Lezajlott az első tárgyalás az Európai Parlament (EP) Jogi Bizottságában abban a két ügyben, amelyekben a magyar hatóságok Magyar Péter mentelmi jogának felfüggesztését kérik – írja a hvg.hu.
Az Európai Parlament néppárti frakciójában helyet foglaló, a Tisza Párt színeiben mandátumot szerző képviselő ellen két mentelmi jogi eljárást kezdeményezett a magyar ügyészség. Az egyiket a tavaly júniusi, egy budapesti szórakozóhelyen történt botrány miatt, amikor a vád szerint Magyar egy őt videózó férfi telefonját eltette, majd a Dunába dobta, a lap információi szerint a másik ügy egy magánvádas eljárás.
A mentelmi jogi eljárást az illetékes nemzeti hatóságok kezdeményezik, majd az EP-t kérik a képviselő immunitásának megszüntetésére. Ezután az EP elnöke a parlamenti plenáris ülésen bejelenti a kérelmet és a Jogi Bizottsághoz irányítja tovább az ügyet. A bizottság pedig nem nyilvános ülésen ajánlást fogad el az ügy jelentéstevőjétől, amelyről az EP plenáris ülése vita nélkül szavaz, és vagy kiadják a mentelmi jogot, vagy nem. A döntésről aztán az EP elnöke tájékoztatja a magyar hatóságokat és az érintettet.
A mentelmi jog felfüggesztése önmagában nem jelenti a képviselő bűnösségét, illetve az európai parlamenti mandátuma sem szűnik meg ezzel, a felfüggesztés csak lehetővé teszi, hogy büntetőjogi eljárást folytassanak ellene.
Magyar első ügyében az előadó Krzysztof Śzmiszek, a Szocialisták és Demokraták (S&D) frakció lengyel képviselője, aki azt mondta, a jogi folyamatok végéig nem nyilatkozhat az ügyben. Azt sem árulta el, hogy Magyar Péter egyáltalán megjelent-e a tárgyaláson, de a helyszínen tartózkodó tudósító nem látta ott Magyart. Igaz, megjelennie csak akkor kell, ha a bizottság elrendeli a meghallgatását.
Magyar második ügyének jelentéstevője az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) pártcsalád szinén lengyel képviselője, Dominik Tarczyński, aki a 2023-ban leváltott Jog és Igazságosság párt (PiS) politikusa.
A következő véleménycsere Magyar Péter mentelmi jogával kapcsolatban a Jogi Bizottság (JURI) szóvivője szerint már a bizottság következő, január 29-30-i brüsszeli ülésén megtörténik. Elképzelhető, hogy a február 13-i mentelmi ügyekkel foglalkozó rendkívüli, strasbourgi ülésen, vagy a február 17-18-i brüsszeli, rendes ülésen ismét napirendre kerül Magyar Péter mentelmi ügye.