LMP - Házibuli a belvárosban

  • M. B.
  • 2010. április 15.

Belpol

Új párt, nem gazdag párt, a választási buli így hát egy Bajcsy-Zsilinszky úti bérház emeleti lakásában zajlik. Az előszobában néhány százan próbálkoznak jönni-menni, a tömegben a barátságos párt prominensei is elvegyülnek, akár meg is lehet őket tapogatni.

Új párt, nem gazdag párt, a választási buli így hát egy Bajcsy-Zsilinszky úti bérház emeleti lakásában zajlik. Az előszobában néhány százan próbálkoznak jönni-menni, a tömegben a barátságos párt prominensei is elvegyülnek, akár meg is lehet őket tapogatni.

Az információhiányos várakozás megtöri a mulatságot. A párt vezetőinek az a hivatalos álláspontja, hogy a jogállam feltétlen híveiként kampánycsend idején nem szabad örülni. Mindenki tisztában van azzal, hogy a fiatal demokraták e szövetsége immár parlamenti erő, de bármelyik megkérdezett notabilitás csak az eljárási zűrzavarról beszél, hogy ejnye, micsoda malőr, de káros, milyen szégyen, továbbá ugye-ugye. Miközben a szájuk sarkában ott bujkál az elégedett mosoly, ti is tudjátok, mi is tudjuk, várjunk még. Schiffer András egy nagyon picit táncikál a tévé előtt elhaladván, majd a leendő/nem leendő frakcióvezető gondterheltséget mímelve elsiet. A nappaliban a sugárzóan boldognak látszó kampányfőnök tart erőltetetten komoly hangvételű sajtótájékoztatót a választási szervek balfaszkodásairól, hősöknek titulálva ugyanakkor a szavazásra várakozó szerencsétleneket. Egy idő után óhatatlanul átveszi a főszerepet az unalom, a vigadni vágyó egybegyűltek tényleg nem ezt érdemelnék.

Mindenki elkapott hírekkel tartja ébren magát: állítólag Miskolcon mindenhol meglesz a 8-10 százalék, a főváros még jobban áll. Valaki 30 százalékról vélt hallani, de ráförmednek: "Kurvára ne terjeszd, ez csak egyetlen szavazókör, és lehet, hogy nem is igaz." Néhány képviselőjelöltet is le kell intenie a vezetésnek, ne beszéljenek már nyilvános helyen hangosan baromságokat, amit a nem teljesen józan, netán örömittas érintettek fegyelmezetten vesznek tudomásul.

Tíz után végre közzéteszik az első részeredményeket, amelyek 2010-ben történetesen megegyeznek az összesített adatokkal. Háromórányi folyamatos szivárgás után a 7,5 százalék hallatán nincs szó érzelmi gátszakadásról, csak nagyon kevesen és nagyon diszkréten sírnak. A nappaliból kitessékelik mindazokat, akiknél nincsen kamera vagy fényképezőgép, ezért a vécé elől hallgatjuk, amint Schiffer András csodát emleget, önfeláldozást, reményt, és mindenkinek mindent megköszön. Karácsony Gergelyt az esetleges visszaléptetésekről faggatjuk. Ha lenne olyan választókerület, mondja, ahol a Jobbik győzelmét lehet megakadályozni, akkor esetleg, persze csak ha a kongresszus erre felhatalmazást ad. Ha a Fidesz kétharmadának megakadályozása a cél, akkor inkább az MSZP-nek kellene megfontolnia a talpon maradt LMP-jelölt javára történő visszaléptetést. Hiszen a felmérések szerint az LMP-szavazók nagyobbik része ekkor nem menne el szavazni, és akik elmennének, azoknak is csak a fele választaná a szocialista jelöltet.

A tévében kicsit még bámuljuk az egyéni jelöltek eredményeit. A kedves aktivisták még nem tanulták meg precízen, hogy kiket kell igazán utálniuk: a két első helyezett képviselőire ügyet sem vetnek, helyette a jobbikosoknál pfújolnak, a fórumosoknál kárörvendenek. Egy szöszi sajnálja az MDF szereplését, "most, hogy már megengedhetjük magunknak", de nem csodálkozik, mert "nagyon szarok voltak". A felemásra sikeredett házibuli lassan véget ér, a kemény mag, ahogy kell, a kocsmában folytatja. A lakásban még egy darabig, egyre halkulóan visszhangzik a "Folytatjuk! Folytatjuk!". Tényleg, kár volna abbahagyni, mielőtt kiderülhetne, hogy az amatörizmus végül is reménykeltő vagy inkább aggasztó.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.