Tate Modern Londonban, egy használaton kívüli, Temze-parti erőműben megnyílt a világ legnagyobb modern képzőművészeti galériája, a Tate Modern: itt állították ki a szűkössé vált, régi - s immár Tate Britain nevet viselő - Tate huszadik századi nemzetközi gyűjteményét. Az állandó kiállítást - benne olyan klasszikus modernek, mint Bacon, Dalí, Picasso, Matisse, Rothko, Warhol vagy Beuys, és kortársak, mint Rebecca Horn vagy Steve McQueen - a képzőművészet négy hagyományos témaköre köré szervezték: tájkép/anyag/környezet, csendélet/tárgy/valódi élet, akt/akció/test, történelem/emlékezet/társadalom. A 134 millió fontba került átalakítás nyomán, amiből 50 millió a nemzeti lottóból jött, a svájci Jacques Herzog és Pierre de Meuron tervei szerint egy kétemeletnyi üvegtető bocsát természetes fényt a Sir Giles Gilbert Scott tervezte téglaépületbe - a nyitány három ideiglenes kiállításának egyike az ő munkásságukat mutatja be november 26-ig. A szponzor Unilever nevét viselő sorozat első darabjaként, a turbinacsarnokban december 3-ig tart nyitva a 90 éves, francia származású amerikai szobrásznő, Louise Bourgeois kiállítása, élete legnagyobb, 10,5 méteres pókjával, a harmadik, Between Cinema and a Hard Place című időszakos tárlat anyagát pedig olyan művészektől válogatták, mint Gary Hill (az ő egyik videomunkájából a cím), Christian Boltanski, Antony Gormley, Rebecca Horn, Ilja és Emilia Kabakov, Anish Kapoor, Tatsuo Miyajima, Bruce Nauman, Bill Viola és mások. A Tate Moderntől a Bilbao-effektus megismétlődését reméli London (a baszk város Guggenheim Múzeuma mágnesként vonzza a turistákat): évi kétmillió látogatót, 30 százalékban külföldről, akiktől a város 40-90 millió font bevételre számít. A Jubilee-vonal új metróállomással várja őket (Southwark), a Temzén pedig Norman Foster új gyaloghídján kelhetnek át.
Pepsi Sziget 2000 A megszokottnál valamivel korábban, augusztus 2-9. között, ismét a Pepsi-Cola főszponzorsága segítségével rendezik a hetedik Szigetet. Szokás szerint még képlékeny a műsor, az este 11-ig élő nagyszínpad sztárjai közül azonban visszaigazolta fellépését Lou Reed, Suzanne Vega, a Toten Hosen, a Chumbawamba, az Apollo 440, a Bad Religion, a Therapy? és a Bloodhound Gang, tárgyalnak még többek között a következőkkel: Oasis, Rollins Band, Guano Apes, Die €rzte, Mambo Kurt. Ezúttal első ízben külön nagyszínpadot kap a világzene is: házhoz jön Salif Keita, a Klezmatics, a Dissidenten, a Värttinä, a Mau Mau, a 16 Horsepower, Natacha Atlas, a Boban Markovic Orkestar, a marokkói El Houssaine Kili, a svéd Triakel, a francia Les Hurlements d´Leo, a kubai Ambos Mundos és a japán Cicala Mvta. Az éjszakai táncolókat DJ-sztárok mozgatják meg a Pall Mall Night Zone Party névre hallgató, dupla hangszigetelésű, gigantikus sátorban. A programsátrak és a kis színpadok ismert alternatívái (Bahia-UPC, Banán, Darshan, Pesti Est, Süss Fel Nap!, Táncdalfesztivál, Wanted-Index, Z+, napi 24 óra Tilos stb.) mellett újdonság a Cökszpőn Ambient Sátorkert és az Octogon sátor.
A Sziget - ahová naponta maximum 60 ezer fizetővendéget engedhetnek be (az Oktatáskutató Intézet Ifjúságkutató Csoportja felmérése szerint a PC-vel, mobiltelefonnal jól ellátott formálódó középosztály 70 százalékban 18-24 éves, gimnáziumot, főiskolát, egyetemet végző/végzett tagjait) - ideiglenes kisvárosként szociális és üzleti intézményekkel (óvoda, bankautomaták, boltok, köztük az Islander márkanevű holmikat árusító helyek stb.) szolgál. Főutcájáról ezúttal eltűnnek a büfék, kajálni külön étteremövezetben lehet majd.
A belépők már kaphatók: a hetijegy június 14-én 24 óráig 8000 Ft, augusztus 1-jén 24 óráig 9000 Ft, a helyszínen: 10 000 Ft; a csak a helyszínen kapható napijegy 2000 Ft. Hivatalos honlap: www.pepsisziget.index.hu.
Morze
Ünnepi Könyvhét: 72 hazai kiadó 178 könyve került a június 1-5. között rendezendő 71. Ünnepi Könyvhét hivatalos listájára. A határon túli magyar kiadók 53 kötettel képviseltetik magukat.
Művészek pénze: Pénz a pénz után (A művészek pénze) címmel május 19-ig látható az Artpool Művészetkutató Központ nemzetközi művészpénz-gyűjteményének első kiállítása. Illusztrációnk az amerikai Robert Watts 1962-es Dollar Billje.
Az első: Az 1945 utáni első szabad választás, az 1990-es még viszonylag frissen élő emlékét eleveníti fel dokumentumok alapján a Centrális Galéria május 28-ig nyitva tartó kiállítása.
Pályázat Bródy-díjra: A Bródy Sándor Alapítvány várja mindazon magyar nyelvű prózaírók pályázatát, akiknek első novelláskötete vagy regénye 1999-ben jelent meg. A zsűri által legjobbnak értékelt kötet szerzője 300 ezer forint díjat kap, s az alapítvány hozzájárul második kötete kiadásához is. Határidő: július 31.; cím: 1123 Bp., Kékgolyó u. 26.; tel.: 355-4394.
Második Pompei: A New York Times szerint második Pompejivé válhat a világ egyik legjelentősebb római kori mozaikgyűjteménye Törökországban, ha terv szerint júniusban üzembe helyezik az Eufráteszen a belkisi duzzasztógátat, és víz alá kerül a túlnyomórészt még feltáratlan Zeugma romváros. Az amerikai lap Törökország szemére veti, hogy míg erőfeszítéseket tesz a határain túlra hurcolt műkincsek visszaszerzésére, vízzel árasztana el egy rendkívüli mozaikegyüttest - még ha a fejletlen Délkelet-Anatólia felzárkóztatása érdekében teszi is ezt.
"kori erotika: Az MTI tudósítása szerint a nápolyi régészeti múzeumban három évtized után újra megnyílt az a titkos terem, ahol a Herculaneumban és Pompejiben megtalált mintegy 250 erotikus műből álló gyűjtemény látható, mely az olasz hatalom által éppen diktált közerkölcsnek megfelelően hol tárva, hol zárva volt az egyszerű látogatók számára. A leletek többsége a Vezúv kitörésekor elpusztult pompeji és herculaneumi villákból származik, de vannak közöttük görög és etruszk eredetűek is.