Kisgazda képviselő vesztegetési ügye: Rosszkor, rossz helyen

  • Somos András
  • 2000. október 12.

Belpol

Miután a mentelmi bizottság hétfőn javasolta kiadását, az Országgyűlés lapzártánk másnapján, kedden valószínűleg felfüggeszti Székely Zoltán mentelmi jogát. A kisgazda képviselő ellen az ügyészség gyanúsítása szerint hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés, valamint zsarolás bűntette miatt indulhat eljárás. érdekesség, hogy a Székely elleni összehangolt titkosszolgálati-ügyészségi fellépésre azt követően került sor, hogy az érintett többször bírálta az FKGP elnökének környezetét; rövid ideig tartó őrizetbe vételének harmadnapján a tetten ért képviselő azt mondta,
Miután a mentelmi bizottság hétfőn javasolta kiadását, az Országgyűlés lapzártánk másnapján, kedden valószínűleg felfüggeszti Székely Zoltán mentelmi jogát. A kisgazda képviselő ellen az ügyészség gyanúsítása szerint hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés, valamint zsarolás bűntette miatt indulhat eljárás. érdekesség, hogy a Székely elleni összehangolt titkosszolgálati-ügyészségi fellépésre azt követően került sor, hogy az érintett többször bírálta az FKGP elnökének környezetét; rövid ideig tartó őrizetbe vételének harmadnapján a tetten ért képviselő azt mondta, a kisgazdafrakció vezetésének egyes tagjai is érintettek több millió forint közpénz eltűnésében.Anem mindennapi akcióra a kiszivárogtatott hírek szerint múlt csütörtökön, délután három óra tájban a Gellért Szálló előtt került sor.

A nyomozóhatóság - országgyűlési képviselő esetében ez minden esetben az ügyészség - komolyan vette a Székelyre nézve terhelő bejelentést, miszerint a közbeszerzések tisztaságát vizsgáló országgyűlési bizottság elnöke egy vállalkozótól pénzt kért annak fejében, hogy az tovább folytathassa munkáját. A nyomozók bizonyítékaikat gondosan gyűjtötték össze: rögzítették a vállalkozó és Székely korábbi beszélgetéseit is, valamint megjelölték a "vesztegetési pénzt" - a húszmillió forint sorszámozott bankjegyekből állt. Székely és a vállalkozó október 12-ei találkozóját ugyancsak az ügyészségi nyomozók készítették elő.

A gyanúsított verziója

Székely Zoltán - cáfolandó a hivatalos szervek állítását - politikai akcióról beszélt; csapdát állítottak neki, csőbe húzták, állította múlt pénteken. Elmondta: egy számára nem ismeretlen vállalkozó az akció délelőttjén azzal hívta fel telefonon képviselőházi irodájában, hogy fontos dokumentumokat kíván neki átadni. Székely szerint az illető ragaszkodott a nyilvános helyen való találkozóhoz. A helyszínt nem is ő, hanem a képviselő javasolta. Beültek kávézni, s mivel az illető azt mondta, a kocsijában vannak az iratok, kimentek a szállóból. A férfi állítólag azzal a mondattal dobta a hátsó ülésre a táskát, hogy itt vannak a papírok. Székelynek - visszaemlékezése szerint - ekkor vált gyanússá "ügyfele", ezért kérte: szálljon be vele. Némi hezitálás után a férfi engedelmeskedett. Székely állítja: amikor kinyitotta a bőröndöt, látta, hogy pénz van benne; a visszapillantó tükörbe nézve észrevette, hogy a nyomozók körülvették autóját. Közben a szerinte "beépített vesztegető" kiszállt a kocsiból, és elnyelte a szürkületi köd.

Politika

Aznap este Bánk Attila frakcióvezető tájékoztatta az őt felhívó újságírókat: valóban hallott arról, hogy egy kisgazda képviselő vesztegetési ügybe keveredett, s úgy tudja, Székely Zoltánról van szó. Másnapra ezért összehívta a frakcióülést, s ha bebizonyosodnak az általa "hallottak", ő maga javasolja a képviselőcsoportból való eltávolítását. A péntek reggeli tanácskozáson aztán Csúcs László tartózkodása mellett a kisgazdafrakció valóban kizárta az országos pártlista 15. helyén parlamentbe jutott képviselőt.

Székelynek az FKGP egyes vezetőit bíráló nyilatkozatai épp a lebuktatása előtti napon kerültek terítékre a pártelnökség ülésén. A sajtóban nagy teret kapott kritika szerint: a kisgazda minisztériumok apparátusába és a párt elnökségébe "bolsevikok, moszkoviták és Lenin-fiúk fészkelték be magukat, akik az MSZP-nek sem kellettek", a kisgazdaelnököt pedig a "körülötte lévő lakájok mesterségesen elzárják az információtól, és saját érdekeikben dezinformálják, illetve félretájékoztatják".

Az ügy az elnökségig jutott; Bánk Attila frakcióvezető érzékeltette, hogy a testületet hátrányosan érintik társa szavai, ám pusztán "felhívja a képviselőket, hogy nyilatkozataikban tanúsítsanak önmérsékletet". Torgyán József pártelnök az elnökségi ülés utáni sajtótájékoztatón azt mondta: ő nem hallotta, miket állított Székely, nem tud ilyen ügyről, inkább a mezopotámiai művészetet tanulmányozza. (Enyhe ellentmondás mutatkozik abban, hogy a képviselő párttag-e. Az biztos, hogy az 1994-es választásokon még MIÉP-jelölt Székely 1997-ben lépett be a kisgazda vállalkozói tagozatba: állítása szerint a választási listára való felkerülésének feltétele a pártba való belépésről szóló nyilatkozat aláírása volt. Bánk Attila ugyanakkor - ő a párt főügyésze is - azt mondta, tudomása szerint Székely nem párttag.)

Székely legfrissebb nyilatkozatai azt érzékeltetik, hogy összefüggés van bírálata és lebuktatása között: ő már régóta tud az FKGP frakcióvezetésébe került személyek (név szerint említette Horváth Bélát és Várhelyi Andrást) kétes ügyeiről. Utóbbi felügyelőbizottsági tagja annak a cégnek, amely a földművelésügyi tárca mezőgazdasági támogatásokra szánt keretéből kapott háromszázmillió forintot - állította Székely. Ezt a parlament hétfői ülésén Torgyán József cáfolta: a minisztérium illetékes főosztálya valóban támogatta az Árva Peták Kft. két különböző kérelmét - ezek az ő asztalán fekszenek -, ám egyiket sem bírálta még el, így közpénzek kifizetéséről szó sincs. A cég jogásza rágalmazási pert helyezett kilátásba Székellyel szemben.

Szakma

Mint azt a tettenérés másnapján Székely "kifecsegte", a vállalkozót Balla Dánielnek hívják; cége, a Pest Megyei Víz- és Csatornamű-építő Kft. a szigethalmi önkormányzat által kiírt közbeszerzési pályázaton nyert el egy - az RTL Klub információi szerint - 650 millió forintos csatornaberuházást. Székely 800 milliós közbeszerzésről beszélt, amit jogorvoslat keretében ő megtámadott a közbeszerzési döntőbizottságnál, mert a nyertes a második helyezett Csőszer Rt.-nél százmillióval magasabb ajánlatot tett. A közbeszerzések döntőbizottsága a jogorvoslati eljárás keretében ismételten Balla cégét hozta ki győztesnek, így érthetetlen Székely utalása, miszerint a vállalkozó bosszút akart rajta állni. (A Narancs a közbeszerzési döntőbizottság elnökét hiába kereste, hétfőn elérhetetlen volt a munkahelyén.) Az ügy érdekessége, hogy a szóban forgó közbeszerzési eljárás jogorvoslati tárgyalásán részt vett maga Székely Zoltán is - ahogy azt az RTL-nek szombat esti telefoninterjújában elismerte, hivatalból. Cáfolta egyben, hogy a Csőszer érdekében lépett volna fel.

Mindez felveti a Font Sándor (MDF) által a közbeszerzéseket vizsgáló bizottság korábbi ülésein már többször felhozott problémát. Nemrégiben ő kezdeményezte Székely eltávolítását a testület éléről - s ebben partnernek mutatkozott a kisgazda bizottsági tag, Kiszely Katalin is -, mert februárban kiderült: egy Székellyel közös vállalkozásban érdekelt szakértő a bizottság nevében konkrét önkormányzati csatornaberuházások vizsgálatakor üzleti információkat gyűjtött a kisgazda bizottsági elnök megbízásából. A frakcióvezetés akkor azonban megvédte Székelyt.

A bizottság pénteki ülésén a képviselők - a koalíciós oldal és a frakciójában éppen meghallgatott bizottsági elnök távollétében - újra értetlenkedtek amiatt, hogy Székely érdekelt egyes közbeszerzési eljárásokban, és hogy saját érdekében eljárván rendszeresen hivatkozik a bizottságra. A testület munkarendje viszont nem teszi lehetővé, hogy egyes közbeszerzési ügyeket vizsgáljanak: csak azt, hogy például a tavaly 432 milliárd forint közpénz (a GDP 4-5 százaléka) sorsát érintő pályáztatási gyakorlatot nyomon kövessék, a nagyobb állami, önkormányzati és más ajánlattevők beszámolóit meghallgassák.

Bakonyi Tibor (MSZP) indítványára a bizottság zároltatta iratait, mert - mint az ülésen felmerült - Székely aznap reggel a Nap-keltében nyilatkozott, hogy a bizottságnál mintegy 165 közbeszerzési ügy felülvizsgálatának papírjai vannak. Ezzel kapcsolatos kérdésünkre Lotz Károly (SZDSZ) például arra emlékeztetett: az eddigi üléseken problémaként merült fel az is, hogy Székely a környezetvédelmi alap célelőirányzattal (kac) foglalkozó országgyűlési albizottság elnöki tisztségével is jogellenesen él vissza. Innen érthető meg, miért mozog otthonosan a kisgazda honatya a csatorna- és vízépítési pályáztatás területén. Kiss Andor MIÉP-es képviselő, aki mindkét testületben együtt dolgozik Székellyel, lapunknak nem tudott beszámolni a szóban forgó szigethalmi ügyről. Azt mondta, a testület ülésein ő nem hallott az említett cégekről.

Szintén e célelőirányzattal függ össze Székely egy másik, nyár végén kipattant ügye. A honatya Madocsa önkormányzatának csatornaépítési beruházására közel egymilliárd forint kiutalását sürgette levélben Kávássy Sándor környezetvédelmi államtitkárnál. A tárca akkor azért rendelt el további vizsgálatot, mert túlzottnak tartotta a beruházás számításait. A munkát az a cég végezte volna, amellyel Székely vállalkozása (Vanrozo-Kipszer Rt.) 1997 júliusában közös közkereseti társaságot hozott létre.

Büntetőjogi kérdések

Székely Zoltán vasárnap már azt mondta: maga kezdeményezi mentelmi joga felfüggesztését. Ez dicséretes, ám egy képviselő kiadása a legfőbb ügyész átirata, a mentelmi bizottság állásfoglalása, majd a plénum döntése alapján történik. A rendszerváltás óta most első esetben indul úgy büntetőeljárás, hogy egy országgyűlési képviselőt a nyomozók bűncselekmény elkövetésekor értek tetten. (A jogszabály szerint csak ilyen esetben vehetnek őrizetbe képviselőt, illetve alkalmazhatnak vele szemben kényszerintézkedést.)

Székely védekezése nem lesz egyszerű, hiszen tetten érték; ujjlenyomata ott van a táskán. Kérdés, megáll-e az ügyészségi minősítés, vagyis hivatali vesztegetésről van-e szó. Kérdés, milyen eljárása (pontosabban kötelességszegése) fejében kérhetett Székely pénzt (előnyt), hiszen - nem lévén minisztériumi döntéshozó, sem önkormányzati tisztviselő - csak informálisan tudta volna kijárni, hogy Balla Dániel egy megnyert közbeszerzési pályázat ellenére se folytathassa vállalkozását. A képviselő által az SZDSZ-szel hírbe hozott Balla - mint ahogyan az ügyészség is - csak azután hajlandó beszélni, hogy a Ház felfüggesztette Székely mentelmi jogát (Székely egyébként az ügyészségi nyomozó hivatal csoportvezetőjét is "SZDSZ-es irányultságúnak" nevezte.). Balla annyit mondott, hogy Székely szerinte zsaroló, nem passzív vesztegető. A minősítés egyébként mindegy is, ha hivatalos személy követi el a zsarolást, a büntetési tétel ugyanúgy kettőtől nyolc évig tartó szabadságvesztés, mint a vesztegetés minősített esetében. (A tárca nélküli miniszter egyébként nem jelezte a nemzetbiztonsági bizottságnak, hogy képviselő ellen titkos akció folyik - más kérdés, hogy e törvényi előírás akadályozhatja az eredményességet; de hát ez a törvény).

"Nem megyek csendben a vágóhídra" -, mondta legutóbb Székely Zoltán arra utalva, hogy az őt lefülelő akció és a kisgazda vezetést bíráló nyilatkozatok időben túl közel esnek egymáshoz. De a kijelentés jelentheti azt is, hogy a tetten ért képviselőnek minden mindegy: ha már lebukott, hát dögöljön meg a szomszéd tehene is.

Somos András

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”