű működés megőrzése érdekében azt kezdeményezte, hogy a felügyelőbizottsági helyeket a Főpolgármesteri Hivatal szakapparátusának a legjobbjai, a szakterületen érintett munkatársai kapják meg a munkavállalói delegáltak mellet. Átmeneti időre kaptak megbízást 2025 május 31-ig. Ehhez sikerült 19 szavazatot szereznie, a Tisza Párt 10 fős támogatásával megszületett a kompromisszum, az igazgatóságok pedig elvesztették igazgatósági jellegüket – a közgyűlés tagjai kezdték gyakorolni azokat.

A Tisza Párt akarata is érvényesült, februárban elindították a nagy fővárosi cégek vezetőinek kiválasztását nyílt pályázatok kiírásával. A forgatókönyv szerint az Orbán Árpád tiszás képviselő vezette bíráló bizottság május végére jelölte volna ki az alkalmasnak ítélt pályázókat. A testület azonban eddigi működésével kudarcot vallott, nem nevezett meg egy jelentkezőt sem határidőig. A BKV és a BKK esetében új pályázókra tartana igényt – láthatóan e két fővárosi cég vezérigazgatójának kiválasztása okozza a legnagyobb konfliktust, miközben tavasszal mindkét társaság vezetője, Bolla Tibor és Walter Katalin is lemondott. A BKV vezetését a határozatlan időre kinevezett Takács Péter, és BKK vezetését a határozott időre megbízott Bodor Ádám vette át, a másik három cégben helyükön maradtak a vezérigazgatók. A bíráló bizottság kaotikus, értékelhetetlen helyzetbe navigálta a kiválasztási folyamatot: jelöltek nincsenek, új pályázókat nem hallgatott meg, nincs is szó jelentkezőkről.

Májusban akkor ért az egyre zavarosabb, ellentmondásosabb vezetőválasztási folytatásos történet a csúcsára, amikor a közgyűlés 21 képviselője megszavazta az összes fővárosi cégvezető visszahívását. Ezt viszont a főpolgármester nem volt hajlandó végrehajtani. A közgyűlés politikai játszmái eközben teljesen elterelték a figyelmet a május végi határidőről, amikor lejárt a felügyelőbizottsági tagok mandátuma, innentől törvénytelenül működnek a cégek. A főpolgármesternek annyit sikerült kisajtolnia a pártokból a nyári leállás előtt, hogy a június 30-i közgyűlésen átmenjen javaslata, ami alapján a két vezérigazgatóját veszített közlekedési cég, a BKV és a BKK átmenetileg, szeptember 30-ig 3-3 fős igazgatósági testületet kapjon vezető beosztású munkatársaiból, díjazás nélkül. Ezzel ennél a két cégnél októberig levették ezt a terhet a fővárosi közgyűlés képviselőiről.

Hogyan lehet rendezni a törvényes működést? Ha a tulajdonos illetve a cégvezető nem képes rá, a cégek, így az említett fővárosi társaságok működését a cégbíróságok állítják helyre törvényességi felügyleti eljárás keretében – írja a cégtörvény. Ennek akkor van helye, ha a létesítő okirat vagy annak módosítása, illetve a cégjegyzék nem tartalmazza azt, amit a cégre vonatkozó jogszabályok kötelezően előírnak. Vagy ha a cég a működése során nem tartja be a szervezetére és működésére vonatkozó jogszabályi rendelkezéseket, a létesítő okiratában foglaltakat. E fővárosi társaságoknál ez már bekövetkezett. A törvény szerint kötelező felügyelőbizottságok alakítása a gazdasági társaság formájára és működésének módjára tekintet nélkül, ha azt törvény a köztulajdon védelme érdekében vagy a társaság által folytatott tevékenységre figyelemmel előírja. Hasonlóképpen kötelező felügyelőbizottságot működtetni a munkavállalókat megillető ellenőrzési jogok gyakorlása érdekében. Az tehát nem lehet megoldás, hogy felügyelőbizottságokat végérvényesen megszüntetnék a fővárosi önkormányzat cégeinél.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.