Lázár János támogatná a dugódíjat

  • narancs.hu
  • 2023. november 8.

Belpol

A minisztert a Margit hídon kapta el pár kérdésre a Blikk újságírója.

Szokatlan interjút készített Lázár János építési és közlekedési miniszterrel a Blikk. A bulvárlap megtudta, hogy a miniszter olykor a Margit hídon jár haza Budára. „Napi 5-6 kilométert kell gyalogolnom, ez az orvosok tanácsa, mert derékfájós vagyok” – mondta a fővárosi sétálásról Lázár.

„A budapesti utakon óriási a forgalom, ezeket nem arra tervezték, hogy ennyien és ennyiféle járművel használják. Ahhoz szűkek, hogy legyen rajtuk villamos, troli, autóbusz, autó, gyalogosforgalom, roller, kerékpár. A biciklis közlekedést támogatni kell, de csak úgy, hogy a biciklisek ne legyenek veszélyben. Ugyanakkor Budapestre sokan járnak be autóval, tőlük nem elvárható, hogy biciklivel jöjjenek” – mondta a közlekedési miniszter, némileg ellentmondva a fideszes propagandának, amely biciklispárti álláspontjáért támadja Karácsony Gergelyt. Lázár szerint a dugódíjra is szükség lenne: „Ha drágább a belvárosban a parkolás és az autózás, igen, ott az emberek áttérnek a tömegközlekedésre és tisztábbak a nagyvárosok.”

Ehhez azt is hozzátette: számos hasonló, eretnek gondolata van. Azt tagadta, hogy annak idején lézerblokkolóval verte volna át a traffipaxot, hogy gyorsabban érjen fel Hódmezővásárhelyről.

Lázár megkerülte a választ a Mészáros Lőrinc jachtjáról szóló kérdésre, nem nagyon utazik vonattal, de „naprakész” a MÁV helyzetéről. Vitézy Dávid kritikáit azonban a budapesti főpolgármester-választáshoz kapcsolódó megnyilatkozásnak tartja. Arról, hogy a MÁV működését kiszervezik-e magánkézbe, nem adott jó választ: „Attól függ, milyen költségszinten tud dolgozni a MÁV. Ha megéri kiszervezni, kiszervezzük, ha nem, bent tartjuk.”

A bezárt vasútvonalakról Lázár azt mondta: „Decemberben tartunk egy felülvizsgálatot, hogy a tíz vonal hogyan szolgált korábban, illetve mennyire váltak be helyettük az autóbuszok. Mindenkit elviszünk, a busz mindig oda áll majd a vasúti pályaudvarra, ha bezárunk egy vasútvonalat. De meg kell vizsgálnunk, mit szólnak hozzá az emberek, ha elégedetlenség van, azt mérlegelni kell.”

Ahhoz nem fűz sok reményt, hogy az üzemanyagárak csökkenni fognak: „Ha a Közel-Kelet megborul, drága lesz a gáz, drága lesz az olaj.”

Végül szó esett L. Simon László kirúgásáról is, amiről Lázár ezeket mondta: „László egy kiváló ember.” Valamint: „A miniszter úr azzal indokolta a felmentést, hogy minden törvényt be kell tartani. Nagy baj lenne, ha egy miniszter nem ezt az álláspontot képviselné.” Arról, hogy megnézetné-e a gyerekeivel a kiállítást: „Van, ami gyereknek való, van, ami nem.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.