Nagy beszédet mondott Kósa a kommunista EU-ról, a megingó Nyugatról és még a két éve halott Népszabadságba is belerúgott

  • nt-
  • 2018. október 23.

Belpol

„Az ’56-os hősök a szovjet tankokkal néztek szembe, mi most holmi európai parlamenti jelentésekkel” – mondta Kósa Lajos Debrecenben.

Beszéde elején felvillantotta azt a párhuzamát, amit aztán közel 20 percen keresztül taglalt gyakorlatilag egyenlőségjelet téve az 1956-os forradalmárok és a mai magyar kormány igyekezete közé.

„56 októbere azért volt kivételes, mert megvalósult a nemzeti egység, ha úgy tetszik: a Nemzeti Együttműködés Rendszere” – mondta a volt miniszter, egykori polgármester. Kósa a baloldalról szólva ismét hangoztatta azt a nézetet, miszerint a 20. század történetében háromszor rontott rá a nemzetére (1919, 1948, 1956), és most is külső érdekeket akar érvényesíteni szerinte Magyarországon.

false

 

A rendszerváltás időszakáig visszatekintve azt mondta: „1990-ben a reformkommunista párt ott ült a parlamentben, és ott ül a mai napig. Gyengülve, szétesve, de még mindig nem azt a méltó helyet elfoglalva, amit úgymond a magyar szabad sajtó zászlóshajója, a Népszabadság befutott.” A jelenlegi európai baloldali erők kapcsán pedig kifejtette:

„A Nyugat nem értette meg ’56 történelmi leckéjét, és ennek ma is olyan következménye van, ami a mindennapi életünket, sőt jövőnket is meghatározza. Ma az Európai Unióban, abban a szövetségben, amelybe beléptünk, a kommunizmus, a kommunisták a legelfogadottabb irányzatok közé tartoznak, és semmifajta problémát nem jelent úgymond a haladó balközépnek a kommunistákkal összefogni.”

false

 

A fideszes politikus szerint „ma épp úgy a nemzeti önrendelkezésünkért, a szabadságunkért küzdünk, mint akkor. Más keretek között, más eszközökkel. Ugyanis ma már nem a hadsereg, nem a tömegpusztító fegyver, nem a háborús szervezet határozza meg a nemzetközi küzdelmeket, hanem a gazdasági erő, a piaci érdek, az az elképzelés, hogy újra birodalmat kell létrehozni Európában. Nem szabad, erős nemzetek szövetségét, hanem birodalmat. (…) A birodalom az a birodalmi érdekeket képviseli, legyen az Moszkvából, Sztambulból vagy éppen Brüsszelből vezetve.”

1956 hagyománya arra kötelez bennünket, hogy meg kell védeni saját önrendelkezésünket – ismételte többször beszédében Kósa. „A nemzetnek újra össze kell fogni. (…) Nekünk a szabadságunkért folyamatosan meg kell küzdenünk minden nap.  (…) Azok ellen a magyarok ellen is, akik adott esetben a nemzeti érdekekre nem érzékenyek.”

false

 

„Látjuk, hogy mennyire irányt tévesztett és célját tévesztett a Nyugat. Saját identitását, saját eszmeiségét, saját erkölcsét, saját hitét adta fel, s lépett olyanokat, amiket még a törökök sem mertek megkockáztatni a középkorban a megszállt Magyarországon. Ez a kereszténység elleni küzdelem.” Majd beszédének egyfajta konklúziójaként arról szólt, hogy a mai Magyarországnak nem pusztán önmagáért kell vállalnia a küzdelmét a szabadság és az önrendelkezés ügyében, hanem Európáért is.

„Akkor, amikor a napnyugati kultúra kezd megingani, nagyon nagy szükség van erkölcsi iránymutatásra. Akkor, amikor felmerül az a kérdés, hogy merre tovább Európa, 1956 és a mai Magyarország erkölcsi iránytű lehet. Látjuk, sok millió európai számára valóban Magyarország az erkölcsi iránytű. Ez az erkölcsi iránytű meghatározhatja Európa jövőjét” – zárta beszédét Kósa.

(Fotók: Kádár Lajos)

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.