IDEA Intézet: a Fidesz hónapról hónapra szisztematikusan erősíti támogatottságát

  • narancs.hu
  • 2022. január 20.

Belpol

Az ellenzék még nem talált vissza a 2021. októberi önmagához - üzeni a közvélemény-kutatás.

Az IDEA Intézet reprezentatív közvélemény-kutatása szerint 2022. január első időszakában a Fidesz-KDNP listája két százalékponttal vezet a hat együttműködő ellenzéki párt közös listájával szemben. Az ellenzék támogatottsága decemberhez képest 1 százalékponttal csökkent, míg a kormánypárt 1 százalékponttal növekedett.

A kutatás szerint az előválasztás, tehát 2021. októberéhez képest a Fidesz esetében mindössze 1 százalékpontos emelkedésről, az ellenzék vonatkozásában viszont 2–3 százalékpontos, azaz hibahatáron lévő csökkenésről beszélhetünk. A változások úgy következtek be, hogy emellett a Mi Hazánk támogatottsága 1 százalékponttal csökkent, viszont a pillanatnyilag bizonytalanoké ugyanennyivel nőtt.

A listás szavazatukat titkolók aránya továbbra is 8 százalékon áll.

Mint írják, a választáson legaktívabbnak számító, biztos szavazó pártot választók rétegében a fentinél nagyobb, de szintén hibahatáron belüli mozgások zajlottak. Míg az előző mérés esetében a Fidesz-KDNP mindössze 1 százalékponttal vezetett az ellenzék előtt, a kormánypárt előnye immár 4 százalékpont. Ez a változás úgy következett be, hogy a Fidesz-KDNP-lista támogatottsága 1 százalékponttal növekedett, miközben az ellenzéki listáé 2 százalékponttal csökkent.  A Fidesz-KNDP ismét átvette a napirendformálás irányítását, és számos jelentősebb szavazói réteg számára ígért, illetve adott valamilyen jóléti intézkedést.

A Fidesz-KDNP választottsága az előző hónaphoz képest 2 százalékponttal növekedett, így jelenleg 37 százalékos. Ez a legmagasabb arány a 2020-as koronavírus-járvány kitörése óta.

Az ellenzéki pártok közül a Demokratikus Koalíció és az Momentum Mozgalom támogatottsága 11%, illetve 6%, az MSZP-jé 1 százalékponttal növekedett (4%), míg a többi párté változatlan. A Jobbik 8, a Párbeszéd 2, míg az LMP 1 százalékon áll.

Az ellenzéki pártok mechanikusan összeadott össztámogatottsága 32 százalék a teljes választókorú népesség szegmensében, vagyis 5 százalékponttal kevesebb, mint a Fidesz-KDNP támogatottsága.

A parlamenten kívüli Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Mi Hazánk Mozgalom egyaránt 3–3 százalékot kapna egy most vasárnap esedékes parlamenti választáson.

Az ismeretlen preferenciájúak (nem tudja melyik pártra szavazzon, nem mondja meg, hogy melyik pártra szavaz, illetve semmiképp sem menne el) aránya 25 százalék, ami a legalacsonyabb érték a koronavírus-járvány kitörése óta.

A biztos szavazó pártot választók esetében a Fidesz-KDNP támogatottsága hibahatáron belül, 1 százalékponttal növekedett (48%).

Az ellenzéki oldalon szintén elhanyagolható, 1–1 százalékpontos változások történtek.

A parlamenten kívüli pártok támogatottsága szintén nem változott, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt 3%-on, míg a Mi Hazánk 4%-on áll.

 Az IDEA Intézet  közvélemény-kutatása szerint tehát

2021 kora őszi előválasztást követően a Fidesz-KDNP fokozatosan magára talált, és hónapról hónapra növelni tudta választói támogatottságát. Nem nagy, áttörést mutató változásokról, hanem apró, de a 2022-es választások végkimenetele szempontjából fontos mozgásokról beszélhetünk. Arra is utalnak az adatok, hogy ellenzék még nem talált vissza a 2021. októberi önmagához, amikor az előválasztást követően erősnek, határozottnak és cselekvőnek tűnt a választók szemében.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Több száz millió forintba került Vácnak az árvízi védekezés, pedig volt lehetősége, hogy mobilgátat építsen

Az előző, fideszes városvezetés ideje alatt elindult a mobilgátfejlesztés, 2,2 milliárd forintos támogatási szerződést kötöttek a kormánnyal, de végül a projekt meghiúsult, ráadásul több mint 70 millió forintot vissza is kellett fizetni. Szeptemberben óriási erőfeszítések és nem kevés pénz árán sikerült csak a védekezést megoldani.