„A magyar nemzet 1956-ban világtörténelmet írt” – mondta Gulyás Gergely a Széna téri '56-os emlékműnél tartott megemlékezésen. A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta: 1956 hősei egy szabad, szuverén, önálló Magyarországot akartak, amely független a birodalmaktól, és olyan országért áldozták életüket, amely kiáll önmagáért, és saját maga dönthet sorsáról. „1956 üzenete, hogy ha Magyarország kezébe veszi saját sorsát, akkor a világ folyásán is képes változtatni” – mondta Gulyás, hozzátéve: „egy tízmilliós ország is felemelheti a szavát, s ha ezt egy jó ügy érdekében teszi, akkor a hangja messzire visszhangzik”.
|
„A 62 évvel ezelőtti események legfontosabb üzenete az, hogy erőt csak az adhat, ha az ügyeinkről közösen, szabadon dönthetünk, és ha megőrizzük az önrendelkezésünket.” Ezt már Varga Mihály pénzügyminiszter mondta, aki főváros II. és III. kerületének fideszes országgyűlési képviselőjeként nyilvánult meg.
Varga Mihály szerint „a múltunkra emlékezve látjuk igazán, hogy ma is önmagunkban, az igazunkban és a tetteinkben kell hinnünk, ezért amikor szembenézünk a ma kihívásaival – így az egyre fenyegetőbb migrációs hullámmal és a brüsszeli túlhatalommal – a válaszunk továbbra is egyszerű és kiszámítható: nem adjuk fel az önrendelkezésünket, nem válunk bevándorlóországgá, a bennünket érintő ügyekről pedig mi magunk fogunk dönteni”.
A harmadik szónok, Láng Zsolt (Fidesz), II. kerületi polgármester arról beszélt, hogy az 1956-os sorsközösség mindmáig identitásunk része, nemzeti önbecsülésünk elemi forrása, amelyet kötelességünk átörökíteni minden nemzedéknek. Az MTI tudósítása szerint Láng Zsolt jelezte: „nagy mulasztás az, ha nem hasznosítjuk a már átélt nemzeti traumák tanulságait, nem gyakoroljuk az érvelő önvédelem követelményeit”.