Hosszú interjút adott a 24.hu-nak Maróth Miklós orientalista, akit tegnap neveztek ki az MTA-tól elvett kutatóintézeteket fenntartó Eötvös Loránd Kutatási Hálózat irányító tanácsának élére.
Maróth szerint a kormány azért nem akart a régi rendszerben több pénzt adni a kutatásra, mert "lyukas hordóba nem akar vizet hordani." Ez alatt azt érti, hogy "az akadémián nem mindenki inát megfeszítve kutat."
Arra a felvetésre, hogy az átszervezéssel könnyebb lesz munkatársakat elbocsátani, úgy válaszol: "Ez a lényeg! (...) Magyarországon a közalkalmazottakat foglalkoztató állami cégek stábját épp úgy, mint az akadémiai kutatóintézetekét zömmel a munkaügyi bíróságok állították össze, ugyanis hazánkban lehetetlen megszabadulni a rossz munkaerőtől, hiába bocsátod el, a bíróságok visszahelyezik az állásába. Ennek most remélhetőleg vége."
Maróth egyébiránt igyekszik azt a képet közvetíteni, hogy az irányító testületben jó lesz az együttműködés a kormány és az MTA által delegált tagok között, mert ő például mindenkivel jóban van.
Azt is mondja, hogy Palkovics László miniszter a későbbiekben nem fog beleszólni az IT munkájába,
Bár politikai kérdésekre nem szívesen válaszol, a fékek és ellensúlyok rendszeréről azért kifejti a véleményét:
"Ha én megválasztok egy miniszterelnököt, az általa vállaltak megvalósításában nem teszek rá féket, hanem azt akarom, hogy meg tudja csinálni, amit a programjában ígért. Féknek és ellensúlynak ott a négyévenkénti választás. Na, de politikai kérdésekben nem nyilatkozom."