Kásler megmondja: ezért nem jár minden egészségügyesnek az 500 ezres pluszjuttatás

  • narancs.hu
  • 2020. június 8.

Belpol

A gyógyszerészek egy része, a gyógytornászok és a házi segítségnyújtók is kimaradnak a kormány által hangoztatott, fejenként bruttó 500 ezret adó jutalmazásból.

Kásler Miklós a Demokrata.hu kérdéseire válaszolva fejtette ki, hogy miért maradnak ki egye szakmák a "minden egészségügyi dolgozónak", a koronavírus-járvány alatti helytállásért beígért félmillió forintos jutalmazásból - írta meg a hvg.hu.

Július elsejével 160 ezer egészségügyi dolgozó kap bruttó 500 ezer forintos, egyszeri bérkiegészítést a koronavírus elleni küzdelemben való helytállásukért, szombaton azonban kiderült: a gyógyszertárak dolgozóit utólag „lehúzták” a listáról. Vasárnap pedig az emberi erőforrások miniszteréhez fordult a Magyar Gyógytornász-Fizioterapeuták Társasága is, amiért nem szerepelnek a bér-kiegészítési listában a közfinanszírozott ellátásban dolgozó gyógytornászok és gyógytornász-fizioterapeuták sem, pedig többek között a lélegeztető gépről levett betegek mozgásterápiáját, illetve légzési fizioterápiáját is segítették.

Kásler szerint: "a gyógytornászok és az idősotthoni dolgozók, illetve a házi segítségnyújtók azért maradtak ki, mert a munkáltatójuk, egyben fenntartójuk is az illetékes egyház, a vállalkozó, az egyesület, vagy éppen az önkormányzat. Sajnos így nem tartoznak bele abba a körbe, amely kifejezetten az egészségügyi dolgozókat öleli fel, noha az ő munkájuk is a járvány idején kifejezetten veszélyes, hála és köszönet illeti őket".

A gyógyszerészek helyzetéről elmondta: ők valóban szerepeltek a kormány elé kerülő díjazottak listáján, de kérdőjellel.

"Az ágazat eleve nagyon magas, huszonöt százalékos haszonnal dolgozik, ráadásul az üzletek vállalkozási formában szolgáltatnak és a tulajdonosok közel egyharmada külföldi. A gyógyszertárak egyébként is azt tették, amit járvány nélkül is tettek volna" – mondta el a portál megkeresésére Kásler Miklós.

A lap szerint Horváth Ildikó államtitkár nem tudott válaszolni a kérdésükre, mert arról már a kormányülés döntött.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.