Még két hétig lehetséges, hogy rendkívüli lemondással távozzanak a tanárok

Belpol

Ha minden Pintér Sándor tervei szerint halad és július elején megszavazzák az új pedagóguséletpálya-modellről szóló törvényt, akkor július 15-éig lesznek közalkalmazotti státuszban a tanárok. Azoknak, akik úgy döntenek, elhagyják a pályát, eddig az időpontig van lehetőségük, hogy úgynevezett rendkívüli lemondással éljenek, s túlóráik kifizetését bíróságon követeljék.

„Az látni kell, hogy egy többszörös jogi kényszerben vannak most a tanárok” – fogalmaz Szűcs Tamás. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) egykori ügyvivő elnöke a legutóbbi, június 16-ai Kossuth téri tüntetésen – melyen a státusz- vagy bosszútörvényként elhíresült törvényjavaslat ellen tiltakoztak – jelentette be, hogy 31 év tanítás után rendkívüli lemondással elhagyja a pedagóguspályát. Szűcs a miskolci Földes Ferenc Gimnázium magyar-történelem szakos tanára volt, de szakszervezetisként kellően belelát a jogi ügyekbe is. A lehetőségek ismeretében hozta meg döntését és kollégái figyelmét is szeretné felhívni, mit tehetnek, ha úgy határoznak, elhagyják hivatásukat.

Mint fogalmaz, Kossuth téri beszédét ébresztőnek szánta, ugyanis július 15-éig, vagyis még bő két hétig „jó konstrukcióval lehet kiszállni”. A parlament a július 3-i héten elfogadja a pedagógusok jogállásáról szóló törvényt, ami azt jelenti, hogy július közepéig lesz közalkalmazott a tanár – eddig van jog adta lehetősége egyebek közt arra is, hogy ne sima felmondással, hanem úgynevezett rendkívüli lemondással távozzon. „Ehhez kellett a fenntartó, s így a munkáltató többéves jogsértő gyakorlata, miszerint nem fizette ki a túlmunkát” – jegyzi meg Szűcs. 

Súlyos kötelezettségszegés

Mint arról lapunk is beszámolt, május végén miskolci pedagógusok felhívást tettek közzé, melyben arra buzdítják kollégáikat, kérjék ki a négy napon belül elrendelt túlóráik adatait

A Munka törvénykönyve szerint a 96 órán, azaz négy napon belül elrendelt bármilyen típusú munka rendkívüli munkavégzésnek számít, amiért 150 százalékos óradíjat kell adnia a munkáltatónak (illetmény plusz 50 százalékos pótlék). A szakszervezetek több éve szorgalmazzák ezeket a kifizetéseket, eredménytelenül. „Már jogerős bírói ítélet van arról, hogy a pedagógusokra is vonatkozik ez a szabályozás, vagyis, hogy a túlmunkát ki kell fizetni,

ezért többen elkezdtük három évre visszamenőleg követelni ezt az összeget”

– ismerteti Szűcs Tamás.

Egy dolog a túlóradíjat követelni, egy másik, hogy ha a munkáltató azt nem ismeri el, és elmarad a bérkifizetéssel, akkor – a közalkalmazotti törvény szerint – súlyosan megszegi munkáltatói kötelezettségét, amelyre hivatkozva a munkavállaló rendkívüli lemondással élhet, majd bíróságon perelheti ennek az összegnek a kifizetését, plusz a rendkívüli lemondással járó egyéb követeléseket.

 
Szűcs Tamás, egykori PDSZ elnök 2023. június 25-én Miskolcon, immár lemondott pedagógusként
Fotó: A szerző felvétele 

Mint Szűcs fogalmaz, a közalkalmazotti státusz a lehető legjobb státusz: a bérek itt ugyan sosem fogják elérni a versenyszférában dolgozókét, viszont mindennél erősebb jogbiztonságot ad.

A Munka törvénykönyve szerint felmondanék, de az ennél biztonságosabb jogszabályi csomagnak minősülő közalkalmazotti törvény szerint lemondok a közalkalmazotti jogviszonyomról, kilépve ebből a világból”

– magyarázza. „Ezért az egyik legnagyobb sérelem, hogy a jelenleg parlament előtt lévő törvényjavaslat ezt a 6-7 markáns ponton lényegesen jobb munkaviszonyt veszi el a tanároktól. A kormányzat az uniós pályázati pénzek megérkezésének fejében, ígéretet tett, hogy nem fog jogelvonással járó törvényt hozni. Márpedig, ha a tanár nem közalkalmazott, akkor sokkal rosszabb jogi helyzetbe kerül. Például pályaelhagyáskor.” 

Azzal ugyanis, hogy a státusztörvény kivezeti a pedagógust a közalkalmazotti szférából, nemcsak a kilépés lehetséges módja változik számára, hanem elvonnak tőle egy fontos jogosultságot is: míg közalkalmazottként 10-20 havi bér jár a felmondással, anélkül maximum 4 havi (1 hónap felmentés és 3 hónap végkielégítés az eltöltött évek alapján.)

„Közalkalmazottként egy, mondjuk, 25 éve pályán lévő munkavállalónál ez akár 24 havi távollét kifizetését jelentheti, míg ha például az illető 5 évvel az öregségi nyugdíja előtt áll, a követelés akár 32 havi juttatás is lehet” – mondja Szűcs Tamás, hangsúlyozva:

a távozás ezen módja radikális jogi lépés.

„Ami engem illet, sok mindennek kellett történnie ahhoz a közoktatásban, hogy ezzel éljek. El kellett jutnom a fenntartóval és munkáltatómmal szemben a teljes bizalomvesztésig, kezdve a minimálbérhez kötött bérezés be nem tartásától, a ki nem fizetett túlmunkákon át addig a pontig, hogy a mostani jogállásváltásnál nem távozhatunk közalkalmazottként úgy, ahogy három éve még a szakképzésben lehetett. Ennyi munkavállaló ellenes lépés után nem érdemli meg ez a rendszer, hogy ne próbáljunk a legkedvezőbb módon kiszállni.”

A rendkívüli lemondás menete

Mivel a tanároknak maradt még egy kevés idő a rendkívüli lemondásra, Szűcs Tamás lapunknak elmondta, mi ennek a praktikus menete: „Először is le kell tölteni a KRÉTA-ból (az elektronikus naplóból), vagy a levelezésünkből a négy napon belül elrendelt helyettesítéseket, majd ezeket az adatokat fizetési felszólításhoz csatolva, legkésőbb július első napjaiban el kell juttatni a munkáltatónkhoz. Adjunk meg neki határidőt a fizetési felszólításban, javaslom a minimum 8 napot. Ha a kifizetés nem történik meg, ahogy eddig sosem, akkor legkésőbb július 15-éig élhetünk a rendkívüli lemondással” – tanácsolja Szűcs Tamás, jelezve, a fizetési felszólításra megadott határidőről a munkavállaló rendelkezik. 

A munkaidőt, így a négy napon belüli túlórák számát és elrendelésének idejét is a munkáltatónak, vagyis a tankerületnek kell nyilvántartania. Ha tehát valaki csak azt tudná igazolni, mondjuk a KRÉTA-ból lekért adatokkal, hogy voltak túlórái, de azt nem, hogy négy napon belül rendelték-e el azokat, akkor „adjon be minden helyettesítést, s ha a munkáltató nem tudja bizonyítani az elrendelés időpontját, nagy valószínűséggel akár az összes helyettesítését rendkívüli munkavégzésnek veheti a bíróság. A tapasztalat szerint a helyettesítések többségét egyik napról a másikra, vagyis bőven 96 órán belül szokták elrendelni.”

Aki szeretne élni jog adta lehetőségével a túlmunka ügyében, a hivatalos formulák miatt érdemes a PDSZ https://nedolgozzingyen.hu oldalán a „Szerezd vissza, ami jár neked!” menüpontban lévő információkat tanulmányoznia, illetve bármelyik szakszervezethez fordulnia segítségért. „De ha valaki a rendkívüli lemondás mellett dönt, azt már mindenképp ügyvéddel tegye. Szakszervezeti tagoknak ingyenesen jár a jogsegély és a képviselet” – emlékeztetett Szűcs Tamás.

A szakszervezetis extanár azt meséli, voltak kollégák, akiknek hiába mondták, hogy jogi úton elérhető a kifizetés, nem mozdultak. „De tudomásom szerint 60-70 tanár beadta a kérvényt a miskolci tankerületben, hogy kéri a túlórapénzt.” Ők csak ezt a többnyire százezres nagyságrendű összeget akarják megkapni. „Nekik is perelni kell, hacsak a kormányzat, tömeges pereket látva, nem adja meg mindenkinek ezt az pénzt. Korábban volt már hasonlóra példa, de most szinte kizártnak tartom” – véli Szűcs Tamás. Mint mondja, a tankerületben egyelőre néhányan vannak azok, akik ezt a ki nem fizetést arra használják, hogy rendkívüli lemondással hagyják el a pályát. „Ez a tiltakozásnak az egyik formája.”

Szűcs Tamás tehát azt javasolja, aki még tudja, válassza a rendkívüli lemondást, „ami a mai magyar jogrendben a lehető legjobb megoldás”.

A legrosszabb döntés viszont, ha július 15-e és augusztus 1-je közt mond fel egy tanár,

mert akkor – immár nem közalkalmazottként – augusztusra kap egy hónap felmentési díjat, de szeptembertől már semmit. Hogy miért ilyen kedvezőtlen ebben az időszakban felmondani? Szűcs úgy véli, az vezette a jogalkotót, hogy minél kevesebben válasszák ezt a formát, mert ha ennél jobb feltételeket adnának, szeptemberben, a tanév kezdésekor a mostaninál is nagyobb tanárhiányra számíthatnának.

Harmadik, lehetséges út, azoknak, akik elszántak a pályaelhagyásban, de még nem találták meg új munkahelyüket: „Várják meg a szeptember második felét, amikor a törvény átmeneti szabályozása lép életbe. Ez egy rövid időre (szeptember 15-29. között) lehetőséget ad arra, hogy a munkavállaló ne fogadja el a jogállásváltozást, ebben az esetben akár 4 hónap után járó illetményben részesülhet a pályaelhagyó (1 hónap felmentési idő és 3 hónap végkielégítés).” 

Aki viszont szeptember végéig nem lép, arra már az új státusztörvény fog vonatkozni, ami azt jelenti, hogy a pálya elhagyása maximum 3 hónap felmentési idővel jár. Maga a törvény – ha minden az eddigiek szerint halad – jövő év januárjától lép hatályba, addig átmeneti szabályok lesznek érvényben.

Mindenképp jogelvonás

Az utóbbi hónapokban az aHang oldalán nyilatkozhattak a tanárok arról, hogy a törvény hatályba lépése esetén megszüntetnék jelenlegi közalkalmazotti jogviszonyukat, vagy később munkaviszonyukat. E hét elejéig 4990-en töltötték ki az online nyilatkozatot, miszerint felmondanának, ha megszületik az új törvény.

Mint arról lapunk is beszámolt, Tóth Endre, a Momentum oktatáspolitikusa és parlamenti képviselője munkatársaival az utóbbi hónapokban az ország mind a hatvan tankerületi központjához közérdekű adatigényléssel fordult. Arra volt kíváncsi, hogy az előző két évben – a 2021-ben és 2022-ben – hány pedagógus hagyta ott a munkahelyét. A kapott adatok azt mutatták, hogy drasztikusan, országosan 42 százalékkal nőtt a pályaelhagyó tanárok száma, míg például Miskolcon ez az emelkedés épp 100 százalékos volt. Az összesített adatok szerint 2021-ben 3738-an, 2022-ben már 5316-an mondtak le közalkalmazotti jogviszonyukról, vagy távoztak a munkáltatóval történt közös megegyezés után.  Arról, hogy ebből hányan éltek a rendkívüli lemondás lehetőségével, nincs adatunk.

Szűcs Tamás szerint kétségtelen, hogy sok mindenben visszalépett a törvényalkotó az eredeti elképzelésekhez képest, de „önmagában azzal, hogy megszűnik a közalkalmazotti státusza a pedagógusoknak, mindenképp jogelvonás történik”.

Az új pedagóguséletpálya-modellről szóló törvényjavaslat tartalmi elemeiről ebben a cikkünkben írtunk részletesen:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?