Orbán azt állítja, ő soha nem hallgattatná el a vele ellentétes hangokat. 9 példa arra, hogy ez nem igaz

  • Gera Márton
  • 2018. szeptember 12.

Belpol

Az elmúlt nyolc év kormányzása arra épült, hogy a magyar kormány igyekezett elhallgattatni azokat, akik nem értettek vele egyet.

Orbán Viktor tegnap azzal érvelt az Európai Parlamentben a Sargentini-jelentést támogatókkal szemben, hogy ők soha nem vetemednének arra, hogy elhallgattassák azokat, aki nem értenek velük egyet.

Ezt alighanem a strasbourgi testület képviselői sem igazán hitték el - a mondat elhangzása után az EP-képviselők közül többen hangosan nevettek -, akik pedig Magyarországon éltek az elmúlt nyolc évben, pontosan tudják, hogy a kormányfő kijelentésének nincs valóságtartalma. Az Orbán-kormányok politikája ugyanis éppen arról szólt, hogy igyekeztek elhallgattatni a kritikus hangokat, ahogy azt a lenti példák mind megmutatják.

A teljesség igénye nélkül összeszedtük több olyan esetet is, amikor a kormánynak szánt kritikák után embereket, szervezeteket, intézményeket, lapokat hallgattattak el.

false

 

Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

A földrajzinév-bizottság elhallgattatása

A kormány már 2011-ben sem tudta elviselni, ha valaki nem ért vele egyet: amikor a földrajzi nevekről döntő bizottság leszavazta a kormány által javasolt Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér elnevezést (ami a Ferihegyi Repülőtér nevet váltotta), a bizottság több tagját is kirúgták a Vidékfejlesztési Minisztérium alá tartozó testülettől. Majd egy kormányrendelettel azt is elérték, hogy ne a bizottság, hanem a kormány dönthessen a hivatalos földrajzi nevekről és azok átnevezéséről.

Baka András elhallgattatása

A Legfelsőbb Bíróság egykori elnökét 2011-ben, még a mandátuma lejárta előtt menesztették, aminek a hivatalos oka az volt, hogy a kormány hozott egy jogszabályt, melynek értelmében a több mint 15 éves külföldi bíráskodása már nem számíthatott bele a kötelezően előírt szakmai tapasztalatba (1991 és 2007 között az Emberi Jogok Európai Bíróságának bírája volt).

Valójában azonban Bakának azért kellett mennie, mert bírálta a 2010-után elfogadott, a bíróságokat érintő törvényeket. Két éve viszont a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága is kimondta, hogy Baka menesztése törvénytelen volt, a magyar államnak ezért 31 milliós kártérítést kell neki fizetnie. Ehhez képest Lázár János volt kancelláriaminiszter még tavaly is beleszállt Baka Andrásba.

A kritikus Origo elhallgattatása

Az 1998-ban indult portál kritikus hangja és cikkei sem nyerték el a kormány tetszését, ezért 2014-ben, a második kétharmad után mindent megtettek, hogy átállítsák az Origót. A Lázár János külföldi útjairól és hotelszámlájáról szóló cikkek után kirúgták az addigi főszerkesztőt, Sáling Gergőt. Az ezt követő években alapvetően változott meg a portál hangvétele, 2016-ban már kormánykritikus cikk meg se jelent az oldalon.

Az Origo végül Matolcsy György fiához került, és a portál mára a kormánymédia éllovasa lett: rendszeresen jelennek meg névtelen lejárató cikkek, és tavaly a szintén kormánypárti Ripost után az Origo vesztette el a legtöbb sajtó helyreigazítási pert.

A Népszabadság elhallgattatása

Bár a kormány igyekszik tagadni, hogy a Népszabadság 2016-os megszüntetése politikai beavatkozás eredménye volt, arról már elég sokat írtunk, hogy valóban az volt. A legnagyobb példányszámban eladott politikai napilap az utolsó hónapokban több olyan sztorival állt elő, amely terjedt a magyar médiában, a többi, a kormánytól még független lap és például az RTL Klub tovább tudta görgetni ezeket a történeteket – ez erőteljesen szúrta a kormány szemét.

A tulajdonos Heinrich Pecina 2016. október 8-án zárta be az újságot, majd a Mediaworks kiadót átjátszotta Mészáros Lőrincnek. Hogy a NER szemében mekkora szálka lehetett a Népszabadság, jól mutatja, hogy Orbán fél évvel a lap bezárása után is attól tartott, hogy ha meglátják, hogy munka közben pálinkát iszik, akkor „beteszik a Népszabadságba”.

false

A kritikus Figyelő elhallgatása

Bár nem a magyar hetilappiac legjobban fogyó terméke volt, a Figyelőről 2016 végégig mindenki úgy tartotta, hogy a legnagyobb presztízsű, kiegyensúlyozottabb gazdasági lap Magyarországon. Az újság úgy funkcionált, ahogy egy újságnak kell: többek között kritikusan számolt be a kormány gazdaságpolitikájáról.

A kormánybiztos Schmidt Mária 2016 végén megszerezte a lapot, és a „minőség, méltányosság és mértéktartás” jegyében teljesen átkapcsolta fideszes üzemmódba. Ma a Figyelő címlapon azonosítja a menekülteket segítő szervezeteket a terroristákkal, a saját munkatársait figyeli, illetve olyan akadémikusokat és tanárokat listáz, akiket túl liberálisnak tart.

Prés alatt a civil szervezetek

Bár elhallgattatni nem sikerült őket, a kormány mindent megtett, hogy ellehetetlenítse a civil szervezeteket, melyek rendre felszólaltak az emberi jogokért és bírálták a kormány szakmai ügyekben. A kormány kezdetben Soros György ügynökének bélyegezte őket, majd álcivilnek minősítette ezeket a szervezeteket, végül pedig törvényt hozott ellenük.

Orbán Viktor pedig olyan kijelentést tett, hogy „a civil szervezetek megtámadták a magyar katonákat és rendőröket”.

false

A Heti Válasz elhallgattatása

A kormányt csak mértékkel, de mégiscsak bíráló Heti Válasz az elmúlt években egyre nagyobb szálka lett az Orbán-kormány szemében. A G-nap után kegyvesztetté vált a korábban a Fidesz által támogatott hetilap, amelynek kormánypárti politikusok már egyáltalán nem nyilatkoztak.

A választások után a Heti Választ nem zárta be a tulajdonos Simicska Lajos, hanem lehetőséget adott a főszerkesztőnek, hogy találjon vevőt. Bár voltak komoly érdeklődők, az árajánlatot tevő amerikai milliárdosnak, Thomas Peterffynek  egyenesen Orbán Viktor üzente meg, hogy jobb, ha nem veszi meg a lapot. A tárgyalások így nem vezettek eredményre, a lapkiadó csődeljárás alá került, és augusztus végére a Heti Válasz online site-ja, a valasz.hu is lehúzta a rolót.

Pálinkás József elhallgattatása

Orbán Viktor korábbi oktatási minisztere, Pálinkás József 2015 óta állt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) élén, a legutóbbi választások után azonban mennie kellett. Bár a Fidesz támogatója volt, az utóbbi időben ne mindenben értetett egyet a kormánnyal, bírálta például a CEU ellehetetlenítését.

Ezért Bayer Zsolt az „Orbán-ellenes tudományos elit” szószólójának nevezte, mire június közepén Orbán menesztette is.

false

A kritikus Kommentár elhallgattatása

A 2006-ban indult jobboldali, de a kormánnyal olykor mégis kritikus Kommentárral is leszámoltak a harmadik kétharmad után. A folyóiratot „átállították”, az addigi főszerkesztőt, Ablonczy Bálintot távozásra bírták (ő tudta, hogy ha marad, a lapot kiéheztetik).

Új főszerkesztőnek pedig Schmidt Mária munkatársát, a kultúrharcot szorgalmazó Békés Mártont nevezték ki, aki jelezte, hogy határozottabban kormánypárti lesz a lap jövőben. Jól jellemzi a helyzetet, hogy a NER-esített első számában Schmidt Máriával készült interjút közölt a folyóirat.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.