Magyar kulturális intézetek a nagyvilágban: Egy kis hazai

  • Somlyódy Nóra
  • 2007. április 5.

Belpol

A külföldi magyar intézetek évi közel hárommilliárd forintból gazdálkodnak. Ez nem lenne sok pénz: ám a nagy része nem programokra, hanem az intézmények fenntartására megy el. De vajon mit akarunk kapni hárommilliárdért? És nem lehetne olcsóbban? A kulturális tárca most azt ígéri, utánanéz.

A rendszerváltás óta nem nyúltak hozzájuk: pedig a tizenkilenc intézet más és más korban, más és más feladatokkal, jogi és politikai környezetben született. Mi sem tükrözi ezt jobban, mint az elnevezésük: az oktatási és tudományos szerepet is betöltő, a klebelsbergi koncepció alapján született Collegium Hungaricumok mellett létezik Magyar Intézet, Magyar Ház, Kulturális Központ, Kulturális és Tájékoztatási Központ és Magyar Akadémia is. Van, amelyiket képzett diplomata vezeti, van, amelyiket tudós; újabban pedig több fiatal, menedzserszemléletű értelmiségi került az intézetek élére. E kinevezések előbb Hiller István, majd Bozóki András változtatási szándékát jelezték. A intézetek működését nagy vonalakban az EU-s szempontok, a kormányprogram és a mindenkori kultuszminiszter elgondolásai határozzák meg (utóbbiból másfél év alatt kettő is akadt); ám szakmai teljesítményük leginkább a személyzeti politikán múlik.

Pénz, intézet

Az oktatási és kulturális tárca tavaly nyár óta dolgozik a rendelkezésére álló kulturális külpolitikai eszközök erősítésén. Az intézetek felügyelete meg a kulturális inváziók (évadok, hónapok, hetek, fókuszok) szervezése az új, nemzetközi szakállamtitkárság felügyelete alá vándorolt. Az átszervezés a kulturális intézeteket felügyelő Külföldi Magyar Kulturális Intézetek Igazgatóságát (KMKII) a Balassi Bálint Intézetbe olvasztotta be, ez utóbbi feladata lett a külföldre irányuló kulturális, oktatási és tudományos tevékenység összahangolása (beleértve a lektori hálózatot és az ösztöndíjasokat is), valamint a külföldről ideérkező ösztöndíjasok istápolása.

A Balassi Bálint Intézet márciusi beüzemelése ugyanakkor érintetlenül hagyta az óriási aránytalanságot a hálózat fenntartása és a programokra fordított adóforintok között. Tavaly a KMKII büdzséjéből összesen 350 millió forintot költöttek programokra, míg ennek kb. hat és félszeresét vitték el a személyi, illetve működési kiadások (1,4 milliárd, illetve 932 millió). Az intézethálózat tavaly 3,07 milliárd forintos büdzséből gazdálkodott (ez az idén 2,8 milliárdra csökkent), amiből 1,7 milliárd deviza formájában jutott a tizenkilenc intézethez, működési költségre és a kinti programkiadások fedezésére. A fennmaradó harmadból állták az intézetek forintkeretét (10-15 millió forint között), amiből például a repülőjegyeket, a szállítást, a honoráriumot fizetik, továbbá a KMKII költségeit (260 millió), a kirendelt munkatársak bérét, a Klebelsberg-ösztöndíjat, valamint több kulturális intézet bérleti díját, amely az egyedi államközi megállapodások következtében a tárcára hárul.

Kis ház, nagy ház

Bár a Balassi Intézet az OKM háttérintézménye, az intézetek - lévén a kulturális külpolitika állomásai - a külügyi tárcától sem függetlenek. A kulturális intézetekről szóló, 2007. március 1-jén hatályba lépett rendelet megerősíti, hogy a hálózat irányítását és felügyeletét a kulturális miniszter a külügyminiszterrel együttműködve látja el, utóbbi például véleményezi az éves munkaterveket. Jelenleg pusztán elvi lehetőség, de az intézetek felügyeletét és feladatát tisztázná, ha azok - a francia, német vagy osztrák szokás szerint - kizárólag a Külügyminisztérium alá tartoznának. A külkapcsolati stratégia előkészítésének kulturális fejezetében Pröhle Gergely volt NKÖM-államtitkár és korábbi berlini nagykövet azt javasolja, hogy az intézetek működését legalábbis hangolják össze jobban a külüggyel. "Ha elfogadjuk, hogy a külképviseletek és az ország külföldi megjelenése Magyarország külföldi érdekérvényesítését szolgálják, akkor a Külügyminisztériumnak valamifajta primátusa a feladatmegosztásban mégiscsak van" - érvelt Pröhle a Narancsnak.

Ám erős érvek szólnak az intézetek tisztán kulturális küldetése mellett is. Ezzel nemcsak a homályosan megosztott felügyelettől, de jelentős gazdasági béklyótól is megszabadulnának. A diplomáciai státus ugyanis - bár diplomatagépkocsit és esetenként kulturális attaséi állást jelent - mindenfajta haszonszerző tevékenységet kizár. Sok intézetigazgató úgy véli, ha az ingatlanokat és a nyelvoktatási tevékenységet piaci alapon lehetne kihasználni, sokkal hatékonyabban tudnák teljesíteni a feladatukat (e tevékenységek jelenleg költségtérítéses alapon működnek). Bár a diplomáciai kapcsolatokról szóló 1961-es bécsi konvencióval nem egészen egyezik, burkoltan minden intézet végez üzleti tevékenységet, hiszen bevételkötelezettek. És nem csak költségtérítéses tevékenységekről van szó. Berlinben például bérleti díjat szednek az étteremtől, ez a pénz azonban nem a ház programjába, hanem a KMKII-be forog vissza. Ugyancsak helyet adhatna étteremnek a párizsi intézet, ha nem a konzulátussal osztozna az épületen - az igazgató Derdák András hosszú ideje vívja e tárgyban szélmalomharcát. De szóba jöhetne a kulturális intézethálózat ingatlanközpontú működésének átalakítása is. Az állami tulajdonú házzal rendelkező intézetek (Párizs, Róma, Moszkva például) juttatásaik legalább 80 százalékát az épület fenntartására költik, anélkül, hogy a közelmúltban - a római kivételével - felújították, illetve korszerűsítették volna őket. (A bérelt intézeti ingatlanokra és lakásokra a 2006-os központi költségvetésből közel félmilliárd forintot költöttek.) Márpedig a nagy házakba nehéz bevinni a közönséget, és még nehezebb belefolyni a révükön a helyi kulturális életbe - Kovács András Bálint (a kilencvenes évek közepén volt igazgató Párizsban) egyik története szerint a Sátántangó vetítésére ketten jöttek be az intézetbe, egy párizsi moziból viszont kétszázan rekedtek kint. Az ingatlaneladás veszélyes vizeire azonban a kormányzatból ma senki nem merészkedne; a házak mellett az épületek által teremtett szimbolikus jelenléttel és központi városi pozíciójukkal érvelnek.

Noha a jelenlegi átszervezés nem érinti a rendszer alapjait, a kulturális kormányzat már korábban felismerte, hogy a kis irodák sokkal jobban alkalmazkodnak a befogadó kultúra igényeihez. Ezek ugyanis a közönség becserkészése helyett a helyi kulturális intézményrendszer kereteiben szerveznek programokat. Így az 1998 óta megnyitott londoni, New York-i és brüsszeli után a varsói intézet új székhelye is egy kisebb, többfunkciós bérelt ingatlan lesz. A hálózat egyébként hiányos - fehér folt például a volt Jugoszlávia és Spanyolország -, ám új intézetekre nem jut pénz, Kínában például a nagykövetségre telepített szakattaséi hálózat debütál. Időről időre mégis felbukkan a terjeszkedés gondolata. Õsszel startol az új berlini Collegium Hungaricum, ami korszerűbb kiadásban a nagy házas hagyományt viszi tovább; a PPP-ben megépülő házat harminc éven keresztül bérli majd vissza a magyar állam.

Végül pedig meglehet, a szövevényes örökség, a kormányzati befolyás és a reprezentációs igények lefejtésével voltaképpen egy olyan modellnél lyukadnánk ki, ami nagyságrendekkel kevesebb közpénzből, ám rendkívül hatékonyan képes kulturális közvetítői munkát végezni. Öt éve működik is egy ilyen: a civil kezdeményezésből létrejött Krakkói Kulturális Centrum nyári egyetemekre, országos fesztiválokra, helyi programokra szervez magyar résztvevőket. Amióta stabilabb lábakon áll, a Pászt Patrícia által gründolt iroda évi körülbelül 12 millió forintból gazdálkodik, ennek negyede magyar kormányzati támogatás, háromnegyede magyar és lengyel pályázati forrás. A Bozóki András minisztersége alatt létrehozott képzőművészeti és zenei exportirodák (ahol az intézetektől eltérően a kellő szakmai tapasztalat is megvan) szintén közvetítésben utaznak - ám ezekhez ebben az évben már sokkal kevesebb pénz jutott, mint korábban.

Magic fax

Tavaly decemberben Hiller István A kulturális modernizáció irányai című miniszteri programvázlatában (melyről bírálatunkat lásd: Reciklált örömök, Magyar Narancs, 2007. február 15.) a kulturális intézetek "új stratégiai szerepét" is kijelölte. Az intézetek "a kormányprogram külügyi stratégiájának célkitűzéseit hivatottak megvalósítani" - szögezte le a miniszter, majd sorra vette a feladatokat: "az országkép hatékony - innovatív és kreatív - külföldi alakítása", művészek bemutatása, hagyományos értékek és kortárs kultúra bemutatása, együttműködések ösztönzése. Ez nesze semmi, fogd meg jól. A miniszter mintha maga sem tudná eldönteni, hogy a külpolitika szolgálatában álló reprezentációs eszközt keresse a "kultúrában", vagy olyan autonóm, önálló életet élő exportcikket, ami némi állami közreműködéssel képes valódi, őszinte érdeklődést kelteni a nagyvilágban saját maga és Magyarország iránt. Bármelyiket is elérni a kicsit áramvonalasított, ám alapjaiban kétes rendszer mozgatásával, amelynek költségvetését önmaga fenntartása emészti fel - igen merész célkitűzés.

Bogyay Katalin, a nemzetközi területért felelős szakállamtitkár szerint mindenesetre a jelenlegi rendszer képes lehet jól működni. Bogyay magyar és brit újságírói múlttal, Hámori József kinevezettjeként érkezett a londoni intézet élére 1999-ben (pályázaton kiválasztott elődje visszahívásáról lásd: Egy köztisztviselő vesszőfutása, Magyar Narancs, 2004. okt. 7.), majd Görgey alatt kezdte második ciklusát. A második Gyurcsány-kormány felállásakor informálisan kulturális miniszterként is felmerült a neve, végül nemzetközi szakállamtitkárként lett a kulturális diplomácia felelőse. Bogyay a British Council modelljében hisz; úgy véli, a Balassi Intézet átszervezése egy hasonlóan integrált kulturális, tudományos és oktatási rendszer lehetőségét rejti magában. "Minden egyes helyzetet lépésről lépésre korszerűsítek, rakok rendbe" - ígérte lapunknak. Az intézetek működésének velejárója a közigazgatási szférára általában jellemző nehézkesség és az elavult papírmunka. A hivatalos kommunikáció faxon zajlik; a Magyarországról utazók repülőjegyeit például a budapesti központ rendeli meg. A papírtermés mennyiségében sem elhanyagolható: 2005-ben húszezer tétel volt a KMKII ügyiratforgalma. A hatékony és költségkímélő megoldások - digitális aláírás, skype és e-mail - bevezetése a szakállamtitkár szerint folyamatban van, csakúgy, mint a "szabad kapacitások" kihasználásának további lehetőségei. Ez nemcsak a bevételkötelezett tevékenységi kör bővítését, hanem munkahelyek átcsoportosítását is jelentheti az intézethálózaton belül. A kiküldöttek számának csökkentése és helyben élő munkatársak toborzása nemcsak a hatékonyságot és a színvonalat emelheti, de olcsóbb is lenne.

Bogyay a rendszer működőképességére egyébként saját, londoni intézetigazgatói munkáját és az általa 2004-ben megvalósított Magyar Magic évadot említi példaként. Az intézet vezetéséért egy személyben felelős igazgató a szakállamtitkár szerint nem egyszerű rendezvényszervező, hanem egyszerre "menedzser, impresszárió és diplomata", aki közvetít a külvilág és Magyarország között. "A cél az, hogy a párbeszédben kezdeményező szerepet vállalva a magyar kultúrát tágabb értelemben mutassuk be, amihez hozzátartozik például a gondolkodáskultúra, a politikai kultúra, a környezetkultúra is." A teljesítmény nemcsak pénzkérdés, hanem az intézetigazgató aktivitásán, szakmai és médiakapcsolatain múlik. Megfelelő helyi együttműködésekkel a mindenkori büdzsé a többszörösére növelhető - állítja Bogyay.

A Magyar Magicről szólva azonban nem hagyható figyelmen kívül, hogy büdzséje 750 millió forint volt, míg a német évad eddig 240 millió forintból dolgozott - a maradék 300 millióra csak ígéret hangzott el, miközben az évad már zajlik. Bizonytalan helyzetben rajtolnak a további évadok: alig egy hónap múlva indul a Magyar Hónap Athénban (tízmilliós büdzséből), aminek tartalma a nyilvánosságot eddig nem érte el. 'sszel kezdődik a kínai "fókusz", első négy hónapjára százmillió forinttal; az unió 2008-as projektjének, a Kulturális sokszínűség évének szervezése negyvenmillió forint uniós és magyar kormányzati pénzzel indul. Átcsúszik 2008-ra a Migráció és zene projekt, ami egyben a Magyar reneszánsz éve is, és a napokban jelentették be a 2009-es, New Yorkban és Washingtonban megvalósuló Magyar Fókuszt. Bár a kulturális inváziók tartós hatását sokan megkérdőjelezik, Bogyay Katalin a londoninak tetemes turisztikai érdeklődésnövekedést tulajdonít Magyarország iránt. Noha valóban ez az egyik cél, az évadok hányatott sorsa megkérdőjelezi, hogy a programsorozatok itthoni elkönyvelésén és a pénz elköltésén kívül lehet-e érdemi kulturális szerepük is - árulkodó, hogy míg 2005-ig a londoni kivételével a rendezvényszervező Hungarofest Kht. ügyelt az évadok felett, addig azóta a minisztériumi apparátus próbálja házon belül megoldani az operatív munkát.

A tizenkilencek

Van, aki kontinensnyi országban próbál feltűnést kelteni, más egyszerre célozza meg a magyar kisebbség és a helyi többség kulturális piacát. Míg New Yorkban, Párizsban vagy Moszkvában már siker, ha a sajtó felkapja a fejét, addig Pozsonyban természetes, hogy szinte minden programmal foglalkozik a média. Varga György vezetésével a prágai intézet egyfajta "névjegykártyaszerepet" próbál betölteni. Krasztev Péter a magyar kultúra igényes, új termékeit exportálja Pozsonyba, és bozótharcot vív a tömeges kívánságokkal - például a Republic iránt; Derdák András Párizsban éppen hogy a széles tömegek felé nyitna. Lázár Imre - évi százötven programmal, és legalább négy "rendezvényfolyammal" a naptárában - állítja: "Indiában nonstop magyar évad van." A legprovokatívabb állítás New Yorkból érkezett, a Times Square-i 56-os plakátokkal. "Ha invenciózus vagy, és nincsenek komplexusaid, elérhetsz valamit. Egyébként a bukszát nyitogató kultúrdiplomácia szintjére degradálódunk. Megvannak a lehetőségek arra, hogy ez másképp legyen" - állítja Orsós László Jakab, aki szerint az a nagy teljesítmény, ha egy-két olyan, a befogadó kultúrában érvényes állítást tud tenni, ami a magyar kultúrában gyökerezik - történjen bár agresszív populáris eszközökkel vagy aprólékos műhelymunkával.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.