Elmondta a véleményét az orvosi kamara az egészségügyi dolgozók Szuperkupa-döntős meghívásáról

Belpol

Maszkot hordani, vigyázni az idősekre, kerülni a nagy családi rendezvényeket és fesztiválokat – mondja a kamara egyik területi szervezetének elnöke, aki maga is infektológus szakorvos.

Szeptember elején levelet írt a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Kásler Miklósnak és Pintér Sándornak a „robbanásszerű járványügyi esetszám-növekedés” miatt. Akkor és azóta többször, több helyen kifejtették az álláspontjukat arról, hogy értik, hogy a gazdasági érdek nem rendelhető teljesen alá a járványügyi szempontoknak, bizonyos intézkedéseket mégis meg kell hozni annak érdekében, hogy a koronavírus-járvány második hullámában is hatékony legyen a védekezés.

Ezek többek között

  • a maszkviselés propagálása és ellenőrzése,
  • a tömegrendezvények és sportesemények felfüggesztése,
  • a kiterjesztett lakossági tesztelés, az aktív kormányzati jelenlét és példamutatás a kommunikációban,
  • a vírustagadók és járványszkeptikusok elleni határozott fellépés,
  • a lokális intézkedések a kiemelt kockázatú területeken és intézményekben,
  • és az egészségügyi ellátórendszer felkészítése.

A maszk nagyon kell!

Múlt szombaton Orbán Viktor is kifejtette az álláspontját a második hullámban alkalmazandó új haditervről. Itt vannak olyan pontok, amelyek egybevágnak a kamara elképzelésével, van viszont számos dolog, ami, úgy tűnik, továbbra sem valósul meg a MOK kérései közül. Ezért megkerestük a MOK-ot, mit gondolnak az intézkedésekről.

„A járvány elleni védekezés non plus ultrája a kontaktusok számának csökkentése. Mindezt ráadásul úgy kell megtenni, hogy ne álljon le a gazdaság sem. Ez nem egyszerű feladat” – mondja Csilek András, a MOK Borsod-Abaúj Zemplén megyei területi szervezetének elnöke. Hozzáteszi: a leghatásosabb nyilvánvalóan az lenne, ha visszatérnénk a tavaszi állapothoz, de a gazdaság újbóli leállítása ezúttal valószínűleg nagyobb károkat okozna. „Ezért nem marad más eszköz a kezünkben, mint a távolságtartás, a kézhigiéné és a maszkviselés. Tavaszhoz képest fellazult a fegyelem, a figyelemfelhívás most nem elég, így azt egy jó iránynak tartjuk, hogy aki nem hordja a maszkot, azt például a tömegközlekedésen retorzió érheti” – mondja Csilek András, aki maga is infektológus orvos.

false

 

A rendezvények kevésbé

Azt, hogy a szórakozóhelyeknek 11 órakor be kell zárniuk, szintén üdvözölte a kamara, a fesztiválok és nagyobb rendezvények megtartása viszont szerintük továbbra is fokozott kockázatot jelent. Ez vonatkozik a gólyatáborokra, nagyobb esküvőkre, családi rendezvényekre, vagy az olyan sporteseményekre is, mint a szeptember 24-re tervezett Szuperkupa-döntő. Az UEFA augusztus végén döntött úgy, hogy a 67 ezres stadionban 20 ezer nézőt engedhetnek be, a magyar kormány pedig úgy döntött, erre az eseményre külföldről is érkezhetnek nézők: 3-3 ezer szurkoló a csapatok oldaláról (a Bayern München játszik a Sevillával) és 14 ezer magyar néző. Majd a Magyar Labdarúgó Szövetség azt is bejelentette szeptember elején, hogy „500 magyar egészségügyi dolgozó kap meghívást a Szuperkupa-döntőre”. Ezzel szeretnének köszönetet mondani az elmúlt időszakban önfeláldozó munkát végző magyar egészségügyi dolgozóknak.

Csilek András elmondta, nincs arról információjuk, hogy az egészségügyi dolgozók elfogadták-e a meghívást, azt viszont hangsúlyozta, egy ilyen esemény igencsak kockázatos és az „egészségügyi dolgozók csoportba szervezése nem támogatandó”. Az infektológus szerint még ha tartják is a távolságot az emberek a nézőtéren, a beléptetésnél és a távozáskor óhatatlanul találkoznak egymással. És ugyanez a probléma az ültetett rendezvényekkel.

Hogy mi lenne az ideális határ a létszámban, arra nehéz válaszolni, véli a szakember. „Mindenkinek a józan eszére kell hallgatnia, hiszen minél többen vagyunk egy eseményen, annál nagyobb az esélye a vírus terjedésének.”

false

 

Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

 

Vigyázni az idősekre

Csilek András azt is elmondta, hogy a kórházakban és idősotthonokban elrendelt látogatási tilalom szintén fontos intézkedés, amit nagyon komolyan kell venni. Meg kellene találni továbbá azokat a helyeket, ahol az idősek és fiatalok találkozását el lehet kerülni, ahol szét lehet választani korcsoport szerint az embereket. „Ezt a tömegközlekedésen értelemszerűen nem lehet megtenni, de a boltban igen, így az idősek vásárlási sávjának bevezetésén érdemes lenne ismét elgondolkodni.”

Szerinte kórházi tumultusról még nem beszélhetünk. Ahogy az esetek száma emelkedni fog, úgy a kórházi ellátásra szorulók száma is növekedni fog, ezért az egészségügy felkészítése mindenképpen kulcsfontosságú. Tavasszal a közfinanszírozott kórházi ágyak 60 százalékának felszabadításáról volt szó, ahhoz azonban szükség lenne az elektív műtétek elhalasztására is, ami egyelőre nem történt meg. Csilek szerint ez is nehéz döntés, hiszen a tavaszi leállás miatt sok tervezhető műtét elmaradt, az egészségügynek utol kellene érnie magát, hiszen attól még, hogy egy műtét halasztható, az emberek egészségügyi állapota romlik. Ha viszont szükség lesz a kórházi kapacitásokra, ezt a lépést újra meg kell fontolni.

A koronavírus-járvány második hulláma elleni védekezésről, a kormányzati intézkedésekről és a várható történésekről más szakértőkkel is beszélgettünk, a cikket a csütörtökön megjelent Magyar Narancsban olvashatják.

Magyar Narancs

Kedves Olvasóink, köszönjük kérdésüket, a körülményekhez képest jól vagyunk, és reméljük, Önök is. Miközben hazánk a demokrácia érett, sőt túlérett szakaszába lép, dolgozunk. Cikkeket írunk otthon és nem otthon, laptopon, PC-n és vasalódeszkán, belföldön, külföldön és másutt, és igyekszünk okosnak és szépnek maradni. De mit hoz a jövő?

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.