Meddig engedjük, hogy óvodásokat használjanak politikai célokra?

  • narancs.hu
  • 2015. június 1.

Belpol

Az óvodák nem is értik, mi ezzel a probléma, pedig a köznevelési törvényt és az alaptörvényt is sérti, ha politikusok a saját népszerűségük növelésére használnak fel óvodásokat – állítja az Eötvös Károly Intézet elemzése.
false

 

Fotó: MTI

Szennyvíztisztítót ünneplő rendezvényen, kormányablak megnyitóján, járási hivatal ügyfélszolgálatának átadóján is adtak műsort óvodások, de előfordult olyan eset is, hogy egy önkormányzati képviselőt „leptek meg” a születésnapján a gyerekek.

Az Eötvös Károly Intézet kérdéseket tett fel az óvodáknak és a politikusoknak, melyben arra voltak kíváncsiak, hogy a gyerekek nevelését (mint az óvoda elsődleges feladatát) miképpen szolgálta a pártpolitikai eseményen való részvétel, illetve hogy az óvodások szülei tudtak-e arról és hozzájárultak-e a gyerekek szerepléséhez, fényképezéséhez.

Több válaszból az derült ki, hogy az óvodák vezetői meg sem értették a problémát. A kisteleki óvoda vezetője például válaszában azt írta, hogy „[a] szülők, hozzátartozók mindig nagy örömmel fogadták, amikor értesültek gyermekeik szereplési lehetőségeiről”.

A köznevelési törvény értelmében a pártpolitikai tevékenység azon idő alatt, amíg az intézmény a gyerekek felügyeletét ellátja, mindenki számára tilos. Ezt azért kell hangsúlyozni, mert a helyzet fokozódik, amint elemzésünkből kiderül, minden számottevő politikai csoport politikai eszközként használja fel az óvodásokat. A felsorolt rendezvényeken politikusok törekedtek népszerűséget szerezni azzal, hogy kisgyerekekkel mutatkoztak együtt, ezt támasztja alá például az is, hogy több politikus maga is terjesztette az eseményekről szóló képeket a Facebook-oldalán.

Az EKINT álláspontja szerint az óvodások pártpolitikai célokra való felhasználása semmilyen körülmények között nem engedhető meg – ehhez még szülői hozzájárulás sem kérhető.

Az ilyen hozzájárulás-kérésre adott válasz ugyanis mindenképpen politikai állásfoglalásként is értelmezhető, amiről az óvodával szemben kiszolgáltatott helyzetben lévő szülő nem dönthet szabadon. Az óvoda kényszerközösség, onnan a gyermeket csak nehézségek árán vagy nem lehet másik óvodába átvinni. A szülők ezért is kényszerhelyzetben érezhetik magukat, amikor egy – esetleg nagy hatalmú – politikus rendezvényén való részvételhez kérik a hozzájárulásukat. Attól tarthatnak ugyanis, hogy hozzájárulásukat vagy annak hiányát politikai állásfoglalásként értelmezik, és ezért őket vagy gyermeküket hátrányos következmény éri. A helyzet még súlyosabb kisebb településeken, ahol a helyi vezetőknek való kiszolgáltatottság tovább nehezíti a szülők helyzetét.

Az elemzés rövid ismertetése az EKINT blogján itt érhető el, a teljes szöveg pedig itt.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).