Iványi Gábor: Nagyon hiányzik Göncz Árpád

  • narancs.hu
  • 2020. február 10.

Belpol

Így emlékezett meg az egykori köztársasági elnökről a lelkész.

Nagyon hiányzik Göncz Árpád – mondta Iványi Gábor lelkész a Magyar Köztársaság első elnökének emléktáblájánál tartott megemlékezésen, hétfőn Budapesten, a III. kerületi Bécsi úton.

Göncz Árpád számára a béke és az élet mindenek felett állt. Az 1990 őszi taxisblokád során államfőként békítően lépett fel és elősegítette, hogy a kormány és a tüntetők közötti ellentétek vértelenül oldódjanak meg – idézte fel a szónok.

Iványi Gábor emlékeztetett: köztársasági elnökké választásakor Göncz Árpád arról beszélt, hogy a legvédtelenebbeket kívánja szolgálni. Köztársasági elnökként Göncz Árpád tíz éven át vezette a politikusok népszerűségi listáját. Hitt a média sokszínűségében és szabadságában. A 80-as években a demokratikus ellenzék tagjaként pedig arról beszélt: ha szükség lesz valakire, aki szót ért a kommunistákkal és a népiekkel is, ő ott lesz.

Göncz Árpád 98 évvel ezelőtt, ezen a napon, 1922. február 10-én született és 2015-ben hunyt el. 1990-től két cikluson át, tíz évig volt a Magyar Köztársaság elnöke. Korábban 1956-os tevékenységéért életfogytiglanra ítélték, 1963-ban szabadult a börtönből. Író és műfordító volt, többi között Tolkien A Gyűrűk Ura című  művét fordította magyarra.

A hétfői megemlékezést ifjabb Bibó István nyitotta meg. A néhány tucatnyi résztvevő között volt Göncz Árpád lánya, Göncz Kinga volt miniszter, Kuncze Gábor és Balázs Péter volt miniszter, Varju László DK-s országgyűlési képviselő, Szabó Tímea országgyűlési képviselő, a Párbeszéd társelnöke, Bősz Anett országgyűlési képviselő, a Magyar Liberális Párt elnöke és Demszky Gábor volt főpolgármester.
A Göncz Árpád Alapítvány által szervezett megemlékezésen a Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat nevében megkoszorúzták Göncz Árpád emléktábláját.

Civilek kérték: ne legyen Göncz Árpád városközpont az Árpád hídi metrómegálló

A Közlekedő Tömeg szerint le kéne állni a politikai indíttatású átnevezésekkel. Egyesületünk ellenzi az átnevezést, és kéri az érintetteket, hogy még a bevezetés előtt álljanak el tőle - írja az Index információi szerint a Közlekedő Tömeg nevű civil szervezet.

(MTI)

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.