Bulgária jövőre bevezetné az eurót, de ennek közel sem örül mindenki

Külpol

Óriási közös boldogságnak tűnik az euró bevezetésének híre, de Bulgáriában több tüntetést is szerveztek a pénznem bevezetése ellen, melyeket még az elnök is támogat. A tiltakozások erejét csak növeli, hogy a kormány el sem akarja magyarázni, miért lenne jó az euró. 

Bár a Fidesz mostanra tulajdonképpen nyíltan elkezdte elutasítani Magyarország eurózónához való csatlakozását, a magyarok jelentős része szerint az euró bevezetése nálunk még mindig valamiféle megvalósult álom lenne. A Medián közvélemény-kutatásának adatai szerint még a fideszesek kétharmada is EU-párti, az euró pedig továbbra is a boldog nyugati világ jelképe, ahova a legtöbben tartozni akarnak – valószínűleg nem függetlenül a most már évek óta stabilan tragikusan teljesítő forinttól, aminek köszönhetően magyarként már a környező országokban sem érezhetjük magunkat gazdagnak.

Innen nézve talán meglepő is lehet, hogy az aktuális bezzegország Bulgáriában közel sem teljes a közös öröm az euró bevezetése miatt, ami a jelenlegi állás szerint jövőre történik meg, ezzel végre értelmet adva az eurókon található cirill betűs feliratoknak is.

 
Tüntetés az euró bevezetése ellen Szófiában június 4-én
Fotó: Vaszil Donev / MTI

Az elmúlt hetekben több mint száz euróellenes tüntetést tartottak az országban, hogy a januárban hivatalba lépett új bolgár kormány tegyen le az euróövezeti terveiről és tartsa meg a bolgár levát. A tüntetéseket a Vazrazhdane (Újjáéledés) névre hallgató szélsőjobboldali párt szervezte, ami brüsszeli diktatúrát és nyugati imperializmust emlegetett, Szófiában pedig szép tömeg gyűlt össze a hívásukra az Elnöki Hivatal előtt. A beszámolók szerint a többség kevésbé világnézeti okok miatt csatlakozott: azt gondolják, az euró bevezetése drágulást hozna, az uniós szinten alacsony életszínvonalon élő bolgárok pedig nem bírnák azt el.

Az egészet egyszerű lenne egy klasszikus szélsőjobboldali és oroszpárti társaság – a Vazrazhdane a szokásos homofób, rasszista és oltásellenes toposzokban utazik, a tüntetők orosz zászlókat lengetve torlaszolták el Szófia központját órákra – megmozdulásának látni, valójában azonban a teljes nyugatellenes, divatosabb nevén euroszkeptikus közeg gyűlt össze itt. Az ország nacionalista pártjai ritkán hangolják össze ennyire a tevékenységüket.

A Vazrazhdane nem is csinál belőle titkot, kikkel szimpatizál: vezetőjük, Kosztadin Kosztadinov nemcsak ott volt május 9-én Moszkvában a győzelemnapi katonai parádén, de a párt hivatalosan is együttműködést kötött azzal az Egységes Oroszország párttal, amelynek megalakulása óta nincs más feladata, mint Vlagyimir Putyin feltétlen támogatása. Közben Bulgária harmadik legerősebb pártjáról beszélünk, 2021-es megalakulása óta a Vazrazhdane folyamatosan egyre népszerűbb, tavaly már 13,4 százalékot értek el. Az Európai Parlamentben a német szélsőjobboldali AfD vezette Szuverén Nemzetek Európája frakcióban ülnek, amelyben egyébként a Mi Hazánk is.

A nagyobb probléma az, hogy Bulgáriában a többi párt sem egységes az euró bevezetésének kérdésében: a szinte évente változó bolgár kormány nagypártja, a jobbközép GERB egy meglehetősen ingatag koalícióban van a nacionalista húrokat pengető, de kifejezetten atlantista ITN-nel és az euróövezeti csatlakozást többször is bíráló Bolgár Szocialista Párttal, amelyet bátran lehet közepesen Kreml-pártinak nevezni. A kormánykoalíció eddig csendben nézte, ahogy az országot elöntötték az euró bevezetésével kapcsolatos hol valódi, hol teljesen kamu hírek és félelmek, és semmiféle tájékoztató kampányba nem kezdett a bevezetésről. 

Emellett pedig az elnöki hivatalból is látványosan az eurót ellenző hangok érkeznek: Rumen Radev elnök május közepén népszavazást javasolt a pénznem bevezetéséről. „A kormányzat részéről nincsenek meggyőző intézkedések a polgárok vásárlóerejének és a gazdaság versenyképességének biztosítására, ami aggodalmat kelt a lakosságban. A demokrácia alapelveit tiszteletben kell tartani, és a kritikusan alacsony legitimitással rendelkező intézmények nem hozhatnak döntéseket az ország jövőjéről anélkül, hogy meghallgatnák a polgárokat” – jelentette ki Radev.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.