Szigorítani akarja az országgyűlési képviselők munkájának körülményeit az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának javaslata: akit megválasztottak, de nem teszi le időben az esküt, és erről ő tehet, elveszítheti a mandátumát – írja a HVG.
A portál által újabb Lex Hadházynak nevezett javaslat valóban a május 2-i alakuló ülést bojkottáló Hadházy Ákos független képviselőt említi negatív példaként, mert nem vett részt az alakuló ülésen, s bár másnap jelezte eskütételi szándékát, nyilatkozataiban kétségbe vonta a parlament legitimitását.
A bizottság szerint az eddigi szabályon azért célszerű módosítani, mert az „az eskütétel kérdésében is a jóhiszemű joggyakorlás általános elvéből indult ki, azonban az adott esetben az Országgyűlés azzal szembesült, hogy egyes képviselők – visszaélve a választók beléjük vetett bizalmával – tudatosan figyelmen kívül hagyják a jogaik jóhiszemű gyakorlására, valamint feladataik teljesítésére vonatkozó kötelezettségüket.”
A bizottság szerint lehetőséget kell biztosítani a képviselői eskü pótlólagos letételére. Ehhez a képviselőnek kérelmet kell benyújtania, megindokolva, miért maradt távol a rendes eskütételtől. Ebből kiderül, hogy a képviselő neki felróható okból hiányzott, vagy önhibáján kívül, ezt pedig a kérelem elbírálásakor figyelembe kell venni. A bizottság szerint meg kell szabni egy végső határidőt az eskü letételére, és ha az ekütételtől való távolmaradást meghatározott időn belül nem igazolja valaki, vesszen el a mandátuma.
A HVG szerint egyértelmű, a bizottság kormánypárti többsége ezzel a szigorítással meg akarja akadályozni, hogy más is a tiltakozásnak, véleménynyilvánításnak azt a módját válassza, amit a független honatya.
Hadházy az egyetlen képviselő, aki máig nem tett esküt, így nem gyakorolhatja képviselői jogait, nem szavazhat, és fizetést sem kap. A HVG szerint a törvény adta lehetőségek miatt Kövér László házelnök nem halaszthatja tovább az eskütételt, amelyre szeptember 26-án, hétfőn kerítenek alkalmat. Hadházyval együtt tehet esküt a Jobbik két új képviselője, akik a mandátumukról lemondott társaikat váltják.
A bizottság javaslatát kedden délután tárgyalták, és – mint a DK közleményéből kiderül – a kormánypárti többség el is fogadta.