Milliárdokból sikerült bedönteni Puskás Ferenc klubját

Kispest, nagy pénzek

Belpol

Annyira sokba került az államnak a Budapest Honvéd focicsapatának egyre gyengébb szereplése, hogy 2022-ben inkább a tulajdonosokra hagyta az egész pénznyelő projektet.

A Budapest Honvéd (másik ismert nevén: Kispest) a hazai labdarúgásban az egyik legerősebb, nemzetközileg is jegyzett brand. Annak, hogy a Honvédból lett világszerte ismert játékos Puskás Ferenc – és a hajdani Arany­csapat magja –, máig tart a hatása: a klub történelmét feldolgozó Kispesti Futball Házába egészen meglepő időpontokban toppannak be külföldiek, de a Budapest külvárosában frissen felépült Bozsik Arénában sem okoz nagy meglepetést, ha ún. groundhopperekbe botlunk, akik a saját szemükkel akarják látni a futballvilágot hajdan uraló klubot.

A Kispest ebben a szezonban a magyar másodosztály második felében szenved, miután 2023-ban kiesett az NB I.-ből – pedig a csapat 2017-ben csupa saját nevelésű játékossal megnyerte az első osztályú magyar bajnokságot. És a kispesti Puskás-örökséget is egész egyszerűen einstandolta az a Felcsút („Puskás Akadémia”), amelynek még a teakonyhájára is 155 millió forint közpénz ment el.

NER-re gyere, ne arra!

Mi történt a Honvédnál a 2017-es bajnoki cím és a 2023-as kiesés között? Például az, hogy megérkezett Kispestre is a NER. Olyan nagyon messze addig sem volt, hiszen az akkori tulajdonos, az amerikás magyar George F. Hemingway mindig is lelkesen támogatta Orbán Viktort. A Honvéd ennek ellenére jobbára piaci alapon működött. Hemingway a több mint tíz évig tartó regnálása alatt először a különféle egzotikus helyekről alacsony fizetésért hozott játékosokban látta a jövőt, majd amikor a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) kezdeményezésére azok a klubok jártak jól pénzügyileg, amelyek saját nevelésű fiatalokat játszattak az akadémiákról, a Honvédban is megjelentek a kispesti srácok. Ők aztán az azóta szövetségi kapitányként az egész ország kedvencévé vált Marco Rossi irányítása alatt 2017-ben lenyomták a NER elit vállalkozójának, Garancsi Istvánnak a Videotonját is, holott a fehérvári csapat alaposan ki volt tömve állami pénzekkel. A Kispestnek azokban az években valamirevaló mezszponzora sem volt, miközben a Ferencváros focistáinak még a nadrágjára is jutott hirdetés, konkrétan a Fővárosi Csatornázási Műveké.

Hemingway 2019 áprilisában a Honvéd Futball Club Kft.-ben meglévő százszázalékos üzletrészét eladta a szentesi Metalcom cégcsoporthoz tartozó Reditus Equity Zrt.-nek. A Metalcom két fő tulajdonosa egyaránt bejáratott fideszes: Bozó Zoltán 2014-ben a Fidesz polgármesterjelöltje volt Szentesen (amúgy az idei választáson is indul), továbbá nagy szerepe volt az orbáni univerzumban az ország biztonságát szimbolizáló déli határkerítés építésében és üzemeltetésében. A másik tulajdonos az a Mendelényi Dániel, akit Áder János köztársasági elnök 2014-ben kinevezett a magyar gazdaság fejlesztésével megbízott rendkívüli és meghatalmazott utazó nagykövetnek, és aki jelenleg a Paks II. projekt igazgatótanácsában ül.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)