A csütörtökön megjelenő Magyar Narancsban a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet jogi státuszáról és lehetséges következményeiről kérdeztük Majtényi László jogászt, az Eötvös Károly Intézet elnökét. Néhány részlet a beszélgetésből:
Magyar Narancs: Március 11-én azt írták az intézet Facebook-oldalán, hogy a kormány nem indokolta meg kellőképpen a különleges jogrend, a veszélyhelyzet bevezetését, a koronavírus-járvány kezeléséhez szükséges intézkedéseket pedig az egészségügyi törvény is lehetővé tenné. Ezt ma is fenntartják?
Majtényi László: A közlemény az aktuális helyzetre reagált, de ma is igaz, hogy az egészségügyi törvény járvány idején egy csomó mindenre felhatalmazást ad különleges jogrend bevezetése nélkül is. Lehetőség van a betegek elkülönítésére, el lehet rendelni karantént tüneteket nem produkáló, pozitív teszteredménnyel még nem rendelkező személyek esetében is, szüneteltetni lehet az óvodák, iskolák, egyetemek – vagy bármely intézmény – működését, korlátozni lehet a lakosság mozgásszabadságát, a személyi közlekedést, le lehet zárni területeket, megtilthatók a nyilvános és nem nyilvános rendezvények. Természetesen azzal a feltétellel, hogy az intézkedések ténylegesen gátolni tudják a járvány terjedését. (...)
MN: Mit gondol arról, hogy két város – Komló és Szekszárd – fideszes polgármestere a veszélyhelyzetre hivatkozva megkerülte települése képviselő-testületét, és saját hatáskörben fogadta el az önkormányzat költségvetését?
ML: Ez mutatja, mennyire veszélyes a különleges jogrend. Ha megengedjük az alapvető szabadságok korlátozását, mindig fennáll a hatalmi visszaélés veszélye. Két olyan városról beszélünk, amelynek fideszes a polgármestere, de ellenzéki többségű a képviselő-testülete. A demokráciát megcsúfoló lépés, hogy a veszélyhelyzetre hivatkozva egy személyben döntöttek az éves költségvetés elfogadásáról, sőt egyikük a polgármesteri fizetés változatlanul hagyása mellett még a képviselők juttatását is megszüntette. (...) A bevándorlási válsághelyzet visszaélésszerű alkalmazása és a két fideszes polgármester magatartása mindenképp óvatosságra kellene, hogy intsen a különleges jogrendeket illetően.
A Magyar Narancs 2020. március 19-i lapszámában olvasható interjúból kiderül még, volt-e alkotmányos alapja a veszélyhelyzet elrendelésnek, és hogy miért kell féltenünk az információ- és szólásszabadságot a különleges jogrendben. Ha előfizetne az újságra, itt megteheti.
Magyar Narancs
Nagyon sokat hoz! Fizessen elő, és ajándékba parádés kedvezményeket nyújtó Magyar Narancs olvasókártyát küldünk! Részletek Előfizetés-vásárlásáról azonnal e-mailes visszaigazolást küldünk Önnek. Ajánlatunk csak belföldi előfizetés esetén érvényes. Külföldi kézbesítési cím esetén lapunkat megrendelheti a
e-mail címen. A Magyar Narancs digitális változata olvasható okostelefonon, tableten, személyi számítógépen, és a vasalón is dolgozunk!