Az Országgyűlés szerdán elfogadta a kormány kulturális törvénycsomagját.
A parlament
- 115 fideszes igen
- 53 ellenzéki nem szavazattal, és
- 3 tartózkodással
megszavazta a színháztörvényt.
Az ellenzéki képviselők tiltakozásképp felálltak és fekete maszkot tartottak az arcuk elé, az eseményről Tordai Bence osztott meg egy videót a Facebook oldalán.
Az új törvény szerint létre kell hozni a Nemzeti Kulturális Tanácsot, amely a stratégiai intézmények vezetőiből és az MMA elnökéből áll, és Kásler Miklós vezeti, és a továbbiakban ők tehetnek javaslatot a "kultúra kormányzati stratégiájára", illetve ők véleményezhetik és hangolhatják össze "a kulturális ágazati terveket."
A legnagyobb felháborodást az váltotta ki, miszerint az új törvény értelmében az önkormányzati színházak vezetőinek kinevezéséről meg kell állapodni a kormánnyal, ha állami támogatáshoz kívánnak jutni. Ez ellen az intézkedés ellen tiltakozott hétfőn este több ezer ember a Madách téren.
Úgy tűnik, mindhiába. A hivatalos kormányzati kommunikáció szerint a "a Katona József Színházban kialakult állapotok miatt készül megváltoztatni a kormány a kultúra finanszírozásának eddigi gyakorlatát". Ez azonban úgy tűnik, csak egy jó ok volt arra, hogy a kormány most jöjjön elő ezzel a módosítással.
A Semjén Zsolt által benyújtott törvényjavaslat általános indoklásában ugyanis azt írják: "A szabályozást az is indokolttá teszi, hogy az elmúlt időszakban köztörvényes, nem pénzügyi jellegű visszaélések gyanúja merült fel állami és önkormányzati forrásokból is működő előadóművészeti szervezetekben, ami önmagában is indokolttá teszi a felelősségi viszonyok tisztázását."