„Rendhagyó időpont, rendes frakcióülés” – írta Facebook oldalán Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője vasárnap délután, miután Orbán Viktor is megérkezett a Fidesz-KNDP kihelyezett frakcióülésére Esztergomba. Már évek óta hagyomány, hogy a parlament tavaszi és őszi ülésszaka előtt összeülnek két napra a kormánypárti frakciók és a kormányzati holdudvar, és zárt körben készülnek fel a következő hónapokra.
Idén az árvízi helyzet miatt elhalasztották a szeptemberi frakcióülést.
Kihívás ugyanakkor bőven akad a kormánypártok előtt, így nem csoda, hogy vasárnap sem engedték pihenni a képviselőket.
A héten ismét 402 forint felett járt az euró, augusztusban pedig akkora államháztartási hiány jött össze, mint még soha nem volt ebben a hónapban.
Még alig vagyunk túl a nyáron, amikor sorra romlottak el a klímaberendezések a kórházakban és gyulladtak ki a vasúti mozdonyok, de a kegyelmi ügy után újabb botrányok rázták meg a fideszes közeget: lebukott a NER-közeli meleg pap, Bese Gergő, Orbán Balázs azt mondta, hogy 1956-ból tanulva mi nem tettük volna azt, amit Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki igyekezett megvédeni az országát az orosz támadás után. Győrffy Balázs, frissen megválasztott EP-képviselő pedig még az alakuló ülés előt lemondott, miután részegen bántalmazott egy nőt.
Nemcsak emiatt lehet feszült a hangulat Esztergomban. Magyar Péterrel olyan kihívót kapott a Fidesz, akivel szemben nem működnek a jól bevált kommunikációs trükkök,
és aki egyre jobban megközelíti a kormánypártok népszerűségét. Az EP-választáson közel 30 százalékot ért el a Tisza Párt, és a Závecz Research friss mérése szerint már csak 4 százalékkal van lemaradva a Fidesztől a biztos szavazók körében.
Megbeszélnivaló így biztosan lesz a Fidesz-KDNP vasárnap kezdődő frakcióülésén, a kényelem azonban garantált: a kormánypárti politikusok már visszatérő vendégek a Hernádi Zsolt Mol-vezér érdekeltségébe tartozó, közpénzmilliárdokból épült négycsillagos Grand Hotel Esztergomban, tavaly 38 millió forintot hagytak ott – írja a a Telex összefoglalójában.
Orbán Viktor általában nem siet a frakcióülésekre, sztárvendégként az utolsók között, este fut be. Most nem így történt. Már délután három előtt megérkezett a konvoja,
a bejáratnál Hernádi Ádám, Esztergom fideszes polgármestere, a két frakció nevében pedig Kocsis Máté és Nacsa Lőrinc fogadta. Mint kiderült, nem sokáig marad a kormányfő, Facebook-oldalán azt írta: este már irány Berlin.
Kérdés, hogy vele tart-e Gulyás Gergely is, akiről az elmúlt hetekben azt pletykálták, hogy Berlinben lesz nagykövet. A Miniszterelnökséget vezető miniszter ezt tagadta, és a fideszes összetartást ő sem hagyta ki. Farmerben, egy hátizsákkal a vállán sétált be a szállodába.
Majdnem elkésett Orbán Viktor zárt körű eligazításáról Tuzson Bence – írja a lap. Az igazságügyi miniszter jóval a miniszterelnök konvoja után, az utolsók között érkezett meg Esztergomba. Az ő feladata, hogy kidolgozza a háborúellenes akciótervet, amellyel köteleznék a pártokat és médiumokat arra, hogy a forrásaikat tegyék átláthatóvá, a multiktól, bankoktól és energiacégektől pedig védelmi hozzájárulást vár majd a kormány. Talán ennek részleteit is elárulja a képviselőtársainak.
A szállodát már jó előre kordonokkal kerítették körbe, hogy meg se lehessen közelíteni, és biztonsági őrök hada védi a frakció nyugalmát. A köztéri oszlopokra térfigyelő kamerákat szereltek fel, és még a szálloda tetejéről is távcsővel pásztázzák a környéket a biztonságiak.
A Magyar Nemzet információi szerint Orbán Viktor vasárnap délutáni zárt körű helyzetértékelésén arról beszélt, hogy a világ a járvány és a háború kitörése óta gyökeresen megváltozott, a Kelet fel-, a Nyugat pedig lefelé tart. A miniszterelnök szerint maximum tíz év, és a legeket a világgazdaságban mind Keleten fogják sorolni. Orbán emellett itt is hangsúlyozta a kormány által meghirdetett gazdasági semlegességet, szerinte így lehet kimaradni abból a gazdasági hidegháborúból, amelyet Brüsszel és a nyugati országok indítottak.
A miniszterelnök summázása szerint három ponton avatkoznának be a gazdaságba. A béremelési programmal egymillióra emelnék az átlagbért, ezer euróra a minimálbért. Emellett megdupláznák az exportképes kis- és középvállalkozások méretét: ehhez új gazdasági tervre, Demján Sándor-tervre és tőkejuttatásra van szükség, minden kis- és középvállalkozásnak elérhető módon. 2025-től pedig bevezetnék a munkáshitelt, ami a diákhitelhez hasonlóan a dolgozó fiataloknak is nulla kamatozású hitelt adna.
Orbán a gazdasági vonatkozások között az ingatlanpiacra is kitért, szerinte a megfizethető lakhatás érdekében meg kell duplázni a lakásépítések számát, és a bankoknál öt százalék alá kell szorítani a lakáshitelek kamatát. Ezt egyébként Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter még szeptemberben kérte a nagybankoktól, azok azonban egyelőre egy lépést sem tettek ennek irányába – emlékeztet a Telex.