Mélyponton Iványi Gábor egyháza – képriport a Dankó utcából

Pusztán civil adományokból működik Iványi Gábor egyháza és egyesülete, amely mintegy 500 hajléktalant lát el a fővárosban. A halálos ítéletükkel érne fel, ha az intézményeik bezárnának, márpedig ennek egyre nagyobb az esélye. A kormány addig vegzálta őket, hogy ez bármikor bekövetkezhet. 

Július óta nulla forint állami támogatás érkezik a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET), valamint a hozzá tartozó Oltalom Karitatív Egyesület számlájára. A működést kizárólag civil adományokból tudják biztosítani, melyek a Szalmaszál a Hajléktalanokért Közhasznú Alapítványhoz érkeznek. Máshogy ez nem is lehetne, ugyanis a MET és az Oltalom bankszámláit inkasszózta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). 

Mindez annak a következménye, hogy mintegy tizenöt évvel ezelőtt Orbán Viktor hadjáratot indított az egyházat és az egyesületet vezető Iványi Gábor ellen. 2011-ben elvették a MET egyházi státuszát, ami miatt mostanra mintegy 13 milliárd állami támogatástól esett el. Ezt követték további intézkedések, törvénymódosítások, elvonások, melyekkel a megszűnés szélére sodorták Iványiékat: a túlélés érdekében nem fizették teljeskörűen a járulékokat a munkatársak után, illetve tetemes közműtartozást halmoztak fel. Részben ennek okán a MET több hátrányos helyzetűekkel foglalkozó iskoláját kellett átadnia más fenntartónak. 

 
Iványi Gábor, a MET és az Oltalom vezetője
Fotó: Palágyi Barbara
 

Iványi maga sem tudja, hogy egészen pontosan miért támadja őt a hatalom, de ez szerinte több mozaikból tevődik össze. Egyfelől ez üzenet Orbán Viktor egykori szövetségeseinek, hogy azok, akik neki hátat fordítottak, ne számítsanak semmire: a lelkész régről ismeri a miniszterelnököt, idősebb gyermekeit ő keresztelte meg. Az első Orbán-kormány idején Balog Zoltánon keresztül felajánlották neki egy közös fotóért cserébe, hogy kiemelt támogatást kaphat a MET, de ő ezt visszautasította. Nem akart megalkudni, és nem kért többet annál, mint ami jár. A kormányfő a többi egyháznak is irányt mutat a lejáratás által, hogy addig van jó dolguk, amíg csendben vannak. Iványi Gábor friss riportunkban részletesen beszél az anyagi helyzetükről, az ellehetetlenítésük folyamatáról.

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

Az Iványi Gáborral való beszélgetés után meglátogattuk a MET és az Oltalom fővárosi központját, ami a VIII. kerületi Dankó utcában található. Itt működik több hajléktalanellátó intézmény, a Fűtött Utca, a Nappali Melegedő és a kórház is. Arra voltunk kíváncsiak, hogy a munkatársak, illetve az ellátottak mennyit éreznek a kialakult helyzetből. Az egyház Budapesten mintegy 500 hajléktalannak ad menedéket, ennyien kerülhetnek utcára, amennyiben nem tudják a szállók működését tovább biztosítani. 

 
A Dankó utca: itt található a MET és az Oltalom több intézménye
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

A Fűtött Utca a legnagyobb szálló, amit Iványiék üzemeltetnek. Egyszerre 100-120 lakója van, de ez a szám a téli időszakban megugorhat. A lelkész és a munkatársak tesznek róla, hogy a végtelenül kiszolgáltatott emberek lehetőleg semmit ne érezzenek abból, amin átment az egyház az elmúlt években. 

 
Ellátottak a Fűtött Utcában
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Egy férfi rejtvényfejtéssel üti el az időt
Fotó: Palágyi Barbara

 

 
Egy másik férfi a kamerára sandít, amíg a kép készül
Fotó: Palágyi Barbara
 

 
Rózsaszín ölelkező plüss majmok egy felső emeleti szinten
Fotó: Palágyi Barbara
 

Az ellátottak valóban nem túl sokat éreznek a kormányzati lejáratásból, legalábbis erre lehet következtetni abból a beszélgetésből, melyet Kocsis Lászlóval folytattunk: 40 évet húzott le, volt különböző fővárosi közműszolgáltatóknál, de a nyugdíjból nem tud megélni. A közelmúltban takarítóként dolgozott, de betegség miatt abba kellett hagynia. Korábban nyolc és fél évet élt az utcán, „saját” padja is volt. Ha bezárna a szálló, akkor feltehetőleg „bóklászna” valahol. 

 
Kocsis László
Fotó: Palágyi Barbara
 

A víz-, gáz- és fűtésszerelő Tichy Ferenc tíz évet élt Amerikában. Egészségügyi okokból nem tud a szakmájában dolgozni, komoly műtét előtt áll. Nem panaszkodik, ugyanis a szállón nem ázik-fázik, kap reggelit, ebédet és vacsorát. Felesége is vele van, a női részlegen lakik, ami takarosabb, mint a férfi. Állítja, ha bezárna a szálló, akkor egy hónapon belül találna magának helyet – ha máshogy nem tudná megoldani, sátorozna. 

 
Tichy Ferenc
Fotó: Palágyi Barbara

 

 
„De akik az Úrban bíznak...”
Fotó: Palágyi Barbara

 

 
A női részleg
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Kríziságy a szállón
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Csap, ami épp nem működik
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Napi menü: raguleves. Az étkeztetést is adományokból oldják meg
Fotó: Palágyi Barbara
 

A Fűtött Utca után átsétáltunk a Nappali Melegedőre, ahová bárki bemehet a hideg elől, vagy hogy egy falat ételt kapjon. Itt működik a kórház és a pszichiátria, ahol sok végső stádiumú beteget kezelnek. Mint megtudtuk, sokan keresik meg őket inkontinenciával, fekélyes lábbal, és egyre több a relatív fiatal, 40-50 éves ellátott. Üresedés nem nagyon van: ha valakit nem sikerül elhelyezni, jó eséllyel itt fog meghalni. Márpedig sokukat más intézmények nem vesznek át, ugyanis nincs rendezve a társadalombiztosításuk.  

 
A kórház férfi részlege. A kórterem szemernyivel sem néz ki rosszabbul, mint egy átlagos hazai kórház kórterme
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
A női részleg
Fotó: Palágyi Barbara
 

Az egyház és az egyesület vegzálását és a napi megterhelést nehezen bírják a munkatársak, de még kitartanak. A munkájuk kicsit hospice szolgálat is: ők az utolsók, akik megfogják az ellátottak kezét. De azért vannak apró örömök is, melyek átsegetik őket: ottjártunkkor épp egy kürtőskalács adomány érkezett az Élelmiszerbank jóvoltából. 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

Iványi Gábornak van reménye arra nézve, hogy egy esetleges kormányváltás esetén tudják rendezni a helyzetüket. Ugyanis az Alkotmánybíróság kimondta, 2012-ig visszamenőleg vissza kell állítani az egyházi státuszukat, amit viszont a kormány nem tett meg. Ez jó jogalap lehet, ha bukik a Fidesz. Ugyanakkor nemrégiben a strasbourgi bírósághoz fordultak, ami egyszer már hozott kedvező ítéletet számukra: 2017-ben mintegy egymilliárd forint kártérítést fizetett a kormány. Most körülbelül 12-13 milliárd forint kikényszerítésében bízhatnak, ami két évi működésüket biztosítaná. 

A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség által üzemeltetett intézményekről a Magyar Narancs legfrissebb, február 6-i számában olvasható riport.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.