Közel havi 1 millióért bérel irodát az Országgyűlés Hivatala a fideszes képviselőnek

Belpol

Szatmáry Kristóf irodabérlete a XVI. kerületben 847 ezer forintba kerül. Harmadáron kétszer nagyobbat is bérelhetne a környéken. A fideszes képviselő annyira közelről ismeri a bérbeadót, hogy a szakácskönyvében is helyet kapott.

Szatmáry Kristóf a Fidesz országos listájáról került be ismét az Országgyűlésbe áprilisban, miután az ellenzéki összefogás jelöltje, Vajda Zoltán a XVI. kerületben hátrányból fordítva, a külföldön és az átjelentkezéssel leadott szavazatokkal legyőzte.

Mint minden képviselőt, így Szatmáryt is munkája elvégzéséhez iroda illeti meg, amelyet az Országgyűlés Hivatala bérel számára. A hivatal nyilvános adatbázisa szerint idén májustól határozatlan ideig 847 090 forintot fizetnek havonta a fideszes képviselőnek irodabérlésre, ezzel Szatmáry első helyen végzett az országgyűlési képviselők nem hivatalos irodabérlet-költési rangsorában. A XVI. kerületben a Rákosi úton egy 170 négyzetméteres házrészben látja el képviselői munkáját.

 
Fotó: A szerző felvétele

Az 5000 forintos négyzetméterár nem tekinthető alacsonynak, a jelenlegi piaci árakat figyelembe véve a legdrágább sávban érhető el. Néhány utcával arrébb ennél nagyobb, 194 négyzetméter alapterületű irodát 1800 forintos négyeztméteráron kínálnak; Szatmáry irodájánál kétszer nagyobbat, 416 négyzetmétert pedig havi 500 ezer forintért. A legalacsonyabb ajánlatban egy négyzetméter bérletért a kerület ezen részén, Sashalmon 1068 forintot kérnek. Ez a szintén kertvárosi családi házban kialakított iroda is 100 négyzetméterrel meghaladja Szatmáry irodájának alapterületét, bérleti díja havonta majdnem az egyharmada lenne: 300 ezer forint. Az irodák között egyet találtunk 6180 forintért egy felújított irodaházban, ami viszont egy egész szintet ad ki: hat irodát öltözőkkel, étkezővel, mosdóval.

Az összehasonlítást érdemes megtenni Vajda Zoltánnal is, akinek Szatmáryhoz képest egyheted áron bérel irodát az Országgyűlés. Az ellenzéki képviselő szintén a Rákosi úton fogadja a választókat egy 32 négyzetméteres irodában havonta 125 ezer forintért. Az Országgyűlési nyilvános szerződései között található egy nagyobb értékű, 850 ezer forintos irodabérlet: a Teréz körúti irodát azonban nem egy, hanem négy DK-s képviselő Vadai Ágnes, Gyurcsány Ferenc, Sebián Petrovszki László és Oláh Lajos közösen használja.

Szatmárynak a Pannon Kalmár Zrt.-től bérli az irodát a hivatal. A cég székhelye az épületben található, amelynek nagyobb részét mobil elektronikai eszközöket és tartozékokat árusító saroküzlet teszi ki.

 
Fotó: A szerző felvétele

A fideszes képviselő nem bízta ismeretlen bérbeadóra az irodai szolgáltatást. A Pannon Kalmár Zrt. tulajdonosa, Kolyvek Antónia ugyanis néhány évvel ezelőtt Szatmáryval közösen dolgozott a XVI. kerületi Reformátorok tere közterület-fejlesztési projektjén. Mind a ketten részt vettek a 2017. október 29-i átadási ünnepségén, amelyen Kolyvek Antónia, a Szatmáry által alapított „A Reformáció 500. évfordulójának méltó megünnepléséért Alapítvány” kuratóriumi elnökeként köszöntötte a jelenlévőket. Ezt követően Szatmáry köszönte meg a támogató résztvevők, köztük alapítványának kuratóriumi elnöknője áldozatos munkáját.

A jogi végzettségű Kolyvek Antónia nem csak ügyvédként dolgozik, de foglalkozik divattervezésel is - saját divatmárkát alapított -, valamint konyhaművészettel.

Szatmáry és Kolyvek közeli, bizalmi kapcsolatát mutatja, hogy 2019 decemberében bemutatott Férfiszakácskönvy nemcsak férfiaknak című könyvében a fideszes képviselő tepsiben sült rakott húsos karfiolja külön oldalt kapott.

 
Fotó: Narancs.hu  

A receptet, a szerző elbeszélése szerint a politikus édesanyja szokta elkészíteni a népes, olaszos jegyeket mutató Szatmáry család számára. Kolyvek Antónia a fideszes képviselőt is bemutatta a könyvben: jócskán kiveszi a részét a családi munkamegosztásból, bevásárol, megteríti az asztalt, segít a konyhában, imád grillezéskor húst sütni, valamint enni is. Szatmáry közösségi oldalán számolt be a könyvbemutatóról, amelyen maga is részt vett, posztolva a Kolyvek által a családi rakott húsos karfiolnak szentelt oldalakat.

Az Országgyűlés Hivatala honlapján hivatkozott szerződés szerint Kolyvek Antónia cégének a ciklus során 2022 májustól összesen 41 millió 453 ezer forint irodabérleti díj kifizetésével számolnak a határozatlan idejű megbízás során. Összességében azonban ennél több közpénz kifizetésére kerülhet sor, mivel a bérleti viszony már 2020 februárban megkezdődött. Akkor Szatmáry még beérte 104 négyeztméterrel ugyanitt, amiért 609 ezer forintot fizetett az Országgyűlés Hivatala. 2021. június 17-től viszont már 170 négyzetméteren végzi a munkáját a 847 ezer forintért bérelt házrészben.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.