Jávor Benedek: nagy eséllyel elfogadják a Sargentini-jelentést az EP-ben
JavorBenedek1551.jpg

Jávor Benedek: nagy eséllyel elfogadják a Sargentini-jelentést az EP-ben

  • Keller-Alánt Ákos
  • 2018. szeptember 12.

Belpol

A Párbeszéd Európai Parlamenti képviselője szerint nagy az esélye annak, hogy folytatódik a hetes cikkely szerinti eljárás. Orbán politikai otthona a szélsőjobb, ezt már a Néppártban is látják. Így vagy úgy, de uniós forrásokat is bukhat Magyarország Orbán ámokfutása miatt.

magyarnarancs.hu: Hogyan értékeli a Sargentini-jelentés keddi vitáját?

Jávor Benedek: Az elmúlt években magyar miniszterelnök hasonló helyzetekben rendre azzal a módszerrel élt, hogy miközben otthon zavartalanul építette rendszerét és hazafelé, saját szavazóinak populista kijelentéseket tett, addig Európában teljesen más módon lépett föl: kompromisszumkész, megoldáskereső, a problémákat nem eltagadó politikusként viselkedett. Ezt a módszert eddig meglehetősen nagy hatékonysággal alkalmazta Orbán Viktor. A Sargentini-jelentés keddi vitájában is lett volna lehetősége arra, hogy egy jó beszéddel megnyugtassa a néppárti képviselőket, és meggyőzze őket arról, hogy a köztük lévő politikai viták rendezhetők, és semmi ok nincs arra, hogy a Néppárt kihátráljon a magyar kormány mögül. A miniszterelnök azonban nem ezt a lehetőséget választotta, hanem a másikat. A – korábbi felszólalásaihoz képest gyenge – beszédében semmilyen új érvet nem hozott fel, nem kínált fel semmilyen lehetőséget a politikai vita rendezésére. Gyakorlatilag a Magyar Idők vezércikkek üres frázisait ismételgette a rendelkezésére álló öt percben, azaz most Strasbourgban is sokkal inkább a saját választóihoz beszélt, nem pedig az Európa Parlamenti képviselőkhöz, vagy a Néppárti politikusokhoz.

Kedden jó néhány olyan néppárti képviselő is kritikusan szólalt föl, aki akár még pár héttel ezelőtt is támogatóan nyilatkozott az Orbán-kormányról és a Fideszről. Még Orbán eddigi legnagyobb támogatója, Manfred Weber a Néppárt frakcióvezetője is azt mondta, szükségesnek látja, hogy az Európai Tanács tárgyaljon a magyarországi jogállamiság helyzetéről. Ami ugye azt jelenti, hogy az Európai Parlament megszavazza a jelentést. Ezek alapján azt gondolom, hogy hamarosan eljöhet a kenyértörés pontja a Néppárt és a Fidesz között. A keddi vita képe teljesen egyértelmű volt: Orbánt kizárólag szélsőjobboldali politikusok támogatták. Nagyon látványosan kiderült, hol van az ő valódi politikai otthona. Orbán szövetségesei egy olyan politikai csoportnál vannak, amely élet-halál harcot folytat a Néppárttal. Ez pedig egy intő jel a Fidesz mostani frakciójának. Vajon meddig tartják a pártcsaládon belül azt, aki az ellenfeleivel épít koalíciót?

false

magyarnarancs.hu: Mi lehet az oka annak, hogy olyan képviselők is a jelentés elfogadása mellett szólaltak fel, akik korábban támogatták Orbánt?

JB: Sokan várták, hogy Orbán a vitát megelőzően mutasson kompromisszumkészséget, adja jelét annak, hogy lehet vele racionálisan tárgyalni. Az elmúlt hetekben még ingadozó Néppárti képviselők azonban nem kaptak olyan érvet a kezükbe, ami alapján támogatni tudnák Orbánt. A szélsőjobboldali olasz belügyminiszterrel való fellépése nagyon erősen megmutatta, hogy Orbán merre képzeli el politikai jövőjét, és ezt megjegyezték a Néppárton belül.

magyarnarancs.hu: Mekkora esélyt lát arra, hogy az Európai Parlament elfogadja a Sargentini-jelentést?

JB: Korábban csekély esélyt adtam annak, hogy a jelentésnek meglehet a kétharmados támogatása. De ez mára megváltott. Egyrészt a jogi szolgálat értelmezése szerint a tartózkodásokat nem számolják bele a leadott szavaztatókba, ez pedig növeli az elfogadás esélyét. Másrészt a keddi vita, az Orbán által választott stratégia és a néppárti képviselők felszólalása alapján úgy gondolom, nagyon megnőtt a jelentés elfogadásának esélye. Ma már nagyobb esélye van annak, hogy szerdán az Európai Parlament megszavazza a Sargentini-jelentést, mint az ellenkezőjének.

magyarnarancs.hu: Milyen politikai következményei lesznek, ha az Európai Parlament úgy dönt, folytatódjon a hetes cikkely szerinti eljárás?

JB: Ha megvan a kétharmados többség a jelentés mellett, akkor az valószínűleg azt is jelenti, hogy a néppárti képviselők jelentős része is mellette szavazott, így közvetlen lehetőségként felmerülhet a Fidesz Néppártból való kizárása.

Ami a Sargentini-jelentés sorsát illeti, ha az Európai Parlament elfogadja, akkor az uniós tagállamok állam- és kormányfőiből álló Európai Tanácsban kell folytatni a magyar jogállamiság helyzetéről szóló vitát. Ott sem lesz sokkal könnyebb dolga a magyar kormánynak. Az Orbán által korábban szövetségesnek tartott osztrák kancellár, Sebastian Kurz hétfőn jelentette be, hogy támogatja a jelentést, ahogy kemény álláspontot képvisel a német kormány is, de még az olaszok álláspontja sem egyértelmű, mert a koalíciós kormánytag 5 Csillag Mozgalom is rendre kritizálja például a magyarországi korrupciós viszonyokat. Első körben tehát az Európai Tanácsban is meglehet a négyötödös többség, de a szankciók életbe léptetéséhez már egyhangú döntés kell. Ezt akár önmagában a lengyel kormány is meg tudja akadályozni, de ez még nagyon messze van, és addig nagyon sok minden változhat az európai politikában is – már ha egyáltalán eljut odáig a hetes cikkellyel kapcsolatos eljárás.

false

magyarnarancs.hu: Rövid távon milyen következményekkel kell számolni?

JB: Akár elfogadják a jelentést, akár nem, a magyar kormány folytatni fogja az unióellenes retorikáját. Valószínűleg a Fidesz a 2019-es Európai Parlamenti választások kampánya arról fog szólni, hogy „Brüsszel el akarja nyomni Magyarországot”, és ehhez fel fogják használni a Sargentini-jelentést is. Ha átmegy a jelentés, tényleg nagyon feszültté válik a Fidesz helyzete a Néppártban. Bár a Fidesz és a miniszterelnök számára Néppárti tagság olyan sok előnnyel jár, hogy amíg lehetséges, addig ragaszkodni fognak hozzá. De ha ez veszélybe kerül, jöhet a B-terv, ami egy saját, populista, euroszekptikus politikai képviselőcsoport felállítása az Európai Parlamentben a jövő évi választások után. Egy ilyen frakció létrejötte szerintem amúgy kifejezetten kívánatos volna.

magyarnarancs.hu: Miért lenne jó egy erős euroszkeptikus frakció az Európai Parlamentben?

JB: Várható, hogy jövőre megerősödnek valamennyire az euroszkeptikus pártok, még akkor is, ha a Brexit őket fogja leginkább súlytani. Szerintem olyan 100-150 képviselőjük juthat be az Európai Parlamentbe, nagyjából most is ennyien vannak, ha összeadjuk a három frakció – Európai Konzervatívok és Reformerek; A Szabadság és Közvetlen Demokrácia Európája; Szabadság és Nemzetek Európája – képviselőit és a szélsőjobboldali függetleneket. Ha valóban összeáll belőlük egy koalíció, akkor legalább egy helyen lesznek, és mivel egy frakcióban fognak ülni, nem lesz 3-4 felszólalási lehetőségük az Európai Parlamentben, hanem csak egy. Nem lesz ennyi árnyék jelentéstevőjük a bizottságban, és kevesebb támogatást kapnak majd az európai adófizetők pénzéből. Mindez azt is jelenti, hogy így sokkal könnyebb lesz marginalizálni őket. Ebben a helyzetben ráadásul Néppártnak egyértelműen az lesz érdeke, hogy keményen beleálljon a konfliktusokba ezzel a csoporttal. Véget érhet az a pávatánc, amit a Néppárt az elmúlt években folytatott Manfred Weber vezetésével. A pro-európai pártok a Néppárttól a Liberálisokon át a Szocialistákig és a Zöldekig pedig egy elég erős koalícióval el tudják szigetleni ezt a szélsőjobboldali frakciót, és hatékonyabban fel tudnának lépni az Orbán-féle populistákkal szemben.

magyarnarancs.hu: Ha elfogadják a jelentést, annak lehet olyan következménye, hogy csökkenek a Magyarországnak szánt uniós támogatások?

JB: Ha végigmegy hetes cikkelyről szóló eljárás, és végül az Európai Tanács is úgy látja, hogy a magyar jogállamiság helyzete nem kielégítő, akkor életbe léphetnek a szankciók. A jelenlegi szabályozás viszont nem írja le pontosan, milyen szankciókat lehet életbe léptetni, így akár szóba jöhet hogy szűkítik, vagy akár be is fagyasztják az uniós forrásokhoz való hozzáférést.

Másfelől a következő hétéves költségvetési ciklus szabályozása során az Európai Bizottság felvetette, hogy szükség lenne egyfajta jogállamisági mechanizmusra. Ez csak a nevében szól a jogállamiságról, valójában egy antikorrupciós csomag, ami alapján korlátozni lehet az uniós forrásokat azokban az országokban, ahol azok felhasználása komoly aggályokat vet fel. A Sargentini-jelentés ugyanakkor – alapvetően a költségvetési ellenőrző bizottság véleménye alapján – erősen kritizálja a magyarországi korrupciót. Ha tehát a Bizottság életbe lépteti az ún. jogállamisági mechanizmust, és lesz egy elfogadott álláspont arról, hogy Magyarországon a hetes cikkely elindítására van szükség a jogállamiság sérelme, és ezen belül a korrupciós helyzet miatt, akkor az egy nagyon erős érv a mellett, korlátozni kell Magyarországra juttatott forrásokat az uniós pénzek védelme érdekében. Tehát anélkül is sor kerülhet egyes uniós alapok teljes vagy részleges felfüggesztésére, hogy az Európai Tanácsban a hetes cikkely szerinti eljárásban szankciókat hoznának Magyarország ellen.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.