Mélyponton Iványi Gábor egyháza – képriport a Dankó utcából

Pusztán civil adományokból működik Iványi Gábor egyháza és egyesülete, amely mintegy 500 hajléktalant lát el a fővárosban. A halálos ítéletükkel érne fel, ha az intézményeik bezárnának, márpedig ennek egyre nagyobb az esélye. A kormány addig vegzálta őket, hogy ez bármikor bekövetkezhet. 

Július óta nulla forint állami támogatás érkezik a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET), valamint a hozzá tartozó Oltalom Karitatív Egyesület számlájára. A működést kizárólag civil adományokból tudják biztosítani, melyek a Szalmaszál a Hajléktalanokért Közhasznú Alapítványhoz érkeznek. Máshogy ez nem is lehetne, ugyanis a MET és az Oltalom bankszámláit inkasszózta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). 

Mindez annak a következménye, hogy mintegy 15 évvel ezelőtt Orbán Viktor hadjáratot indított az egyházat és az egyesületet vezető Iványi Gábor ellen. 2011-ben elvették a MET egyházi státuszát, ami miatt mostanra mintegy 13 milliárd állami támogatástól esett el. Ezt követték további intézkedések, törvénymódosítások, elvonások, melyekkel a megszűnés szélére sodorták Iványiékat: a túlélés érdekében nem fizették teljeskörűen a járulékokat a munkatársak után, illetve tetemes közműtartozást halmoztak fel. Részben ennek okán a MET több hátrányos helyzetűekkel foglalkozó iskoláját kellett átadnia más fenntartónak. 

 
Iványi Gábor, a MET és az Oltalom vezetője
Fotó: Palágyi Barbara
 

 Maga sem tudja, hogy egészen pontosan miért támadja őt a hatalom, de ez szerinte több mozaikból tevődik össze. Egyfelől ez egy üzenet Orbán Viktor egykori szövetségeseinek, hogy azok, akik neki hátat fordítottak, ne számítsanak semmire: a lelkész régről ismeri a miniszterelnököt, idősebb gyermekeit ő keresztelte meg. Az első Orbán-kormány idején Balog Zoltánon keresztül felajánlották neki egy közös fotóért cserébe, hogy kiemelt támogatást kaphat a MET, de ő ezt visszautasította. Nem akart megalkudni, és nem kért többet annál, mint ami jár. Ugyanakkor a kormányfő a többi egyháznak is irányt mutat a lejáratás által, hogy addig van jó dolguk, amíg csendben vannak. Iványi Gábor friss riportunkban részletesen beszél az anyagi helyzetükről, az ellehetetlenítésük folyamatáról.

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

Az Iványi Gáborral való beszélgetés után meglátogattuk a MET és az Oltalom fővárosi központját, ami a Dankó utcában található. Itt működik több hajléktalan-intézmény, a Fűtött Utca, a Nappali Melegedő és a kórház is. Arra voltunk kíváncsiak, hogy a munkatársak, illetve az ellátottak mennyit éreznek a kialakult helyzetből. Az egyház Budapesten mintegy 500 hajléktalannak ad menedéket, ennyien kerülhetnek utcára, amennyiben nem tudják a szállók működését tovább biztosítani. 

 
A VIII. kerületi Dankó utca: itt található a MET és az Oltalom több intézménye
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

A Fűtött Utca a legnagyobb szálló, amit Iványiék üzemeltetnek. Egyszerre 100-120 lakója van, de ez a szám a téli időszakba megugorhat. A lelkész és a munkatársak tesznek róla, hogy a végtelenül kiszolgáltatott emberek lehetőleg semmit ne érezzenek abból, amin átment az egyház az elmúlt években. 

 
Ellátottak a Fűtött Utcában
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Egy férfi rejtvényfejtéssel üti el az időt
Fotó: Palágyi Barbara

 

 
Egy másik férfi a kamerára sandít, amíg a kép készül
Fotó: Palágyi Barbara
 

Az ellátottak valóban nem túl sokat éreznek a kormányzati lejáratásból, legalábbis erre lehet következtetni abból a beszélgetésből, melyet Kocsis Lászlóval folytattunk: 40 évet húzott le, köztük különböző fővárosi közműszolgáltatóknál, de a nyugdíjból nem tud megélni. A közelmúltban takarítóként dolgozott, de betegség miatt abba kellett hagynia. Korábban 8,5 évet élt az utcán – „saját” padja is volt. Ha bezárna a szálló, akkor feltehetőleg „bóklászna” valahol. 

 
Kocsis László
Fotó: Palágyi Barbara
 

A víz-, gáz- és fűtésszerelő Tichy Ferenc tíz évet élt Amerikában, egészségügyi okokból nem tud a szakmájában dolgozni, komoly műtét előtt áll. Nem panaszkodik, ugyanis a szállón nem ázik, fázik, kap reggelit, ebédet és vacsorát is. Felesége is vele van, a női részlegen lakik, ami takarosabb, mint a férfi. Állítja, ha bezárna a szálló, akkor egy hónapon belül találna magának helyet – ha más nem, sátorozna. 

 
Tichy Ferenc
Fotó: Palágyi Barbara

 

 
„De akik az Úrban bíznak...”
Fotó: Palágyi Barbara

 

 
A női részleg
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Kríziságy a szállón
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Csap, ami épp nem működik
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Napi menü: raguleves. Az étkeztetést is adományokból valósítják meg
Fotó: Palágyi Barbara
 

A Fűtött Utca után átsétáltunk a Nappali Melegedőre, ahová bárki bemehet a hideg elől, vagy hogy egy falat ételt kapjon. Itt működik a kórház és a pszichiátria, ahol sok végső stádiumú beteget kezelnek. Mint megtudtuk, sokan keresik meg őket inkontinenciával, fekélyes lábakkal, és egyre több a relatív fiatal, 40-50 éves ellátott. Üresedés nem nagyon van, ha valakit nem sikerül elhelyezni, jó eséllyel itt fog meghalni. Márpedig sokukat más intézmények nem vesznek át, ugyanis nincs rendezve a társadalom biztosításuk.  

 
A kórház férfi részlege. A kórterem szemernyit sem néz ki rosszabbul, mint egy átlagos hazai kórház kórterme
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
A női részleg
Fotó: Palágyi Barbara
 

Az egyház és az egyesület vegzálását és a napi megterhelést nehezen bírják a munkatársak, de még kitartanak. A munkájuk kicsit hospice szolgálat is: ők az utolsók, akik megfogják az ellátottak kezét. De azért vannak apró örömök is, melyek átsegetik őket: ottjártunkkor épp egy kürtöskalács adomány érkezett az Élelmiszerbank jóvoltából. 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 
 

 
Fotó: Palágyi Barbara
 

Iványi Gábornak van reménye arra nézve, hogy egy esetleges kormányváltás esetén tudják rendezni a helyzetüket. Ugyanis az Alkotmánybíróság kimondta, hogy 2012-ig visszamenőleg vissza kell állítani az egyházi státuszukat, amit viszont a kormány nem tett meg. Ez jó jogalap lehet, ha bukik a Fidesz. Ugyanakkor nemrégiben a strasbourgi bírósághoz fordultak, ami egyszer már hozott kedvező ítéletet számukra: 2017-ben mintegy egymilliárd forint kártérítést fizetett a kormány. Most körülbelül 12-13 milliárd forint kikényszerítésében bízhatnak, ami két évi működésüket biztosítaná. 

A riportot keresse a friss Magyar Narancsban! 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk