Horn Gyula sétány – nem létező MTA-állásfoglalást lobogtat a kormányhivatal

  • narancs.hu
  • 2023. április 1.

Belpol

Az Akadémia egy teljesen más ügyben hozott állásfoglalására hivatkozva akarják megváltoztatni a Horn Gyula sétány nevét. 

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) a hvg.hu-nak elismerte: nem adott ki – nem is adhatott – állásfoglalást a vitatott Horn Gyula sétány elnevezésének jogszerűségéről, még ha a Fővárosi Kormányhivatal ezt is igyekszik elhitetni, és ez alapján emleget jogsértést.

Mint arról beszámoltunk, a Mi Hazánk bejelentése nyomán a fővárosi kormányhivatal megvizsgálta, hogy jogszerű-e, hogy egy XIII. kerületi sétányt Horn Gyuláról neveztek el, a kormányhivatal pedig arra jutott, hogy jogsértő. Sára Botond kormányhivatali vezető felkérte a Fővárosi Közgyűlést, hogy a fennálló jogszabálysértő helyzetet 30 napon belül szüntesse meg, ami egyenlő a sétány átnevezésével. 

Sára az önkormányzati törvény azon kitételére hivatkozott, hogy közterület vagy közintézmény nem viselheti olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett, majd az MTA-ra hivatkozva azt írta, "Horn Gyula életútja nem hagy kétséget afelől, hogy részt vett önkényuralmi rendszer kiépítésében és fenntartásában".

A Fővárosi Önkormányzatnak viszont esze ágában sincs átnevezni a sétányt, mondván Sára Botond nem adhat nekik utasításokat, legfeljebb bírósághoz fordulhat. 

A hvg.hu most arra hívja fel a figyelmet, hogy a kormányhivatal oldalára felkerült az MTA "állásfoglalása" az ügyben, amely azonban valójában nem is állásfoglalás: az MTA ebben azt írja, hogy egy "Horn Gyula Emlékére Alapítvány" ügyében adtak csak ki eddig hivatalos állásfoglalást, valójában ebből idézett korábban Sára Botond is, olyan önkormányzati megkeresés ugyanis, amely Horn Gyula nevének közterület, illetve közintézmény elnevezésében történő feltüntetésével kapcsolatban állásfoglalás kiadását kérte volna, eddig nem érkezett a testülethez.

Vagyis az MTA nem is a konkrét ügyben hozott határozatot, erre hivatkozva a kormányhivatal most mégis elvárja az utcanév-változtatást a fővárostól. A Fővárosi Közgyűlés erre amúgy a törvény szerint akkor sem lenne köteles, ha lenne konkrét MTA-állásfoglalás.

Azt pedig, hogy ilyen nincs, a hvg.hu kérdésére az MTA is elismerte. Azt közölték:

"a Horn Gyuláról történő közterület-elnevezéssel kapcsolatban az MTA nem adott ki állásfoglalást",

valamint emlékeztettek, hogy ilyet "csak helyi önkormányzat kérelmére indult eljárásban jogosult kiadni az Akadémia". Azt elismerték, hogy "tájékoztató levélben" jelezték a kormányhivatal kérdésére a másik ügyben hozott döntésüket – ez utóbbit lobogtatja Sára Botond. 

Az ügy most a bíróságon köthet ki, mivel a kormányhivatalok ott támadhatják meg egy önkormányzat szerintük jogsértő döntését, ha a törvényességi felhívásnak sem tett eleget. 

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.