Kegyelmet kapott Budaházy György Novák Katalintól

  • narancs.hu
  • 2023. április 27.

Belpol

A köztársasági elnök szerint a pápalátogatás különleges alkalom, ezért adott kegyelmet a Hunnia-per elítéltjeinek. 

„A pápalátogatás hete különleges alkalom arra, hogy az államfő  kegyelmezési jogkörével éljen.  Ezért a köztársasági elnök arról döntött, hogy ebből az alkalomból széles körben ad kegyelmet. A köztársasági elnök mások mellett kegyelmet adott a Hunnia-perként ismertté vált ügyben jogerősen elítélteknek is, akik esetében a szabadságvesztés felfüggesztéséről döntött” – írja közleményében a Sándor Palota. 

Ez azt jelenti, hogy a Hunnia-perben jogerősen 6 év fegyházbüntetésre ítélt Budaházy György és a többi vádlott-társa is szabadul a börtönből.

Március végén számoltunk be róla, hogy a bíróság másodfokon 6 év fegyházbüntetésre mérsékelték Budaházy György büntetését. Ebbe beleszámít az eddig a börtönben töltött idő egy része. Ezenkívül 5 év közügyektől való eltiltást is kapott. 

A perrel részletesen foglalkozott a Magyar Narancs. A vád szerint a Budaházy által létrehozott Magyarok Nyilai nevű terrorszervezet állt 2007 és 2009 között az akkori szocialista-szabad demokrata kormányhoz köthető személyek elleni erőszakos cselekmények mögött. Eszerint az egyik vádlott Budaházy utasítására követte el a Hiller István MSZP-s országgyűlési képviselő családi háza elleni lőfegyveres támadást. Az ő utasítására dobtak Molotov-koktélt 2007 végén Kóka János egykori SZDSZ-es gazdasági és közlekedési miniszter házára is.

Budaházyt 2012-ben tartóztatták le kétrendbeli terrorcselekmény elkövetésének és kétrendbeli emberölés előkészületének gyanújával. A Budaházy/Hunnia-per 17 vádlott ellen indult. 

December közepén Budaházy-ügyben érintettek kegyelmi kérelemmel fordultak Novák Katalinhoz. „Alapos mérlegelést követően úgy döntöttem, hogy különválasztom azon személyek ügyét, akiket a bíróság első fokon felmentett, illetve ahol az elkövetett cselekményt csekélyebb súlyúnak ítélte meg. Az eljárás további elhúzódása számukra aránytalan sérelmet jelentene a kiszabható büntetéshez képest. Az előzetes letartóztatásban töltött idő és a 13 éve tartó vesszőfutás az érintetteket és családjaikat alaposan megpróbálta. Hét személy esetében ezért eljárási kegyelemről döntöttem” – indokolt akkor az államfő.

Már akkor sejteni lehetett, hogy előbb-utóbb Budaházy Györgyre is kegyelem vár, melyet Novák Katalin most a pápalátogatásra hivatkozva ítélt oda a per vádlottjainak. 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Egy szatyor fing-e vagy?

Ebben az országban alighanem Sulyok Tamásnak lenne a legtöbb esélye szabad embernek lenni, és visszautasítani azt a dilemmát, amit ez a rendszer a magyar népnek kínál.