Május 1-jén lesz Magyarország európai uniós csatlakozásának huszadik évfordulója, de a Szabad Európa úgy értesült, hogy az Orbán-kormány nem tervez központi ünnepséget az emléknapra.
A lap információi szerint ugyanis a kegyelmi botrány kirobbanása óta a kormányban csak kármentés zajlik, lekerült a fókusz az uniós diplomáciáról is, bár 2024 júliusától Magyarország lesz az EU soros elnöke.
A lap úgy tudja, Medgyessy Péter volt szocialista kormányfő, aki az EU-csatlakozás idején volt a miniszterelnök, meghívást kapott Strasbourgba, ahol viszont a tíz tagország akkori vezetőivel megünneplik az unió történetének legnagyobb bővítését.
Orbán Viktor jelenlegi kormányfő nyilatkozataiban rendszeresen ostorozza az Európai Uniót, a lap emlékeztet rá, hogy tíz évvel a magyar tagság kezdete után, a harmadik Orbán-kormány hivatalba lépésekor lekerült a parlamentről az Európai Unió zászlaja, és azóta sem került vissza.
Ennek ellenére a szerdán nyilvánosságra hozott Eurobarometer-felmérés szerint a válaszadó magyarok 77 százaléka szerint Magyarországnak előnyére vált a húsz éve tartó uniós tagság, és csak 17 százalék gondolja ennek az ellenkezőjét. Uniós átlagban 71 százalékos azoknak az aránya, akik szerint országuk előnyére vált a tagság. A magyarok kétharmada derűlátó, egyharmada pedig borúlátó az EU jövőjét illetően.
Magyarországon a 2003-as népszavazáson a választók 84 százalékos többsége döntött úgy, hogy az ország csatlakozzon az Európai Unióhoz, amelynek így 2004. május 1-jén, vagyis idén éppen húsz éve vált teljes jogú tagjává.