Minderről a Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára, Menczer Tamás mesélt a parlament népjóléti bizottságának pénteki ülésén. Menczer azt is elmondta, hogy jelenleg 197 magyar tartózkodik Kínában, a pekingi nagykövetség mindannyiukkal folyamatos kapcsolatban van. Hozzátette: mind a három magyar, aki a japán partoknál veszteglő óceánjárón ragadt, egészséges. A hajón 61 fertőzöttet regisztráltak, de a zenész testvérpár és a felszolgálóként dolgozó magyar jól van, velük a tokiói nagykövetség tartja a kapcsolatot.
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere mindeközben azzal próbálta nyugtatni a kedélyeket, hogy kiemelte: jelenleg a betegséggel kapcsolatos pánik lényegesen nagyobb probléma, mint a Magyarországon még ki nem mutatott vírus.
Nálunk csak gyanú volt
Múlt héten arról számoltunk be, hogy két ember esetében felmerült a gyanú: egyiküknél kizárták a betegség lehetőségét, de egy Debrecenből érkezett mintánál laboratóriumi vizsgálatot végeztek. Müller Cecília országos tisztifőorvos ekkor elmondta: ez inkább "a biztonságra való törekvést" jelzi, "nem számít pozitivitásra”.
Közben elterjedt a pletyka, hogy megvan a vírus ellenszere – de ez kacsának bizonyult. A sajtóhírekre reagálva Tarik Jasarevic, a WHO szóvivője kijelentette: "Nincsenek ismert terápiák a 2019-nCov vírus ellen, és a WHO véletlenszerű ellenőrző próbákat javasol a hatékonyság és a biztonságosság mérésére". Egy kórokozó elleni védőoltás kidolgozása és tesztelése rendszerint éveket vesz igénybe, és gyakran jár "csapdákkal és kudarcokkal" – tette hozzá.
A tobzoska lehet a hibás
Nemrégiben kiderült az is, hogy nagy eséllyel a (védett, ámbár Ázsiában csemegének számító) tobzoskák lehettek a Kínában felbukkant új koronavírus köztes hordozói, amelyekről a fertőzés emberre terjedhetett át – számolt be pénteken internetes oldalán a CGTN kínai nemzetközi hírcsatorna kínai kutatókra hivatkozva. A dél-kínai Kanton két intézményének – a Dél-kínai Mezőgazdasági Egyetemnek és a Lingnan Kuangtung Modern Mezőgazdasági Laboratóriumnak – a kutatói ezer darab, természetes környezetből vett mintában található örökítő anyagot vizsgálva jutottak arra a megállapításra, hogy a tobzoska lehet a vírus köztes gazdaállata.
A koronavírussal kapcsolatos további hírekért kattintson ide!