LMP - Házibuli a belvárosban

  • M. B.
  • 2010. április 15.

Belpol

Új párt, nem gazdag párt, a választási buli így hát egy Bajcsy-Zsilinszky úti bérház emeleti lakásában zajlik. Az előszobában néhány százan próbálkoznak jönni-menni, a tömegben a barátságos párt prominensei is elvegyülnek, akár meg is lehet őket tapogatni.

Új párt, nem gazdag párt, a választási buli így hát egy Bajcsy-Zsilinszky úti bérház emeleti lakásában zajlik. Az előszobában néhány százan próbálkoznak jönni-menni, a tömegben a barátságos párt prominensei is elvegyülnek, akár meg is lehet őket tapogatni.

Az információhiányos várakozás megtöri a mulatságot. A párt vezetőinek az a hivatalos álláspontja, hogy a jogállam feltétlen híveiként kampánycsend idején nem szabad örülni. Mindenki tisztában van azzal, hogy a fiatal demokraták e szövetsége immár parlamenti erő, de bármelyik megkérdezett notabilitás csak az eljárási zűrzavarról beszél, hogy ejnye, micsoda malőr, de káros, milyen szégyen, továbbá ugye-ugye. Miközben a szájuk sarkában ott bujkál az elégedett mosoly, ti is tudjátok, mi is tudjuk, várjunk még. Schiffer András egy nagyon picit táncikál a tévé előtt elhaladván, majd a leendő/nem leendő frakcióvezető gondterheltséget mímelve elsiet. A nappaliban a sugárzóan boldognak látszó kampányfőnök tart erőltetetten komoly hangvételű sajtótájékoztatót a választási szervek balfaszkodásairól, hősöknek titulálva ugyanakkor a szavazásra várakozó szerencsétleneket. Egy idő után óhatatlanul átveszi a főszerepet az unalom, a vigadni vágyó egybegyűltek tényleg nem ezt érdemelnék.

Mindenki elkapott hírekkel tartja ébren magát: állítólag Miskolcon mindenhol meglesz a 8-10 százalék, a főváros még jobban áll. Valaki 30 százalékról vélt hallani, de ráförmednek: "Kurvára ne terjeszd, ez csak egyetlen szavazókör, és lehet, hogy nem is igaz." Néhány képviselőjelöltet is le kell intenie a vezetésnek, ne beszéljenek már nyilvános helyen hangosan baromságokat, amit a nem teljesen józan, netán örömittas érintettek fegyelmezetten vesznek tudomásul.

Tíz után végre közzéteszik az első részeredményeket, amelyek 2010-ben történetesen megegyeznek az összesített adatokkal. Háromórányi folyamatos szivárgás után a 7,5 százalék hallatán nincs szó érzelmi gátszakadásról, csak nagyon kevesen és nagyon diszkréten sírnak. A nappaliból kitessékelik mindazokat, akiknél nincsen kamera vagy fényképezőgép, ezért a vécé elől hallgatjuk, amint Schiffer András csodát emleget, önfeláldozást, reményt, és mindenkinek mindent megköszön. Karácsony Gergelyt az esetleges visszaléptetésekről faggatjuk. Ha lenne olyan választókerület, mondja, ahol a Jobbik győzelmét lehet megakadályozni, akkor esetleg, persze csak ha a kongresszus erre felhatalmazást ad. Ha a Fidesz kétharmadának megakadályozása a cél, akkor inkább az MSZP-nek kellene megfontolnia a talpon maradt LMP-jelölt javára történő visszaléptetést. Hiszen a felmérések szerint az LMP-szavazók nagyobbik része ekkor nem menne el szavazni, és akik elmennének, azoknak is csak a fele választaná a szocialista jelöltet.

A tévében kicsit még bámuljuk az egyéni jelöltek eredményeit. A kedves aktivisták még nem tanulták meg precízen, hogy kiket kell igazán utálniuk: a két első helyezett képviselőire ügyet sem vetnek, helyette a jobbikosoknál pfújolnak, a fórumosoknál kárörvendenek. Egy szöszi sajnálja az MDF szereplését, "most, hogy már megengedhetjük magunknak", de nem csodálkozik, mert "nagyon szarok voltak". A felemásra sikeredett házibuli lassan véget ér, a kemény mag, ahogy kell, a kocsmában folytatja. A lakásban még egy darabig, egyre halkulóan visszhangzik a "Folytatjuk! Folytatjuk!". Tényleg, kár volna abbahagyni, mielőtt kiderülhetne, hogy az amatörizmus végül is reménykeltő vagy inkább aggasztó.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”