Kész a „civileltakarító” törvény, ötpárti egyeztetés lesz róla

  • narancs.hu
  • 2017. március 14.

Belpol

Kósa Lajos sajtótájékoztatón jelentette be, hogy elkészült a rettegett jogszabálytervezet.

Ötpárti konzultációt kezdeményez a Fidesz a külföldről támogatott szervezeteket érintő törvénytervezetről – írja az MTI Kósa Lajos Fidesz-frakcióvezető közlésére hivatkozva. Kósa azt mondta, a kormánypárti képviselők az Igazságügyi Minisztériummal egyeztetve hozták össze a tervezetet.

A konkrét tervekről egyelőre keveset tudunk, a kormány tavaszi törvényalkotási programjában az szerepelt, hogy vagyonnyilatkozat-tételre kötelezhetik a civil szervezetek vezetőjét. Az elmúlt hónapok fideszes megszólalásaiból továbbá arra következtethetünk, hogy a külföldről (is) forráshoz jutó civileknek valamiféle pluszregisztrációs kötelezettséget írnának elő, de az sem kizárt, hogy a putyini és izraeli példákhoz hasonlóan a magyar NGO-knak is minden nyilvános megszólalásukban jelezniük kellene a külföldi támogatás tényét. A legmeredekebb ötlet szerint egyenesen magukra kellene venniük a kormány „külföldi ügynökszervezet” bélyegét.

A HVG hó elején arról írt, azért csúszik a civil törvény, mert a kormány olyan határértéket akar szabni a külföldi támogatásnak, ami biztosítja, hogy csak a velük szemben is kritikus civilek kerüljenek a célkeresztbe.

Figyelmébe ajánljuk

Miért nem akar tűzszünetet Orbán Ukrajnában?

A miniszterelnök megtorpedózta az Ukrajnával kapcsolatos uniós nyilatkozatot, magyarázata enyhén szólva zavaros és ellentmondásos. Ha pénteken Alaszkában Trump fejében a szilvakompót éppen olyan irányba billenne, amely a szilárd európai állásponthoz közeli, akkor egyre komolyabban tétetik fel a kérdés: valójában ki akarja a háború folytatását?

Holt lelkek társasága

  • - turcsányi -

A gengszterfilm halott, halottabb már nem is lehetne. De milyen is lehetne a gengszterfilm? Nyugdíjas? Persze, hogy halott.

Kaptunk vonalat

Napjainkban mindannyiunk zsebében ott lapul minimum egy okostelefonnak csúfolt szuperszámítógép, és távoli emléknek tűnik ama hőskor, amikor a mai szórakoztatóelektronikai csúcsmodelleknél úgymond butább, de valójában nagyon is okos és rafinált eszközök segítségével értük el egymást.

Bobby a zuhany alatt

Úgy kezdődik minden, mint egy Rejtő-regényben. Gortva Fülöp, akit délvidéki szülőföldjén „Fulop”-nek anyakönyveztek, és akit idegen földön mindenki (angol vagy francia kiejtéssel) Philippe-nek szólít, de magát leginkább a becenevén, Golyóként határozza meg, Pocok gúnynévvel illetett barátjával Miamiban – pontosabban az attól kissé északra fekvő Fort Lauderdale kikötőjében – felszáll a Fantastic Voyage luxushajóra.