Demeter Szilárd jelöltje kerülhet az OSZK élére

  • narancs.hu
  • 2020. február 10.

Belpol

Rózsa Dávid, a KSH Könyvtár vezetője lehet az Országos Széchényi Könyvtár új főigazgatója.

A hvg úgy tudja, máris megvan Hammerstein Judit utódja az Országos Széchényi Könyvtár élén. A jelölt nem más, mint az a Rózsa Dávid, akit Demeter Szilárd nemrég a nemzeti könyvtár szakmai átvilágításra kért fel.

A lap kérdésére Rózsa nem cáfolta, de nem is erősítette meg kinevezésének hírét, mint mondta "majd a pályázási időszak után fog válaszolni". Ugyanakkor a portál úgy tudja, Rózsa Dávid pénteken már szűk körben el is búcsúzott munkahelyén, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) könyvtárában a kollégáitól, mondván, hogy ő lesz az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) főigazgatója.

Rózsa Dávid Hammerstein Juditot válthatja az OSZK élén, akinek kinevezéséhez szintén érdekes momentumok kapcsolódnak. Demeternek ugyanis sikerült megakadályoznia, hogy ne nevezzék ki, hanem csak megbízással foglalhassa el az állást, amíg új pályázatot nem írnak ki. Illetve, ahogy korábbi cikkünkben írtuk, ő volt az egyik első áldozata az úgynevezett kultúrharcnak. Az utóbbi években eljelentéktelenedett Balassi Intézet éléről menesztették, állítólag azért, mert túlságosan liberális volt az intézmény programja a Fidesznek.

A hvg-nek arra a kérdésére, hogy pályázik-e az OSZK élére ismét, azt válaszolta, az elmúlt fél év sikerei arra motiválják, hogy „szakmai tisztességből beadjam a pályázatomat”.

Az első áldozat - A Balassi Bálint Intézet és a kultúrharc

A Balassi Bálint Intézet az utóbbi években eljelentéktelenedett, és vezetője, Hammerstein Judit menesztése alighanem megpecsételi a sorsát. Úgy tűnik, az intézet programjai túl liberálisak voltak a Fidesznek. „Az utolsó szög a koporsóba" - sokszor hallottam ezt a mondatot, amikor a kultúrharc első felvonása és Orbán Viktor tusványosi ígérete után több, a kultúrpolitikát, a kulturális diplomáciát ismerő forrással beszélgettem.

Leadkép: rozsadavid.com

Figyelmébe ajánljuk

A felcsúti gyerek lehetetlen küldetése

A miniszterelnöknek minden korábbinál nagyobb szüksége van arra, hogy megtartsa a két és fél-hárommilliós bázisát. Ehhez úgy kellene nyitnia a szélsőjobb felé, hogy a kormány rasszizmus ellen hirdetett „zéró toleranicája” ne veszítse hitelét – ha volt neki ilyenje egyáltalán. Ez nyilvánvalóan nem fog menni. 

 

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.