Gyakorolták az „érvelő önvédelmet”

  • narancs.hu
  • 2018. október 23.

Belpol

Két miniszter meg II. kerületi a polgármester ünnepelt a Széna téren.

„A magyar nemzet 1956-ban világtörténelmet írt” – mondta Gulyás Gergely a Széna téri '56-os emlékműnél tartott megemlékezésen. A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta: 1956 hősei egy szabad, szuverén, önálló Magyarországot akartak, amely független a birodalmaktól, és olyan országért áldozták életüket, amely kiáll önmagáért, és saját maga dönthet sorsáról. „1956 üzenete, hogy ha Magyarország kezébe veszi saját sorsát, akkor a világ folyásán is képes változtatni” – mondta Gulyás, hozzátéve: „egy tízmilliós ország is felemelheti a szavát, s ha ezt egy jó ügy érdekében teszi, akkor a hangja messzire visszhangzik”.

false

 

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

„A 62 évvel ezelőtti események legfontosabb üzenete az, hogy erőt csak az adhat, ha az ügyeinkről közösen, szabadon dönthetünk, és ha megőrizzük az önrendelkezésünket.” Ezt már Varga Mihály pénzügyminiszter mondta, aki főváros II. és III. kerületének fideszes országgyűlési képviselőjeként nyilvánult meg.

Varga Mihály szerint „a múltunkra emlékezve látjuk igazán, hogy ma is önmagunkban, az igazunkban és a tetteinkben kell hinnünk, ezért amikor szembenézünk a ma kihívásaival – így az egyre fenyegetőbb migrációs hullámmal és a brüsszeli túlhatalommal – a válaszunk továbbra is egyszerű és kiszámítható: nem adjuk fel az önrendelkezésünket, nem válunk bevándorlóországgá, a bennünket érintő ügyekről pedig mi magunk fogunk dönteni”.

A harmadik szónok, Láng Zsolt (Fidesz), II. kerületi polgármester arról beszélt, hogy az 1956-os sorsközösség mindmáig identitásunk része, nemzeti önbecsülésünk elemi forrása, amelyet kötelességünk átörökíteni minden nemzedéknek. Az MTI tudósítása szerint Láng Zsolt jelezte: „nagy mulasztás az, ha nem hasznosítjuk a már átélt nemzeti traumák tanulságait, nem gyakoroljuk az érvelő önvédelem követelményeit”.

 

Figyelmébe ajánljuk

Ezért nem költenek tömegek kultúrára

De miért nem? Hiszen a legtöbbünknek van igényünk a minőségi szórakozásra, nem lehet elegendő az ostoba sorozat a tévében. Mennyibe kerül a rendszeres kultúrafogyasztás, hányan engedhetik meg maguknak azt az életszínvonalat, amibe ez belefér?

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.