Már nemcsak Palkovicstól, hanem Orbántól kérik az MTA átalakításának megállítását

  • narancs.hu
  • 2019. február 8.

Belpol

Több százan írták alá a nyílt leveket.

Két nyílt levél is megjelent ma az MTA védelmében: 566-an, tudósok, kutatók, írók, művészek Palkovicstól kérik, hogy állítsa meg az átalakítást, amely ellehetetleníti az MTA kutatóhálózatának működését.

"A pénzügyi szempontból és morálisan egyaránt lehetetlen helyzetbe hozott intézményeknek kényszerű „pályázaton” kellene részt venniük, ahol megalázó és szakmailag védhetetlen módon kell könyörögniük jövőbeni működésükért. Kutatóik jelentős százalékát egyik napról a másikra az elbocsátás vagy a profilváltás fenyegeti. Ez a kaotikus helyzet méltatlan Magyarország és Európa sok évszázados értelmiségi létformáihoz, s a társadalom szolidaritásáért kiált" - írják.

null

null

Az MTA Lendület-programjának csoportvezetői, 85 fő pedig Orbán Viktorhoz fordult nyílt levélben, amelyet a 444.hu közölt. Arra kérik a miniszterelnököt, szólítsa fel Palkovicsot, " hogy a magyar tudományosságot érintő alapvető átalakításokat a Magyar Tudományos Akadémia vezetésével együttműködésben folytassa".

A Lendület program Magyarországon eddig talán az egyik legfontosabb tudományos kezdeményezés volt, írja a 444. Az MTA 2009-ben indította el a programot, ezzel a tudományterületükön kiváló eredményeket elérő fiatal kutatókat díjazták, sok esetben "csábították haza" vagy "marasztaltak itthon". Így az elmúlt időszakban több mint 150 kutatócsoport jött létre.

A kutatócsoportok vezetői Orbánt megszólító levelüket így zárják:

"A leghatározottabb kérésünk, hogy függesszék fel a kutatás és innováció finanszírozásának rohamléptekben történő és nem kellően átgondolt átalakítási folyamatát. Csak így orvosolható a jelenlegi bizonytalanság, amely egyre többünket kényszerít annak megfontolására, hogy hazánkat hátrahagyva munkánkat máshol folytassuk"

Lendulet_csoportvezetok_a_Miniszterelnoknek8Feb.pdf

null

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.