Az évtized egyik legjelentősebb váci beruházását jelentették be a múlt héten: a kínai CECZ cégcsoport 27 milliárd forint értékben e-kereskedelmi ipari és logisztikai parkot valósít meg mintegy 56 ezer négyzetméternyi területen. 14 ezer négyzetméteren okosraktár létesül, ahol 700 robot és 150 méternyi szállítószalag óránként 45-55 ezer tételt lesz képes kezelni. Ezen kívül két további objektum is létrejön; 15 ezer négyzetméteren akkumulátor és akkumulátor-alapanyagok számára, 5,5 ezer négyzetméteren pedig vizsgálókesztyű-alapanyag és egyéb egészségügyi termékek tárolására szolgáló raktár épül.
A beruházást a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűnek nyilvánította, ami annyit tesz, hogy
hiába létesül a város területén a raktárkomplexum, számos kérdésben nem kell egyeztetnie a beruházónak a váci önkormányzattal.
„A városvezetés bízik abban, hogy korrekt partneri együttműködés ennek ellenére megmarad, és a vállalkozás maximálisan figyelembe veszi Vác érdekeit és az itt élő emberek igényeit” – közölte ezzel kapcsolatban Vác Város Önkormányzata a Facebookon.
Kinek épül az akkumulátor raktár?
A kormány bejelentéséből több fontos részlet nem derül ki, például az sem, hogy a kínai CECZ mely ügyfeleinek építi a különböző anyagok, termékek tárolására alkalmas raktáregységeket. Mint köztudott, Váctól mintegy 10 kilométerre található a jelenleg is bővítés alatt álló gödi Samsung-gyár, ahol akkumulátorokat állítanak elő, ezért az akkumulátor anyagok tárolására alkalmas, még megépítés előtt váró raktárnak köze lehet a dél-koreai multinacionális vállalathoz – Juhász Béla Róbert, a szomszédos Sződliget polgármestere is ezt pedzegeti blogbejegyzésében. Megkerestük a Samsungot, hogy vajon tényleg számára épül-e a raktár Vácon, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.
Vác önkormányzata azt írta közleményében, hogy nem támogatja az akkumulátor gyártásához használt veszélyes anyagok tárolását a városban. Ezzel kapcsolatban érdemes megemlíteni, hogy nem ez lenne az első Vácot is elérő kétes megítélésű Samsung-beruházás. Mészáros Lőrinc cége, a Mészáros és Mészáros Kft. tervei alapján ugyanis a vállalat ipari szennyvizét a gödi Nevelek dűlőn keresztül a városba fogják vezetni, hogy innen jutassák majd a Dunába – erről még Göd polgármestere, Balogh Csaba számolt be egyik blogbejegyzésében.
Kié lesz az iparűzési adó?
Rétvári Bence, a térség országgyűlési képviselője a csütörtöki bejelentés során hangsúlyozta, a beruházás nemcsak munkahelyeket teremt, hanem helyi iparűzési adóbevételt is hoz a következő évtizedekben. A képviselő azt nem említette meg – legalábbis az MTI hírében erről nem volt szó –, hogy a tervek szerint az adóbevételek kihez kerülnek.
Ismeretes: 2020 óta hatályban van az a törvény, aminek értelmében a kormány különleges gazdasági övezetté nyilváníthatja egyes beruházások helyszíneit. Ebben az esetben a tevékenységgel járó ingatlanbevételek a településektől a megyei önkormányzatokhoz kerülnek. Pontosan ez történt a gödi Samsung-gyár esetében, aminek bevételei felett a Pest Megyei Önkormányzat diszponál. A közelmúltban számoltunk be róla, hogy e források egy része pályázatokon keresztül fideszes személyekhez köthető alapítványokhoz csordogál.
A törvény értelmében akkor lehet különleges gazdasági övezetté nyilvánítani egy területet, ha legalább ötmilliárd forint teljes költségigényű, a megye területének jelentős részére kiható gazdasági jelentőségű, és a munkahelyek tömeges elvesztésének elkerülését, vagy új munkahelyek létesítését szolgálja. Megyei jogú város területén nem létesíthet ilyet a kormány (Vác nem megyei jogú város), és csak kereskedelmi, szolgáltató vagy ipari tevékenység folytatható az övezeten belül.
Látszólag minden adott ahhoz, hogy a kormány elvegye a váciaknak járó iparűzési adót; a beruházás összköltsége 27 milliárd forint, ami jelentősen meghaladja a törvényben előírt ötmilliárdos értékhatárt. Rétvári emellett hangsúlyozta, hogy a beruházás új munkahelyeket teremt, ami szintén feltétele a döntésnek. A Samsung mellett megkerestük Vác Város Önkormányzatát, az Innovációs és Technológiai Minisztériumot, valamint a CECZ vállalatot is; ha érkezik valamelyiküktől válasz, beszámolunk róla.
Frissítés: Rétvári az iparűzési adóról
Cikkünk megjelenése után Rétvári Bence egy rövid videót tett közzé a Facebook-oldalán, amit még a csütörtöki bejelentés alkalmával forgattak le. „Az, hogy itt egy ilyen nagyléptékű fejlesztés valósul meg, az nem csak munkahelyeket teremt it Vácon és a környéken, hanem a város számára a következő évtizedekben a következő generációk számára helyi iparűzési adó bevételben olyan többletet jelent, amiből majd új utak épülhetnek, közintézmények újulhatnak meg” – mondja a videóban Rétvári.
(Címlapképünkön: Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, a térség KDNP-s országgyűlési képviselője beszél, mögötte Vu Csiang, a CECZ Logistic Park Managment Kft. vezérigazgatója (j3), Szabó Zoltán, a Ghibli Kft. igazgatója (j2) és Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkára (j1) az okosraktár építését bejelentő sajtótájékoztatón a CECZ Logistic Park Managment Kft. központjában Vácon 2021. október 21-én. Fotó: Bruzák Noémi/MTI)
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!