Horn Gyula sétány – nem létező MTA-állásfoglalást lobogtat a kormányhivatal

  • narancs.hu
  • 2023. április 1.

Belpol

Az Akadémia egy teljesen más ügyben hozott állásfoglalására hivatkozva akarják megváltoztatni a Horn Gyula sétány nevét. 

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) a hvg.hu-nak elismerte: nem adott ki – nem is adhatott – állásfoglalást a vitatott Horn Gyula sétány elnevezésének jogszerűségéről, még ha a Fővárosi Kormányhivatal ezt is igyekszik elhitetni, és ez alapján emleget jogsértést.

Mint arról beszámoltunk, a Mi Hazánk bejelentése nyomán a fővárosi kormányhivatal megvizsgálta, hogy jogszerű-e, hogy egy XIII. kerületi sétányt Horn Gyuláról neveztek el, a kormányhivatal pedig arra jutott, hogy jogsértő. Sára Botond kormányhivatali vezető felkérte a Fővárosi Közgyűlést, hogy a fennálló jogszabálysértő helyzetet 30 napon belül szüntesse meg, ami egyenlő a sétány átnevezésével. 

Sára az önkormányzati törvény azon kitételére hivatkozott, hogy közterület vagy közintézmény nem viselheti olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett, majd az MTA-ra hivatkozva azt írta, "Horn Gyula életútja nem hagy kétséget afelől, hogy részt vett önkényuralmi rendszer kiépítésében és fenntartásában".

A Fővárosi Önkormányzatnak viszont esze ágában sincs átnevezni a sétányt, mondván Sára Botond nem adhat nekik utasításokat, legfeljebb bírósághoz fordulhat. 

A hvg.hu most arra hívja fel a figyelmet, hogy a kormányhivatal oldalára felkerült az MTA "állásfoglalása" az ügyben, amely azonban valójában nem is állásfoglalás: az MTA ebben azt írja, hogy egy "Horn Gyula Emlékére Alapítvány" ügyében adtak csak ki eddig hivatalos állásfoglalást, valójában ebből idézett korábban Sára Botond is, olyan önkormányzati megkeresés ugyanis, amely Horn Gyula nevének közterület, illetve közintézmény elnevezésében történő feltüntetésével kapcsolatban állásfoglalás kiadását kérte volna, eddig nem érkezett a testülethez.

Vagyis az MTA nem is a konkrét ügyben hozott határozatot, erre hivatkozva a kormányhivatal most mégis elvárja az utcanév-változtatást a fővárostól. A Fővárosi Közgyűlés erre amúgy a törvény szerint akkor sem lenne köteles, ha lenne konkrét MTA-állásfoglalás.

Azt pedig, hogy ilyen nincs, a hvg.hu kérdésére az MTA is elismerte. Azt közölték:

"a Horn Gyuláról történő közterület-elnevezéssel kapcsolatban az MTA nem adott ki állásfoglalást",

valamint emlékeztettek, hogy ilyet "csak helyi önkormányzat kérelmére indult eljárásban jogosult kiadni az Akadémia". Azt elismerték, hogy "tájékoztató levélben" jelezték a kormányhivatal kérdésére a másik ügyben hozott döntésüket – ez utóbbit lobogtatja Sára Botond. 

Az ügy most a bíróságon köthet ki, mivel a kormányhivatalok ott támadhatják meg egy önkormányzat szerintük jogsértő döntését, ha a törvényességi felhívásnak sem tett eleget. 

 

 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

A Pest megyei nagy pénzrablás története

Mintegy négy éve jött létre az ország első különleges gazdasági övezete Gödön a Samsung-adóbevételek elvonására. A pénzből helyi fideszes szervezetek gazdagodtak, de most, hogy a Fidesz elvesztette többségét a forrásokról döntő Pest megyei közgyűlésben, megszüntethetik az övezetet, a pénz pedig visszakerülhet a most már fideszes vezetésű Gödhöz.