„Hihetetlen és megalázó, hogy a kormány képviseletében Maruzsa Zoltán államtitkár még mindig nem tudott előállni olyan javaslattal, ami legalább a pedagógusok napi megélhetési problémáit rendezi. Ez lenne az első lépés, hogy az oktatás rendszerszintű reformjáról egyáltalán beszélhessünk” – közölte a Tanítanék Mozgalom hétfő délutáni közleményében, miután kijöttek a köznevelésért felelős államtitkárral folytatott tárgyalásról a két nagy pedagógus-szakszervezet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) és Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) képviselői.
Az Eduline híradása szerint a PSZ és a PDSZ többek között azonnali 45 százalékos béremelési követelésekkel érkezett a tárgyalásra, ezen felül azt szerették volna elérni, hogy heti 22 órára állítsák vissza a kötelező óraszámokat, illetve fizessék ki a helyettesítéseket. De a kormány még a kompromisszumos javaslatot sem hajlandó megfontolni. „Az igazság az, hogy nem vártunk mást attól a kormánytól, amelyiknek több mint egy évtizede lett volna bármilyen érdemi lépést tenni az oktatás rendszerszintű reformjának irányába. Erre azonban még csak ígéretet sem volt hajlandó tenni” - írja közleményében a Tanítanék Mozgalom.
Komjáthy Anna, a PDSZ választmányi tagja elmondta: Maruzsa az Európai Unióval kötött megállapodáshoz kötötte a tanárok fizetésemelését. Azonban az is elhangzott a sztrájkbizottsági tárgyaláson, hogy
idén egyálalán nem lesz tanári béremelés, 45 százalék meg különösen nem.
Totyik Tamás, a PSZ alelnöke elmondta, hogy az eddigiekkel szemben nem 2027-ig, hanem 2025 januárjáig tervezi a kormány a pedagógusok fizetését a diplomás átlagkeresetek 80 százalékához emelni. De az államtitkár azt nem tudta megmondani, 2023 januárjában milyen emelésre számíthatnak a tanárok.