Magyarország október 5-én, utólag szállt be az EU-s Pfizer-szerződésbe

  • narancs.hu
  • 2021. december 23.

Belpol

Ellentétben azzal, amit Orbán Viktor állít.

A kormány az elmúlt hetekben következetesen tagadta, hogy az 5-11 évesek oltására rendelt 2 millió adag Pfizer-vakcina, valamint az a 9,5 millió dózis, amit az omikron-variáns ellen kifejlesztendő oltóanyagból rendeltek, abból a májusi uniós keretszerződésből származna, amiből Magyarország akkor kimaradt.

Az Európai Bizottság szóvivője azonban a Telex kérdésére újfent megerősítette, hogy a gyerekek oltására szánt és az omikron ellen fejlesztett vakcina ugyanennek az összesen 900 millió adagra leadott (plusz 900 milliós opciót is tartalmazó) májusi szerződésnek a része. A szóvivő közölte továbbá azt is, hogy Magyarország egy szerződés-kiegészítés után lett része a közös beszerzésnek október 5-én.

Májusban Gulyás Gergely azt mondta, azért maradunk ki a szerződésből, mert az drága, rugalmatlan, és amúgy is felesleges, hiszen van elég vakcinánk és lesz saját gyárunk is. Az EU-s szerződés lesajnálása része volt a kormány uniós vakcinabeszerzést bíráló és a keleti vakcinákat éltető kommunikációjának.

A kormány azóta sem ismeri el, hogy változtatott a politikáján, Orbán Viktor múlt heti sajtótájékoztatóján is  arról beszélt, hogy egy új szerződést kötött az EU, és nem mi szálltunk be a májusiba. A Bizottság tájékoztatása azonban egyértelműen ellentmond ennek. 

Arról, hogy totális megaláztatás lett a kormány vakcina-szabadságharcából, ebben a cikkben írtunk bővebben:

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.