Közvélemény-kutatás a pártok támogatottságáról: Hármas befutó

  • Marián Béla
  • 1997. július 24.

Belpol

Ha most vasárnap lennének a parlamenti választások, mindössze négy párt kerülne a parlamentbe: az MSZP, a Fidesz - MPP, az FKgP és az SZDSZ. A mandátumarányok megbecsülése viszont még nagyon kockázatos lenne. A legnagyobb lakossági támogatottságot jelenleg a Fidesz - MPP élvezi, de a szocialisták hívei fegyelmezettebb szavazók, így az első fordulót vélhetően most is az MSZP nyerné. A második fordulóban ugyan a fiatal polgári demokraták esélyei a jobbak, de nem annyira, hogy az abszolút többség megszerzésében reménykedhetnének Orbán Viktorék, derül ki a Marketing Centrum július elején készült felméréséből.
Ha most vasárnap lennének a parlamenti választások, mindössze négy párt kerülne a parlamentbe: az MSZP, a Fidesz - MPP, az FKgP és az SZDSZ. A mandátumarányok megbecsülése viszont még nagyon kockázatos lenne. A legnagyobb lakossági támogatottságot jelenleg a Fidesz - MPP élvezi, de a szocialisták hívei fegyelmezettebb szavazók, így az első fordulót vélhetően most is az MSZP nyerné. A második fordulóban ugyan a fiatal polgári demokraták esélyei a jobbak, de nem annyira, hogy az abszolút többség megszerzésében reménykedhetnének Orbán Viktorék, derül ki a Marketing Centrum július elején készült felméréséből.

A pártok támogatottságát tekintve az utóbbi hónapok leglényegesebb fejleményei a következők: 1. a KDNP és az MDF már negyedik hónapja az ötszázalékos parlamenti küszöb alatt "teljesít" a közvélemény-kutatásokban; 2. a Fidesz - MPP átvette a legtámogatottabb ellenzéki párt szerepét az FKgP-től; 3. az MSZP túljutott egy mélyponton, és ismét nyerési esélyekkel készülődhet az 1998-as megméretésre.

A közvélemény hangulatának változása május elején vált egyértelművé. Az év eleji politikai klímát elsősorban a mezőgazdasági kistermelők útelzárásai határozták meg. Februárban, márciusban és áprilisban arra a kérdésre, hogy mik voltak az elmúlt hónap legfontosabb belpolitikai eseményei, a megkérdezettek 60-65 százaléka válaszolt, az utóbbi hónapokban viszont mindössze 41-43 százalékuk. Februártól április elejéig kiugróan magas volt a gazdatüntetések említési gyakorisága (38-35 százalék), azóta viszont nem történt olyan belpolitikai esemény, amely áttörte volna a szélesebb közvélemény ingerküszöbét. Pető Iván lemondását annak idején mindössze a megkérdezettek 8 százaléka találta említésre méltónak, és a legutóbbi adatfelvétel vezető témái - a KDNP belviszálya, illetve a NATO-csatlakozás - is mindössze 7-7 százalékuknak jutott az eszébe.

A csendes közélet,

a politikai uborkaszezon az MSZP-nek és a Fidesznek kedvez. Mind a fiatal demokraták, mind a szocialisták lakossági támogatottsága 5-6 százalékkal növekedett március óta, miközben a kisgazdáké 4 százalékkal csökkent. Talán még ennél is figyelemreméltóbb az, hogy míg májusban a megkérdezettek 48 százaléka mondta: semmiképpen sem szavazna az MSZP-re, jelenleg 37 százalékuk nyilatkozott így. Egyébként a többi párt esetében is csökkent 3-5 százalékkal azok aránya, akik kategorikusan elvetik az adott párt választásának gondolatát, ami megint csak azt jelzi, hogy manapság kevésbé hiszterizált a közvélemény, mint amennyire az év elején volt.

A választások kimenetelét azok fogják eldönteni, akik elmennek szavazni. Jelenleg a megkérdezettek 51 százaléka ígéri: biztosan részt vesz a választásokon, 31 százalékuk egyelőre bizonytalan részvételi szándékában, 18 százalékuk pedig határozottan állítja, hogy nem fog voksolni. A legkevésbé azok akarnak elmenni, akiknek nincs kedvenc pártjuk, de az egyes pártok táborainak szavazókedve is nagyon különböző. A legfegyelmezettebbek az MSZP hívei: 79 százalékuk úgynevezett "biztos szavazó". A Fidesz támogatóinak viszont mindössze 53 százaléka biztos abban, hogy leadja majd a voksát. Ebből az következik, hogy hiába nagyobb a Fidesz lakossági támogatottsága, egy "most vasárnapi" parlamenti választás első fordulóját ismét az MSZP nyerné, ha nem is olyan fölényesen, mint ´94-ben. A nyári meleg egyébként az SZDSZ támogatóinak vette el a leginkább a szavazókedvét (mindössze 38 százalékuk "biztos szavazó"), de a KDNP és az MDF maradék hívei sem igazán elszántak (43-45 százalékuk voksolna).

A 176 egyéni mandátum

sorsát végül is eldöntő második forduló kimenetele továbbra is nagyon kétséges. Felmérésünk alapján az a legvalószínűbb, hogy a körzetek többségében az MSZP, az FKgP és a Fidesz - MPP jelöltjei fognak megvívni egymással a helyekért. Ebben a nagyon is valószínű felállásban a "biztos szavazók" 35 százaléka a Fidesz jelöltjeire szavazna, 32 százalékuk az MSZP jelöltjét támogatná, 23 százalékuk az FKgP színeiben indulót, 10 százalékuk pedig otthon maradna a második fordulóban. Mindez nem jelenti azt, hogy mindenütt a Fidesz nyerne, mint ahogy azt sem, hogy az FKgP és az SZDSZ egyáltalán nem jutna egyéni mandátumhoz.

A végső esélylatolgatást nagyon bonyolulttá teszi, hogy az egyes pártok támogatottsága igen eltérő az ország különböző területein. Ráadásul a pártok jelöltállító képességei sem egyformák, márpedig több adat alapján is joggal feltételezhetjük, hogy ´98-ban erősebben befolyásolja az eredményeket a jelöltek személye, mint az eddigi választásokon. Ez utóbbi tekintetben mind az SZDSZ-nek, mind az MSZP-nek komoly tartalékai vannak a Fidesszel és az FKgP-vel szemben. A Fidesszel szemben azért, mert a választópolgárok elsősorban az 50 év körüli diplomás férfi jelölteket preferálják, az FKgP-vel szemben pedig azért, mert az már most szinte biztosan állítható, hogy a fővárosban egyetlen egyéni mandátum sem fog jutni a kisgazdáknak, és a vidéki nagyvárosokban is csak legfeljebb egy-kettő.

Mindez azt jelenti, hogy az 1998-as választások után sokkal kiegyenlítettebbek lesznek a parlamenti erőviszonyok, mint 1990-ben, illetve 1994-ben voltak, ami viszont furcsa koalíciós kényszerhelyzeteket teremt. A KDNP és az MDF feltehetőleg nem kerül be a parlamentbe, az SZDSZ csatlakozása pedig önmagában valószínűleg egyetlen lehetséges felállásban sem fogja biztosítani a mandátumok többségét, így a választások után a Fidesz - MPP vezetőinek vagy az MSZP-vel kell leülniük tárgyalni, vagy Torgyán Józseffel. Az MSZP és az FKgP együtt kormányzása - egyelőre - még ezeknél a lehetőségeknél is abszurdabb.

Amikor megkérdeztük az embereket: mely pártokat látnák szívesen a következő kormánykoalícióban, azt láttuk, hogy a megkérdezettek kétharmadának van valamilyen koalíciós elképzelése, 15 százalékuk viszont csak egy pártot említett a kérdésre, 18 százalékuk pedig egyet sem. A legtöbben (42 százalék) kétpárti koalíciókban gondolkoznak, de minden negyedik ember három vagy több párt összefogását tartaná szerencsésnek. A többség (a megkérdezettek 51 százaléka) a Fideszt (is) szívesen látná a következő kormányban, az FKgP és az MSZP kormányzati szerepének azonban csak a polgárok kevesebb mint harmada örülne. Ez abból adódik, hogy az MSZP kivételével valamennyi párt tábora a Fidesz - MPP-t tekinti a legvonzóbb pár(t)nak, és még a szocialisták híveinek négytizedétől sem idegen a fiatal polgári demokraták bevonása a kormányzati hatalomba. Ugyanakkor a Fidesz táborában nagy a tanácstalanság, a fiatal demokraták híveinek többsége egyetlen pártot sem szeret. Az FKgP-vel kötendő szövetségnek azonban több híve van körükben, mint az MSZP-vel kötendőnek.

Marián Béla

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.