Felmenő rendszerben megszüntetné a kormány a lakás-takarékpénztárak állami támogatását. Az erről szóló törvényjavaslatot Bánki Erik, a gazdasági bizottság fideszes elnöke nyújtotta be az Országgyűlésnek hétfőn.
Bánki Erik, a gazdasági bizottság ülése előtt tartott sajtótájékoztatóján a javaslatot azzal indokolta: a lakás-takarékpénztárak konstrukciója nem volt kellő hatékonyságú, és az elmúlt időszakban nem szolgálta olyan aktívan és eredményesen az otthonteremtést, mint elvárták volna, emellett pedig 2010 óta 60 milliárd forint extraprofitra tettek szert a programot működtetők és forgalmazók.
A gazdasági bizottság fideszes elnöke közölte: a törvényjavaslat szerint felmenő rendszerben vezetnék ki a programot, így az indítvány az eddig megkötött szerződéseket nem érinti, azokra a futamidő végéig jár az évi maximum 72 ezer forintos állami támogatás. A törvény hatálybalépését követően új lakás-takarékpénztári szerződést állami támogatással már nem lehet kötni. Bánki szerint a cél az, hogy „az extraprofit a lakás-takarékpénztárak forgalmazói helyett a magyar családokhoz kerüljön”.
A Fidesz gazdasági kabinetje szerint a lakás-takarékpénztárakban képződött megtakarításokból az esetek nagy részében nem új lakást építettek, illetve vásároltak, hanem inkább átalakításokra és felújításra költötték, amelyek Bánki Erik szerint nem szolgálják a magyar kormány otthonteremtési támogatási céljait.
A lakás-takarékpénztárak állami támogatása várhatóan az otthonteremtési programokba kerül át. A lakástakarékokra az állam jelenleg harmincszázalékos támogatást adott. Ha Bánki szavaiból kiindulva valóban a csok-ot bővítenék a pénztáraktól elvett támogatásból, akkor ez egyúttal azt is jelenti, hogy a támogatásból kiszorulhat az, aki nem tervez vagy nem tud gyereket vállalni.
A témáról korábban Itt a Fidesz új terve címmel közöltünk írást.