Helsinki Bizottság: most cukorbeteg menedékkérőket éheztettek a tranzitzónában

  • narancs.hu
  • 2019. május 22.

Belpol

Három napig. Aztán a strasbourgi bíróság közbelépett.

"Három napon át nem kapott enni egy idősödő, cukorbeteg házaspár a röszkei tranzitzónában" - írja Facebook-oldalán a Magyar Helsinki Bizottság.

Csak azután hagytak fel az 58 éves afgán nő és 63 éves férje éheztetésével, hogy a jogvédő szervezet panasza nyomán a strasbourgi bíróság felszólította a hatóságokat: a foglyoknak azonnal adjanak enni.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága már többedszerre hívja fel erre Magyarországot, miután egy tavaly nyári törvénymódosítás értelmében a Szerbia felől érkezők menedékkérelmét gyakorlatilag automatikusan elfogadhatatlannak tekintik, a kitoloncolás előtt állók közül pedig csak a gyerekeknek adnak enni.

"Éheztetni rács mögé zárt embereket kínzás, azaz bűn, cukorbeteg embereket éheztetni pedig még nagyobb bűn" - írják a jogvédők.

Figyelmébe ajánljuk

Polt Péter írásbeli válaszából kiderül: azt sem tudja, miben folyik nyomozás

Elég súlyos ellentmondásra derült fény egy, az orosházi férfi kézilabdát érintő 1,3 milliárd forintos szabálytalan tao-felhasználási ügyben. A minden jel szerint költségvetési csalás gyanúja ügyében tett fel írásbeli kérdést Tóth Bertalan (MSZP) országgyűlési képviselő Polt Péter legfőbb ügyésznek, aki azt válaszolta, hogy az ügyben nem indult büntetőeljárás. A Narancs.hu-t korábban és most is az ellenkezőjéről tájékoztatta a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága.  A Sportállamtitkárság hallgat az ügyben.

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.