Meddig engedjük, hogy óvodásokat használjanak politikai célokra?

  • narancs.hu
  • 2015. június 1.

Belpol

Az óvodák nem is értik, mi ezzel a probléma, pedig a köznevelési törvényt és az alaptörvényt is sérti, ha politikusok a saját népszerűségük növelésére használnak fel óvodásokat – állítja az Eötvös Károly Intézet elemzése.
false

 

Fotó: MTI

Szennyvíztisztítót ünneplő rendezvényen, kormányablak megnyitóján, járási hivatal ügyfélszolgálatának átadóján is adtak műsort óvodások, de előfordult olyan eset is, hogy egy önkormányzati képviselőt „leptek meg” a születésnapján a gyerekek.

Az Eötvös Károly Intézet kérdéseket tett fel az óvodáknak és a politikusoknak, melyben arra voltak kíváncsiak, hogy a gyerekek nevelését (mint az óvoda elsődleges feladatát) miképpen szolgálta a pártpolitikai eseményen való részvétel, illetve hogy az óvodások szülei tudtak-e arról és hozzájárultak-e a gyerekek szerepléséhez, fényképezéséhez.

Több válaszból az derült ki, hogy az óvodák vezetői meg sem értették a problémát. A kisteleki óvoda vezetője például válaszában azt írta, hogy „[a] szülők, hozzátartozók mindig nagy örömmel fogadták, amikor értesültek gyermekeik szereplési lehetőségeiről”.

A köznevelési törvény értelmében a pártpolitikai tevékenység azon idő alatt, amíg az intézmény a gyerekek felügyeletét ellátja, mindenki számára tilos. Ezt azért kell hangsúlyozni, mert a helyzet fokozódik, amint elemzésünkből kiderül, minden számottevő politikai csoport politikai eszközként használja fel az óvodásokat. A felsorolt rendezvényeken politikusok törekedtek népszerűséget szerezni azzal, hogy kisgyerekekkel mutatkoztak együtt, ezt támasztja alá például az is, hogy több politikus maga is terjesztette az eseményekről szóló képeket a Facebook-oldalán.

Az EKINT álláspontja szerint az óvodások pártpolitikai célokra való felhasználása semmilyen körülmények között nem engedhető meg – ehhez még szülői hozzájárulás sem kérhető.

Az ilyen hozzájárulás-kérésre adott válasz ugyanis mindenképpen politikai állásfoglalásként is értelmezhető, amiről az óvodával szemben kiszolgáltatott helyzetben lévő szülő nem dönthet szabadon. Az óvoda kényszerközösség, onnan a gyermeket csak nehézségek árán vagy nem lehet másik óvodába átvinni. A szülők ezért is kényszerhelyzetben érezhetik magukat, amikor egy – esetleg nagy hatalmú – politikus rendezvényén való részvételhez kérik a hozzájárulásukat. Attól tarthatnak ugyanis, hogy hozzájárulásukat vagy annak hiányát politikai állásfoglalásként értelmezik, és ezért őket vagy gyermeküket hátrányos következmény éri. A helyzet még súlyosabb kisebb településeken, ahol a helyi vezetőknek való kiszolgáltatottság tovább nehezíti a szülők helyzetét.

Az elemzés rövid ismertetése az EKINT blogján itt érhető el, a teljes szöveg pedig itt.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.