Költségvetés két évre: Szép új világ

Belpol

- mint az várható volt - lepereg a tervezet benyújtóiról. Ha a kormánytöbbség úgy akarja, nincs akadálya
a dupla büdzsé elfogadásának; más kérdés, hogy nagyon bele kell húzniuk, ha még ebben az évezredben végezni akarnak a részletes vitával és a szavazással.Akétéves költségvetés az ötlet születése óta fantazmagóriának tűnt, s talán éppen ez volt az első intő jel: hamarosan valóság lesz belőle. Hiába volt az ellenzék meg a gazdasági szakértők panasza és sírása, hiába Csúcs László (FKGP) képviselő aggódása, hiába a koalíciós MDF figyelmeztetése (mely párt a költségvetést a társadalommal folytatott kommunikációs aktusként azonosította, s éppen ennek csorbulásától óvta volna az országot): két év hosszú idő, ezalatt bármi történhet a világgazdaságban, meg hát a mi töretlennek tűnő gazdasági fejlődésünk is - bár adjon neki az Úr hosszú életet -, ki tudja, meddig tart.

A konkrét tervezet láttán a korábban is

kétkedők

főként azt kifogásolták, hogy a Pénzügyminisztérium (PM) szándékosan alultervezi az inflációt; nem tudni, miként akar jövőre 5-7 százalékos pénzromlást, mikor annak értéke most is két számjegyű, s az istennek sem bír csökkenni. Felmerült ellenzéki agyakban az is, hogy a kormány az infláció szándékos alulbecslésével pusztán a sutyiban elkölthető pluszbevételeket akarja gyarapítani, ha az eddigi lehetőségek - ÁPV Rt., Magyar Fejlesztési Bank (különösen annak autópálya-melléküzemága) - nem volnának elégségesek. Ez már egy évre is sok volna - mondják ugyan- ők -, de két év távlatában már alig felmérhető lehetőségeket ad a kormány számára.

Ezek után úgyszólván érdektelenek azok a felvetések, hogy miből és mennyit szán a kormány mondjuk a Nemzeti Földalap gründolására, a külső téeszüzletrész-tulajdonosok kivásárlására, a magyar futball revitalizálására, vagy hogy hol és miként jelenik meg a költségvetésben a még nem is létező Széchenyi-tervre szánt potom 290 milliárd forint.

Másodlagos jelentőségűek az egyes tárcáknak jutó költségvetési tortaszeletek; lehet azon vitatkozni, hogy ki járt jól - NATO-tagságunk okán a honvédelem, a Matolcsy- és a Torgyán-minisztérium kap dögivel, a többiek kevésbé - és ki rosszabbul: a legjobban valószínűleg az önkormányzatokat meg az igazságszolgáltatást húznák le a büdzsé jóindulatot mérsékelten adagoló szerkesztői.

Az ellenzék amiatt is panaszkodik, hogy a háromhetes ciklus betartásával hogyan lehet ez év végéig elfogadni a költségvetést, amikor ez korábban az egyéves verzióval is alig sikerült.

Hogy mire elég mindez, azt pontosan jelezte

Orbán Viktor

miniszterelnök, aki a költségvetési vita ötödik napján mindenki tudomására hozta: a büdzsé úgy jó, ahogy van, lényegi módosítás nem várható. De megmondta már tavasszal is, amikor Járai Zsigmond pénzügyminiszter száján kibukott az első pillanatra merő hagymáznak tűnő kijelentés: idén kétéves büdzsét készít a kormány. Akik azt várták, hogy Járai pusztán improvizált, azok elfelejtik: a PM vezetője mostanában a mindenkori miniszterelnöki akarat hű tolmácsa, legyen szó Surányi György (elnök, Magyar Nemzeti Bank) megfenyítéséről vagy az új, negyvenezer forintos minimálbérről.

A kétéves költségvetés ötlete, melynek szülőatyja a homályba vész (bár néhány tippünk azért volna), azért is nyerhette el Orbán Viktor tetszését, mivel - miként azt többször kifejtette - sok jó eddig egyetlen költségvetési vitából sem származott. A sok piszkoskodás, undokság, fúrás és ellenzéki destrukció, mely évente burjánzik a költségvetési vita ürügyén, csak feltartja a normális üzletmenetet, így jobb, ha minél kevesebb van belőlük. Orbán szerint ez a megoldás egyáltalán nem szokatlan, sőt a kettő helyett akár többéves büdzsé is elképzelhető: ő konkrétan a hármas számot említette, de mondhatott volna ötöt is, amely részben szintén prímszám, részben valahogy biztosan ismerős lenne a tervgazd szakon végzett kormányzati bürokraták számára. A miniszterelnök azt is kijelentette: a kormány a költségvetés előterjesztésekor - a magasabb bérszínvonal elérésén meg a családok helyzetének javításán kívül - elsősorban a tartós és gyors gazdasági növekedést tűzte ki célul, ami az akarat, a hit és a remények összemosásán alapuló kormányzati voluntarizmus egyik legszebb megfogalmazása.

A tartós gazdasági növekedést kizárólag saját érdemének tulajdonító kormányzati retorika mellett persze feltűntek a miniszterelnök beszédében új elemek is - utalván arra, hogy az újabb járulékcsökkentésekkel és beruházási adókedvezményekkel megtámogatott közép- és kisvállalkozók meg az emelkedő reálbérek által feltüzelt lakossági fogyasztás a gazdasági növekedés egyre hatékonyabb motorjává válik - miközben egyes

makroközgazdászok

máris óvnak a gazdaság túlpörgésétől.

A gazdasági szakértők eme generális rosszindulatára nem is érdemes több szót vesztegetni, annál érdekesebb volt a miniszterelnök következő gondolatmenete. Orbán színleg meghajolt a szocialisták újabb (dehogy demagóg) nyugdíjemelési elképzelése előtt, ha azok hajlandók belemenni az általuk forszírozott nyugdíjreform felülvizsgálatába (nyilván nem lesznek hajlandók). A Fidesz a felosztó-kirovó rendszer felsőbbrendűsége mellett állt ki végül is, amelynek dominanciája - a társadalombiztosítás gleichschaltolása után - azt jelenti, hogy minden, a tb számlájára befutó járulék felett a mindenható állam diszponál, még ha kezét megkötik is holmi, a folyó nyugdíjfizetésre vonatkozó jogszabályok. Ehhez képest fájó, hogy mintegy 2,8 millió polgár bruttó fizetésének 6 százalékát magánpénztárakba helyezi, ami a jelek szerint szinte elviselhetetlen fájdalmat okoz a felelős kormányzati berkekben. Orbán nyíltan ki is mondta: arról a 70 milliárdról lenne szó, amellyel a központi költségvetésnek kellene pótolnia az állami nyugdíjalap hiányát (ennyi folyik be évente a magánpénztárakba; az pedig legkésőbb két év múlva kiderül, mennyire kifizetődő több millió magánpénztári tagot paráztatni). A miniszterelnök még rá is tett egy lapáttal: az egész költségvetési transzfert a mostani fiatalok jövendőbeli nyugdíja állami támogatásának nevezte, elfeledkezvén arról, hogy a tranzakció célja a mostani nyugdíjasok járandóságának biztosítása. Márpedig ők anno szorgalmasan fizették (mert levonták tőlük) a nyugdíjjárulékot, csakhogy az állam azt akkor elverte az előző generációk nyugdíjára, például olyanokéra, akik soha nem fizettek járulékot (másoknak viszont politikai, ideológiai, osztálygyűlöleti okokból nem fizették ki a járandóságukat), meg egyébként is, szorgos kezek évről évre lenyúlták a nyugdíjrendszer szufficitjét.

Az állam vezetői most látványosan elutasítják azt a gondolatot, hogy mindenki gondoskodjon a saját jövőjéről, ehelyett azt preferálják, hogy mindenki tartsa el a maga szüleit és nagyszüleit az állami nyugdíjrendszer közbeiktatásával, amiért aztán a kincstár gazdái aratják le a tapsot, mintha legalábbis maguk nyomnák hozzá a pénzt, mint ahogy azt egykoron Matolcsy közgazdász oly szépen elképzelte.

A miniszterelnök megvédte a minimálbér-emelésre vonatkozó kormányzati elképzelést is ama oktalan ellenzéki ellenvetésekkel szemben, melyek az intézkedés úgymond puccsszerűségét kifogásolták. A miniszterelnök meggyőződése szerint a minimálbér-emeléssel ebben az országban mindenki egyetért, csak éppen az érdekelt felek (véletlenül éppen a munkaadók és munkavállalók) nem bírnak megállapodni. Az pedig tűrhetetlen, hogy ilyen mondvacsinált okból vesszen kárba egy jóra törekvő kormányzati kezdeményezés. Igaz ugyan, hogy az emelt minimálbéreket azután jórészt nem a kincstár, hanem a kormány által szavakban sokat ajnározott

kis- és középvállalkozók

(meg a nagyobbak meg az állami és az önkormányzati szféra) fogják kifizetni, de nekik cserébe két százalékkal csökkentik a tébéjárulékot, tízmillió forint adóalapig adómentességet biztosítanak számukra - akkor, ha az egészet beruházásra fordítják, és akkor még a forrásadóval le lehet csípni belőle, és csak a jövő évben 32-33 milliárd forinttal támogatnák a nemzet fent említett gerincét.

Az ellenzék a kétéves költségvetés benyújtását alapvetően antidemokratikus lépésnek tartja, melynek leplezetlen célja a parlamenti kontroll alóli kibújás, az éves nyílt vita megspórolása s ama bizonyos, korántsem láthatatlan osztó kéz felszabadítása, amely jól jöhet a választások előtt. Orbán Viktor a kormányzati álláspont védelme során e helyütt is a megfelelő forráshoz nyúlt: érvei szerint a többéves költségvetés gondolata korántsem új, mi több, tökéletesen megfelel az európai civilizáció értékeinek, és egyébként is, van már ilyen - na hol? - Ausztriában.

A választások évére érvényes költségvetések az új kormány kezét egy szűk fél évig mindig megkötik többé-kevésbé. Éves tervet azonban könnyebb korrigálni és hozzáigazítani a valósághoz: a kétévessel nehezebb dolga lesz a 2002 utáni kabinetnek. Amely, meglehet, nagyjából azonos lesz a mostanival. De az is lehet, hogy mégsem.

Barotányi Zoltán

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.