Összefognak a független vidéki hírportálok

Lehet tisztességes

Belpol

Nyolc vidéki internetes lap a Független Helyi Lapok Közösségeként segíti egymás munkáját. Az együttműködéshez csatlakozók hírei a független vidéki hírportálok cikkeit összegyűjtő Szabadhírek.hu gyűjtőoldalon is olvashatók. Vajon elég ennyi a kormánypropaganda ellensúlyozásához és a helyi sajtó kiszolgáltatottságának csökkentéséhez?

„Újságot csak a sajtó legfontosabb feladatait és értékeit szem előtt tartva, függetlenül érdemes készíteni” – olvasható a Független Helyi Lapok Közösségébe tömörült, fővároson kívüli online hírportálok július elején kiadott közleményében. E lapok a jövőben koordináltan segítenék egymás munkáját; ez elsősorban közös tartalmak gyártását, egy-egy téma párhuzamos, lokális feldolgozását jelenti majd. Az összefogást kezdeményező portálok – reményeik szerint – hazai és nemzetközi pályázatokon is nagyobb eséllyel nyerhetnek támogatást forráskiegészítésre és közös projektjeik finanszírozására.

A Független Helyi Lapok Közösségének jelenleg a Borsod24, a Debreciner, a KecsUp, a Nyugat, az utóbbi által kiadott, elsősorban Sopron környékére fókuszáló Enyugat, a Szabad Pécs, a Szegeder és Veszprémkukac a tagja, de az alapítók nyitottak más független sajtóorgánumok csatlakozására is. A Borsod24 felel a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Szol24-ért, valamint a Szabolcs24-ért is – utóbbiak várhatóan ugyancsak csatlakoznak majd az együttműködéshez.

Mint közleményükben írják, az „összefogás tagjai függetlennek tekintik azt az orgánumot, amelynek tulajdonosa/kiadója nem politikai párt vagy annak alapítványa, bármely pártalapítású szervezete/szerveződése; aminek tulajdonosa/kiadója nem a kormány, nem települési vagy megyei önkormányzat, vagy ezek alapítványa, intézménye vagy bármely általuk létrehozott szervezet/szerveződés; ahol egyedül a szerkesztőség dönt önállóan az orgánum szerkesztési elveiről, gyakorlatáról és az orgánum tartalmáról”.

A mostani kezdeményezést már megelőzte pár hasonló próbálkozás, a független helyi médiumok az amúgy is kicsi piac és az utóbbi másfél évtized egyre szűkülő lehetőségei miatt hosszú ideje próbálják összehangolni – elsősorban szellemi – erőforrásaikat a fennmaradás érdekében. A Független Helyi Lapok Közösségéhez csatlakozó lapok hírei a Szabadhírek.hu oldalon is megjelennek, ami ezután is az együttműködés közös platformja marad. A 2022-ben elindított aggregátoroldal a közösséghez tartozó nyolc vidéki lap cikkein túl összesen tizenkét lokális portál és közéleti blog – az EgriSzín, a 7300, a KAPOS-T és a sorból nem vidékiként némileg kilógó Média1 – híreit is gyűjti. Kérdés, hogy ez országos szinten képes lesz-e alternatívát kínálni a NER-média vidéki uralmával szemben, növeli-e a lokális médiumok súlyát, s ami ennél is sokkal fontosabb: képes-e valódi védelmet nyújtani az egyes szereplőknek az Orbán-rezsim Magyarországán?

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Amit csak ők tudnak

A nu metalon felnőtt generáció, azaz a mai negyvenesek visszavonhatatlanul az öregedés jelének tekinthetik, hogy kedvenc irányzatuk esetében az újat jelölő „nu” annyira indokolatlan, hogy a legfontosabb zenekarok – már amelyik még aktív – mind elmúltak 30 évesek.

Hová futnál?

  • - ts -

Az Ezüst csillag egy amerikai katonai kitüntetés, afféle vitézségi érem, nagy csaták nagy hőseinek adják, 1932 óta.

Cserbenhagyás

  • - ts -

A moziból nézve az Egyesült Államok tényleg a világ csendőre: minden korban megvannak a háborús veteránjai. De nem bánik szépen velük.

Irányított hálózatok

  • Molnár T. Eszter

A csoportterápiák általában vallomásos körrel indulnak. Valahogy így: Eszter vagyok, és hiszek a csodákban.

Kozmikus dramaturgia

E csoportos kiállítás nem csupán egy csillagászati vagy mitológiai témát feldolgozó tárlat, sokkal inkább intellektuális és érzéki kaland, amely a tudomány és a művészet határmezsgyéjére vezet.

A klezmer szelleme

Egykor szebb volt a zsinagóga belseje, amely most Művészetek Házaként funkcionál Szekszárdon. Igaz, a kettő között volt csúnyább is. A ház 1897-ben épült a grazi építész, Hans Petschnig tervei alapján, aki a helyi Bodnár-ház és az Újvárosi templom tervezője is.

Aki a hidegből jött

Bizonyára a titkosszolgálatok működése iránti nem szűnő érdeklődés is magyarázza, miért jelenik meg oly sok e tárgyba tartozó elemzés, átfogó történeti munka, esettanulmány, memoár, forrásközlés.

„A hosszútávfutó magányával”

Legújabb, szeptember végén esedékes bemutatója, az Etűdök elképzelt érzésekre című előadás kapcsán beszélgettünk a próbafolyamatok nehézségeiről, a kívülállásról, a megállni tudás fontosságáról és egy „hüllőről”, aki szeret mozdulatlanul feltöltődni a napon.

Szerbia kontra Szerbia

  • Végel László

Tavaly november elsején 11 óra 52 perckor leomlott a felújított újvidéki pályaudvar előtetője, 15 ember halálát okozva. Senki nem látta előre, hogy a szerencsétlenség immár közel tíz hónapja tartó zűrzavart és válságot idéz elő.