November 14-étől, vagyis az NB I-es Mol Fehérvár FC (vagy ahogyan még jobban ismerik: Videoton) utolsó hazai meccse után december 31-ig a székesfehérvári Mol Aréna Sóstót úgy üzemeltetik, hogy jelentősebb műszaki kár ne érje a létesítményt, nem fogják fűteni és világítani a centerpályát.
Ez abból az előterjesztésből derül ki, amelyet Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere nyújtott be a közgyűlésnek.
A kormánypárti városvezető Facebook-oldalán tette közzé, hogy elkészültek az intézkedési tervvel, amely arra vonatkozik, hogyan kezelje az önkormányzat az energiaválságot. A cél az, hogy a székesfehérvári alapszolgáltatások megmaradjanak, ne menjen csődbe a város. „Mert sajnos most ez a tét, ehhez az óriási munkához kérem megértésüket, türelmüket és támogatásukat!” – írja Cser-Palkovics a Facebookon.
Közzé tett egy videót, amelyben arról beszél, milyen intézkedésekre készül az önkormányzat.
A polgármester legutóbb két éve fordult videóüzenettel a fehérváriakhoz, a koronavírus idején, abban a reményben, hogy a járvány után visszakaphatják a régi, megszokott életüket.
Most arról beszélt, nagyságrendileg 6 milliárd forinttal nő az önkormányzat intézményeinek és szolgáltatásainak rezsiköltsége, ezért a túlélés érdekében fel kell használni a tartalékokat, növelni a bevételeket, és csökkenteni a kiadásokat.
Csütörtökön az intézkedések egy részéről már dönteni fog a székesfehérvári közgyűlés.
Annak érdekében, hogy a legfontosabb szolgáltatások és intézmények – bentlakásos otthonok, bölcsődék, óvodák – rendesen működhessenek tovább, zárva tartják például a Csitáry G. Emil Uszodát, a Köfém Tanuszodát.
A futballstadionról korábban már elhangzott, hogy csak a gáz-, víz- és villanyköltsége 1,2 milliárd forint körül lehet 2023-ban. Így most az is szóba került, hogy jövőre is érinteni fogja a takarékosság a létesítményt, mert – mint a polgármester mondta –, „az nem fog menni, hogy miközben szinte szó szerint a lét a tét, legyen olyan sportszövetség, amelyik villanyvilágítás mellett akar januárban bajnoki mérkőzéseket játszani a csapatokkal, gázzal fűtött pályákon. Ez ma elviselhetetlen teher az országnak, vállalhatatlan a településeknek és a kluboknak. Döntéseink tehát a stadiont, de ha kell, a sportcsarnokot is érinteni fogják”.
A székesfehérvári polgármester egy korábbi posztjában már összefoglalta, az energiaárak emelkedése miatt mi mennyibe kerül jövőre a településnek: