A Merz–Orbán-viszony hatása a fegyverkezésre

Közös pont híján

Külpol

Hosszú ideig az évszázad üzleteként hirdették a német fegyvergyártásra alapozó hazai védelmi ipari fejlesztéseket. Ám a pénz elfogyott, exporttal nem számolhatunk, ráadásul a Merz-kormány nem lesz olyan elnéző Orbán Viktor bomlasztó politikájával szemben, mint amilyen Angela Merkel volt.

„Friedrich Merz nem elfogult Magyarországgal szemben pozitív vagy negatív értelemben sem. Az ő életében nem játszott nagy szerepet a ’89-es határnyitás, mint mondjuk Helmut Kohl vagy akár Angela Merkel esetében: már politikusként dolgozott, de nem magas pozícióban. Nem az érzelmek, hanem az érvek embere, analizáló személyiség, nem a narratívák meggyőző erejében hisz” – jellemzi röviden a május elején hivatalba lépett kereszténydemokrata kancellárt Hettyey András, a német oktatási nyelvű Andrássy Egyetem docense. A magyar külpolitika fősodra néhány furcsa kilengés ellenére atlantista volt 2014-ig. 2015-ben indult be mindenki szá­mára érzékelhetően az a folyamat, amelynek során az Orbán-kormányok mind jobban ki­pörgették az országot a nyugatos politi­kából, illetve a Fideszt az Európai Parla­mentben a németek dominálta Európai Nép­pártból. A külpolitikai szakértő szerint erre a váltásra „a koronát 2022-ben, az Ukrajnában zajló háború ellentétes megítélése tette fel”, amellyel látványossá vált az elhidegülésünk uniós és NATO-szövetségeseink javától, így Németországtól is.

Egy jó kapcsolat elrontása

Németországban is vannak olyan választói rétegek, amelyek nem helyeslik Ukrajna uniós megsegítését és az ország uniós tagságának szorgalmazását. Ők jellemzően a szélsőjobboldali AfD szavazói, bár Kelet-Németországban vannak olyan CDU-szimpatizánsok is, akik hasonlóan látják ezt. A német kormány­koalíció vezető pártszövetsége, a CDU/CSU azért is tartja kártékonynak az Orbán-kormány ténykedését, mert az nem veszélytelen a saját belpolitikai pozícióira. Figyelemmel kísérik a magyarországi eseményeket, a médiaviszonyokat, a korrupciós botrányokat, a demokrácia megkérdőjeleződését. „Azt tippelném, hogy az ún. »átláthatósági törvényt« is alaposan monitorozzák. A színfalak előtt és mögött is vannak megszólalások, amelyekből arra lehet következtetni, hogy véges a németek türelme az újrakezdésre” – véli a külpolitikai szakember, aki szerint Orbán Viktor azzal sem növelte az ázsióját a CDU-n belül, hogy feb­ruárban, egy héttel a német választások előtt fogadta a rivális AfD vezetőjét, Alice Weidelt.

Hajlandóság az eszmecserére mindenesetre még mindig van: Orbán nemrég zárt körben találkozott Merz kancellárral. A német kormány megüzente május elején, hogy „újra kinyújtjuk a kezünket Budapest felé” – cserébe hasonló gesztust várna. Innen nézve azonban kifejezetten barátságtalan lépés volt, amikor a szélsőjobbos ún. „konzervatív-szuverenista” CPAC magyarországi rendezvényén ismét felléptek AfD-s képviselők.

Magyar Péter és a Tisza Párt megjelenése természetesen befolyásolja a magyar–német kapcsolatok alakulását, ugyanis az Európai Néppárt (EPP) tagjaként Magyarék mind többet mutatkoznak a hazai kormánypárti körökben démonizált Manfred Weberrel, az EPP elnökével, aki hazájában a CSU politikusa. Az uniós pártcsaládba tartozás ajtókat nyit meg a Tiszának a döntéshozók, a lobbicsoportok, a nagyvállalatok felé. A Fidesz ezen a pályán már leszerepelt, sőt a viszony annyira elromlott, hogy a kétoldalú Fidesz–CDU/CSU találkozók is elmaradnak – ezért is lett jobb híján (no meg a közös szélsőjobbos eszmék talaján) az AfD a magyar kormánypárt első számú német partnere.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.