Kereset a Postabank volt könyvvizsgálói ellen - 2.: A teljesség igénye nélkül

  • Cs. Cs.
  • 2001. január 25.

Belpol

- már amennyiben a folyamat eljut a döntési szakaszig. Az alperesek egyike máris jelezte hajlandóságát a megegyezésre, s ha az auditorok bizonyítani tudják, hogy a bank korábbi menedzsmentje megvezette őket (például azzal, hogy hamis teljességi nyilatkozatot adott), akkor a felelősséget a pénzintézet akkori vezetőire háríthatják. Az utóbbiak elleni feljelentések ügyében a rendőrség - egyes esetekben immár két éve - lankadatlanul nyomoz.
- már amennyiben a folyamat eljut a döntési szakaszig. Az alperesek egyike máris jelezte hajlandóságát a megegyezésre, s ha az auditorok bizonyítani tudják, hogy a bank korábbi menedzsmentje megvezette őket (például azzal, hogy hamis teljességi nyilatkozatot adott), akkor a felelősséget a pénzintézet akkori vezetőire háríthatják. Az utóbbiak elleni feljelentések ügyében a rendőrség - egyes esetekben immár két éve - lankadatlanul nyomoz.APostabank kényszerű konszolidációján elszenvedett, kvázihivatalos becslések szerint százmilliárd forint körüli - a várható megtérülésekkel és a bank eladásából remélt összegekkel csökkentett - kár előidézésének az állam szerint a hitelintézet három korábbi könyvvizsgálója is részese volt. Az e megfontolásból indított kártérítési perben (lásd: Peres trojka, Magyar Narancs, 2001. január 18.) az Arthur Andersen, a Deloitte & Touche és a Prudentia felelősségének súlya eltérő - tudtuk meg az államot képviselő Nagy és Trócsányi ügyvédi irodából. Az érintett könyvvizsgálók, amelyek az újságokból értesültek az ellenük indított hadműveletről, különböző módon reagáltak az eljárás hírére.

A struccpolitikát választó Prudentiával ellentétben a big five (a világ vezető auditorcégei) két hazai képviselője viszonylag gyorsan megnyílt.

Az Arthur Andersennél

(amely egyébként sosem volt a Postabank választott könyvvizsgálója, pusztán felkérésre matatott a hitelintézet háza táján) úgy vélik, őket csak félreértésből vonhatták be a bank könyvvizsgálói ellen indított perbe. A cég Postabank körüli ténykedését eddig semmilyen kifogással nem illették, sőt a társaság egyik hazai képviselője állítja: a könyvvizsgáló volt az első, amelyik a bank nehézségeire, a működésében rejlő kockázatokra és veszélyekre felhívta a figyelmet. Ezzel kapcsolatban a pénzügyi szférában megoszlanak a vélemények. Egy onnan kölcsönzött hasonlattal élve: nem mindegy, hogy úgy figyelmeztetjük-e szomszédunkat nejének félrelépéseire, hogy "az utóbbi időben milyen gyakran van otthon délelőtt a kedves felesége", vagy pedig így: "szomszéd, a feleségét naponta prütyköli a postás".

Az Arthur Andersen mindenesetre még a tárgyalások megkezdése előtt megegyezésre törekszik a felperesekkel, remélve, hogy kimaradhat a perből; egyelőre azonban a Nagy és Trócsányival csupán a kapcsolatot vették fel, ajánlatot nem tettek. A megegyezéskereséssel az auditorcég szándéka vélhetően az, hogy az eljárással járó költségeket megspórolja, s hogy ne hagyja a várhatóan több évig húzódó per sokmilliárdos tétjét a feje fölött függeni (ennek ugyanis számottevő anyagi vonzata is van). A próbálkozás ugyanakkor nem a legszerencsésebb a tekintetben, hogy sokakban azt a benyomást is keltheti: az Arthur Andersen el akarja simítani az ügyet, azaz van takargatni- és félnivalója.

A Deloitte & Touche

azon melegében közleményben tudatta: a kárigényt megalapozatlannak tartja, mivel a Postabank könyvvizsgálatát körültekintően, magas szakmai színvonalon, a vonatkozó jogszabályoknak és a hazai, valamint a nemzetközi szakmai előírásoknak megfelelően látta el.

A teljes képhez azért hozzátartozik: az auditorcég ténykedését informális úton számos bírálat érte. Összeférhetetlenségi aggályokat vetett fel, hogy egyik korábbi felső vezetőjének cége aközben üzletelt a Postabankkal, hogy annak a könyvvizsgálója éppen a Deloitte volt. Sokakat irritált az is, hogy az auditorcég több, a külső szemlélők által is gyanúsnak bélyegzett tranzakcióra nem vagy csak megkésve hívta fel a figyelmet. Ezek közé tartozik az a 15 milliárd forintot meghaladó készfizető kezesség, amit a Pénzintézeti Központ (PK) Bank vállalt a Postabank egyik követelésére. Habár akkor a gazdasági újságok tömve voltak olyan véleményekkel, hogy ez a garanciavállalás meghaladja a PK erejét, ez nem gátolta abban a két bank könyvvizsgálóját - és mindkét szerepet történetesen a Deloitte töltötte be -, hogy rábólintson az ügyletre. A történet vége sejthető: 1998-ban a bankfelügyelet kénytelen volt biztosokat kirendelni a PK-hoz.

A Deloitte utolsó postabanki húzásainak egyike egy háromszázmillió forintos számla benyújtása. Ezt a könyvvizsgáló cég privatizációs sikerdíjként vette fel, már a posztprinczi banktól, amelynek tőkéjét ezt megelőzően emelték fel állami tulajdonú társaságok.

Amennyiben a Deloitte & Touche az eljárás során képes igazolni, hogy minden tekintetben az előírásoknak megfelelően járt el, alighanem nyert ügye van (a könyvvizsgálónak dokumentálnia kell tevékenységét, ami alapján megállapítható, hogy kellő gondossággal járt-e el; a munkapapírok hiánya már eleve komoly gondot jelentene). A könyvvizsgálók ugyanis hozott anyagból dolgoznak, a felhasznált adatokat a vizsgálat tárgyát képező cég - pontosabban annak vezetése - biztosítja számukra. Nem véletlen, hogy a menedzsmenttől a könyvvizsgáló teljességi nyilatkozatot kér, s ennek függvényében hitelesíti a társaság gazdálkodását leíró mérleget és eredmény-kimutatást. Ha az auditor rendben találja a könyveket, a menedzsment által készített éves jelentést hitelesítő záradékkal látja el. Amennyiben a jelentés bizonyos részeivel kapcsolatban aggályai vannak, a problémákat kiemelve, korlátozó záradékot ad. Ha az auditor úgy látja, a beszámoló semmilyen formában nem fogadható el, elutasító záradékot mellékel a jelentéshez. Utóbbi olyankor fordulhat elő például, amikor a menedzsment vonakodik teljességi nyilatkozatot tenni.

Ha a teljességi nyilatkozat előkerülne

a sufniból, úgy elég nehéz a könyvvizsgálónak felróni a keletkezett kárt. Ilyenkor ugyanis elfogadható védekezési stratégia "megvezetésre" hivatkozni, áthárítva a felelősséget - de legalábbis annak nem kis részét - a vizsgált társaság vezetésére. Ezzel viszont új, a büntetőjog felségterülete alá tartozó vizekre evezünk. Postabank-ügyben az elmúlt két évben jó néhány feljelentés érkezett: a kezdeményezők sorába a hitelintézet megújult menedzsmentje, a bankfelügyelet, a pénzügyminiszter, az Állami Számvevőszék és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal is feliratkozott. Az eljárások ügyészség által felügyelt nyomozati szakasza a vége felé közeleg, ám a hivatalos vádemelési javaslat megtétele előtt kevés eredmény publikus. Annyi már tudható, hogy a rendőrség eddig huszonkét gyanúsítottat hallgatott ki, közülük héttel (a felügyelőbizottság egykori tagjaival) szemben megszüntették az eljárást. A fennmaradó tizenöt a Postabank egykori igazgatóságának és operatív vezetésének volt tagja; velük szemben továbbra is bűncselekmény(ek) elkövetésének alapos gyanúja áll fenn.

Abban az esetben, ha a könyvvizsgálók ellen indított perben születik ítélet, polgárjogi értelemben az auditorcégé a károkozás felelőssége, noha a záradékot ketten írják alá: az eljáró könyvvizsgáló mint természetes személy és az auditorcég mint jogi személy. A bíróság elmarasztaló döntése esetén a Magyar Könyvvizsgálói Kamara (MKVK) etikai bizottsága eljárást indít a könyvvizsgáló személy ellen, hiszen csak személyek ellen kezdeményezhet lépéseket (ennek egyik szélsőséges eredménye lehet a kamarából való végleges kizárás, ami azzal jár, hogy az illető többé nem dolgozhat könyvvizsgálóként), a cégek ellen nem.

Az MKVK-nak, jóllehet törvényben rögzített joga a szakmai és etikai ügyeket önkormányzati formában lebonyolítani, más értelemben is meg van kötve a keze. A Postabank környékén forgolódó könyvvizsgáló cégek viselt dolgainak tisztázására külön szakértői bizottságot hoztak létre, amely próbálkozásai ellenére sem ért el túl sok eredményt. A kellő gonddal történő vizsgálódáshoz és az erélyes fellépéshez ugyanis nem elégségesek a nyilvános adatok. S bár az MKVK-nak papíron joga van hozzáférni az ügy hétpecsétes titkaihoz is, ez a gyakorlatban nem sokat ér: ha mondjuk a banktitokra hivatkozva elhajtják, ez ellen a kamara nem tehet semmit.

Cs. Cs.

A Barings bankház bukása

Februárban lesz hat éve, hogy a Bank of England erőfeszítései ellenére összeomlott a több mint kétszáz éves Barings bankház. A bűnöst, az intézmény üzletkötőjét, Nick Leesont - aki határidős ügyletekkel több mint nyolcszázmillió font értékű kárt okozott a Barings szingapúri leánycégének - elfogták, elítélték és börtönbe dugták.

A történet azonban ezzel nem ért véget. Azzal mindenki tisztában volt: nem véletlen, hogy az akkor 28 esztendős bróker akadálytalanul bonyolódhatott a hatalmas veszteséget okozó tranzakciókba. A könyvvizsgálói kamara brit megfelelője például keresetet nyújtott be az akkoriban a Barings elnökhelyettesi tisztét betöltő bejegyzett könyvvizsgáló ellen, amiért az elmulasztotta feltárni Leeson tevékenységét. Nem úszta meg a szingapúri leánycég és az anyabank könyvvizsgálatát egyaránt ellátó Coopers & Lybrand (a PricewaterhouseCoopers egyik jogelődje) sem. Az első fokon eljáró bíróság 2000 nyarán bizonyítottnak találta, hogy a könyvvizsgáló szakmai hibákat vétett, s így hozzájárult a hatalmas veszteség kialakulásához. A cég természetesen fellebbezett az ítélet ellen, de - bár lett volna rá lehetősége - nem engedélyezte, hogy az eljárás további része nyilvános legyen.

Amennyiben az elsőfokú döntés jogerőre emelkedik, az éppúgy rosszul érintheti a PricewaterhouseCooperst, mint egy másik könyvvizsgáló cég, az Ernst & Young egymilliárd fontos keresete. A Barings felszámolásával megbízott társaság szakmai hanyagsággal vádolta meg a Coopers & Lybrandet és a Deloitte & Touche-t, amely a Coopers megjelenése előtt meglepően felületes munkát végzett a szingapúri banknál.

És egy a ráadás?

Egyes pénzügyi szakértők - negyedikként - a KPMG-t is szívesen látnák a "vádlottak padján" az állam kontra Postabank-könyvvizsgálók perben. Két, a banknak jelentős kárt okozó ingatlanügylet esetében - az 1997-es betétesi roham utáni portfóliócsere, illetőleg a spanyol ingatlan-tranzakció - a szintén a big five mezében játszó nemzetközi könyvvizsgáló cég magyarországi vállalata végezte az értékbecslést - érvelnek a Magyar Hírlap által idézett szakértők. Nem értik, hogy az állam miért nem perelte be károkozásért a KPMG-t is, jóllehet az általa okozott károk "forintosíthatók". Ezen aggályok apró szépséghibája, hogy az ingatlanértékelés a kifejezetten ebben a szolgáltatási ágazatban mozgó cégek, nem pedig a könyvvizsgálók dolga, azaz az értékbecslésre az auditor felelőssége aligha terjed ki. A Nagy és Trócsányi ügyvédi irodánál arról tájékoztatták a Magyar Narancsot, hogy megbízásuk a Postabank egykori könyvvizsgálóinak a viselt ügyeire terjed ki, az ingatlan- és egyéb ügyletek révén képbe lépő auditorok tevékenységére nem.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”