Civilek kérték: ne legyen Göncz Árpád városközpont az Árpád hídi metrómegálló

  • narancs.hu
  • 2020. január 16.

Villámnarancs

A Közlekedő Tömeg szerint le kéne állni a politikai indíttatású átnevezésekkel.

Egyesületünk ellenzi az átnevezést, és kéri az érintetteket, hogy még a bevezetés előtt álljanak el tőle - írja az Index információi szerint a Közlekedő Tömeg nevű civil szervezet.

A szervezet a következővel magyarázza, miért kellene a városvezetésnek elállnia attól, hogy január végén Göncz Árpád városközpontra nevezze át az Árpád híd metróállomást:

„Budapest csomópontjainak neve az elmúlt időszakban egyfajta sajátos játszótérré alakult. (...) Sorra jelennek meg különböző átnevezések, hozzátoldások, kezelhetetlenül hosszú megállónevek, miközben ezektől egyáltalán nem lesz egyszerűbb a tájékozódás."

false

 

Fotó: MTI

Mint tavaly írtuk, 2018. januárjában még úgy volt, az M3-as metró északi szakaszának felújítása során három megállónak megváltozik az elnevezése. Az Árpád híd állomást Göncz Árpád városközpontra keresztelték volna, ám hiába ígérték, ez nem történt meg. A Fidesz-alapító publicista Bayer Zsoltot korábban olyannyira megdöbbentette az átnevezés híre, hogy az Echo TV Sajtóklub című műsorában közölte, hogy ezt nem szabad megengedni, ám ha mégis megtörténik, oda kell menni és le kell verni a táblát: "Gyerekek, ne legyen, és ha majd kiírják az Árpád helyére, hogy Göncz, oda kell menni és le kell verni!"

Az Index megkeresésére a Városháza közölte, nem állnak el a metrómegálló átnevezésétől.

Hiába ígérték, nem nevezték el Göncz Árpádról az Árpád hídi metrómegállót

Egyelőre legalábbis. Vajon miért? Bár 2018. januárjában még úgy volt, az M3-as metró északi szakaszának felújítása során három megállónak megváltozik az elnevezése. A felújítást után egyértelműen látszik, hogy a terv nem igazán jött össze: csupán a helyesírás miatt korrigálták két megálló elnevezését. Az Árpád híd állomást Göncz Árpád városközpontra keresztelték volna.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.