Zakar András, a Főkert főigazgatója ma délben arról írt, hogy „véget ért” egy korszak, és „nagy lehetőség volt” a fővárosi intézmény élén dolgozni. Nem mondta ki szó szerint, de arra utalt, hogy kirúgták: „őszintén azt gondolom, mindent megtettem, hogy zöldebb és élhetőbb Budapestet hoztunk létre. Ezt már nem lehet elvenni. Eddig tartott… a folytatás mással következik”.
A posztban felsorolta eddigi érdemeit, többek között azt, hogy elsőnek vezették be Magyarországon a fakivágásokat megelőző, kötelező zoológia vizsgálatot, aminek hatására sok védett rovarfajt vagy éppen madárfiókát sikerült megmenteni, kihelyeztek több mint 1000 db madárodút, elsőnek telepítettek közösségi gyümölcsöskerteket, a totális gyomírtószert kivonták a parkokból, kommunikációs, ismeretterjesztő táblákat helyeztek ki és elsőként telepítettek közösségi komposztálókat a fővárosban. De a környezetvédelemre nem fogékonyak által ostorozott méhlegelőkért is ő a „felelős”.
A posztból az is kiderül, hogy a Főkert piacképessé tette a komposzttelepeket, növelte a komposzt eladást és megkapta a biológiai gazdálkodáshoz az ökológiai minősítést is. Az pedig egyenesen flexelés (szlengszótár: dicsekvésszámba megy), hogy Zakar András személyesen egyeztetett Jane Goodall-lal a munkájáról, aki „naprakészen tudta, hogy mit is csinálok, majd az utolsó nap levelet kaptam Tőle, amiben elismerte a munkámat és támogatásáról biztosított”.
A Telex úgy tudja, Zakart péntek délelőtt indoklás nélkül, azonnali hatállyal bocsátották el, ami szakmai körökben nagy megrökönyödést keltett. Az okleveles kertészmérnök négy és fél éve nyílt pályázati úton nyerte el a Főkert vezérigazgatói posztját, majd a Főkert BKM-be olvadásával lett a Budapesti Közművek kertészeti divíziójának (Főkert) főigazgatója.
A lap szerint a szakember ideiglenes utódja Lipcsei Szabolcs, a Főkert zöldfelület-fenntartási igazgatója lehet, aki megbízott főigazgatóként töltheti be a posztot. A BKM Zrt. nem egyértelmű választ küldött a sajtó kérdéseire: „Tekintettel arra, hogy a nagyvállalati világban a különböző vezetői szinteken időnként történő változások a normál üzleti gyakorlat részét képezik, a szervezési és ügyviteli irányításban történő változások a hatékonyabb működést szolgálják.”