Kreatív jogértelmezés egy APEH-kirendeltségen - Semmire nem kötelez

  • M. László Ferenc
  • 2008. február 28.

Belpol

A felettes hatóság állásfoglalását semmibe véve, az amnesztiát biztosító törvényt figyelmen kívül hagyva noszogatta járulékbefizetésre tavaly decemberben az ügyfeleit az adóhatóság egyik fővárosi irodája. Lapunk érdeklődését követően az APEH vizsgálatot indított.
A felettes hatóság állásfoglalását semmibe véve, az amnesztiát biztosító törvényt figyelmen kívül hagyva noszogatta járulékbefizetésre tavaly decemberben az ügyfeleit az adóhatóság egyik fővárosi irodája. Lapunk érdeklődését követően az APEH vizsgálatot indított.

A Hamzsabégi úti iroda sajátos jogértelmezési és jogalkalmazási módszereire egy olvasónk hívta fel a Narancs figyelmét. Katalin - aki az APEH retorziójától tartva kérte, ne a saját nevén szerepeltessük - a televízióban, rádióban elhangzott közérdekű közleményekből értesült a bejelentési kötelezettségéről. Ugyanis egy 2006-os törvénymódosítás szerint (a jogszabályi háttérről lásd Megbocsátanak című keretes írásunkat) a kereső tevékenységet nem folytató, biztosítási jogviszonnyal nem rendelkező állampolgárok 2008. január 1-jétől csak akkor jogosultak orvosi ellátásra, ha bejelentkeznek az adóhatóságnál és havonta befizetnek egy fix összeget a Magyar Államkincstár számlájára.

Katalin törvénytisztelő polgárként pár nappal a végső határidő lejárta előtt, zsebében a Pénzügyminisztérium (PM) állásfoglalásával megjelent az APEH XI. kerületi ügyfélszolgálati irodájában. A minisztérium javaslatai, előírásai szerint kitöltötte az adatbejelentő lapot, ám amikor a kijelölt ablakhoz lépett, az ügyével foglalkozó tisztviselő keményen ledorongolta, hogy hibásan töltötte ki a nyomtatványt, majd közölte: komoly elmaradása van, és ahhoz, hogy jogosultságot kapjon, előbb 2007. április 1-jéig visszamenőleg havi 5895, összesen tehát 53 055 forintot kell leszurkolnia az államnak.

"Nem értettem a helyzetet. Előhúztam az APEH honlapjáról kinyomtatott tájékoztató anyagot, próbáltam megmagyarázni neki, hogy a december végéig önként bejelentkezőknek amnesztia jár, ráadásul a PM által megállapított összeg csak 4350 forint, de süket fülekre találtam" - idézte fel lapunknak a történteket Katalin. Meglepő volt, hogy a hivatalnok asztalán is ott feküdt a minisztérium tájékoztatója, ám az abban szereplő iránymutatásokkal nem kívánt foglalkozni. Azzal hárította Katalin ellenvetéseit, hogy őket "a honlapon szereplő tájékoztatás semmire nem kötelezi". Ekkor az ügyfél is megmakacsolta magát: kijelentette, egy fillért sem hajlandó fizetni, mire a tisztviselő figyelmeztette, súlyos kamatokra számíthat, úgyhogy a saját érdekében

ne húzzon ujjat

az adóhivatallal. Az APEH munkatársa igazát bizonygatva felírta az adatbejelentő lap aljára az 5895 forintos kalkulus részleteit.

"Az első reakcióm az volt, hogy mégiscsak én néztem el valamit. Még azt sem tartottam kizártnak, hogy a sajtóban hetek óta keringő információk tévesek, valaki a PM-ben szúrta el a dolgokat" - mesélte a Narancsnak Katalin, aki rögtön levélben figyelmeztette a Pénzügyminisztériumot a "bakira". Nem hagyta nyugodni az ügy, nem értette, hogyan írhatja felül az adóhatóság egyik alacsony beosztású hivatalnoka az APEH felettes szervének, a minisztériumnak az állásfoglalását. Január 28-án meg is érkezett a PM-ből a válasz, amelyben Szikszainé Bérces Anna főosztályvezető megnyugtatta Katalint: mivel időben bejelentkezett, rá is kiterjed az amnesztia, azaz 2007-re nincs tartozása, és csak februártól kell utalnia a 4350 forintot.

"2004 óta nincsen munkám, a gyerekemet tartásdíjból, családi pótlékból tartom el, ha be kellett volna fizetnem az 50 ezres összeget, összeomlott volna a költségvetésünk - dohogott Katalin. - Évek óta nem veszem igénybe az egészségügy szolgáltatásait, miután többször félrediagnosztizáltak, már nem bízom az orvosokban. Kész vagyok egyetlen zokszó nélkül befizetni a PM által megállapított járulékot, mégis úgy állnak hozzám, mintha egy ócska adócsaló lennék." Mint meséli, aznap nemcsak vele bánt el az akadékoskodó hivatalnok; többen megijedtek a kamatoktól, s biztos benne, hogy sokan befizették az 53 ezer forintot.

Lapunk szerette volna megtudni, hogy tavaly decemberben hányan estek áldozatául a Hamzsabégi úti fiók önállósodási törekvéseinek, ám az APEH sajtóosztályán egyelőre csak annyit mondtak, az ügyben vizsgálatot rendeltek el, és amint lesz eredmény, tájékoztatnak. (A PM lapzártánkig nem reagált érdeklődésünkre.) Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár munkatársai lapunknak leszögezték, ők csak a jogosultságot tartják nyilván, az adóhatóság a felelős a járulékok behajtásáért. Ugyanakkor az OEP szakemberei szerint az APEH hivatalnoka valóban nem számolt rosszul: tavaly az egészségügyi szolgáltatási járulék még a minimálbér kilenc százaléka, azaz 5985 forint volt. Sőt a fizetési kötelezettség kezdő időpontjában (2007. április 1.) sem tévedett a tisztviselő. Csakhogy sem a dátum, sem az összeg nem számít, mivel az Országgyűlés ősszel amnesztiát biztosított a megadott határidőig bejelentkező állampolgároknak.

"Kíváncsi vagyok, mi ilyenkor az eljárás: visszafizetik-e kamatostul a jogtalanul beszedett pénzt, vagy ez a szigor a hivatalra már nem vonatkozik?" - tette fel a költői kérdést Katalin, akit csak tájékozottsága, jogban való jártassága mentett meg attól, hogy a hivatal félszázezer forintra "lehúzza". Végül az adóhatóságtól is megkapta a 2008-as befizetési kötelezettségeit ismertető, a helyes adatokat tartalmazó határozatot. A levél február 6-i keltezésű, 12-én tették postára, Katalin 13-án vette kézhez - egy nappal a fizetési határidő lejárta után.

Megbocsátanak

A biztosítotti jogviszony rendezéséről még az első Gyurcsány-kormány döntött a Száz lépés keretében. Az utóbbi években többször módosított 1997. évi LXXX. törvény 39. paragrafusa szerint az a belföldi személy, aki nem biztosított és egészségügyi szolgáltatásra egyéb jogcímen (például megváltozott munkaképesség, szociális rászorultság) sem jogosult, köteles egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni. Ezt az összeget 2008. január 1-jétől havi 4350 forintban állapították meg. Az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezései alapján a magánszemélynek kell megállapítania a fizetési kötelezettség kezdetét - tehát a jogosultság megszűnésének időpontját -, és az attól számított 15 napon belül be kell jelentkeznie az APEH-hoz járulékfizetésre. Az Országgyűlés által november 12-én elfogadott törvénycsomag azonban 2007 végéig amnesztiát írt elő azok számára, akik tavaly december 31-ig eleget tettek bejelentési kötelezettségüknek. "Akik ezen időpontig bejelentkeztek, azok visszamenőleg mentesülnek a járulékfizetés elmulasztása miatti jogkövetkezmények alól, vagyis nem kell megfizetniük a bejelentést megelőző időszakra az elmaradt járulékot" - értelmezte az adótörvények ide vágó passzusait a Katalinnak küldött levelében a PM főosztályvezetője.

Figyelmébe ajánljuk

A Pest megyei nagy pénzrablás története

Mintegy négy éve jött létre az ország első különleges gazdasági övezete Gödön a Samsung-adóbevételek elvonására. A pénzből helyi fideszes szervezetek gazdagodtak, de most, hogy a Fidesz elvesztette többségét a forrásokról döntő Pest megyei közgyűlésben, megszüntethetik az övezetet, a pénz pedig visszakerülhet a most már fideszes vezetésű Gödhöz.