METÉSZ, MIÉP, ápr. 4.: Jövő manó

  • 1997. április 10.

Belpol

Éljen Maczó, vesszen manó! Vesszen! Vesszen Surján! Miféle Surján? Surányi! Ja, az. Vesszen Surányi! Ja. Rablók! Vesszen! Liberális karvalyok! Kék manók!

Állnak, hideg van, amiről szintén tehet valaki, néha egyikük elüvölti magát, hogy szemét, meg monnyon le, mindegy, ki, valaki monnyon le, a szemét, és éljen Maczó, vesszen manó, vesszen! Hogy miért mindig a legkevesebb fogúnak kell a legzöngétlenebb szitokszónak nekifutnia, örök rejtély marad, mint ahogy az is, hogy honnét szedték ezt a vesszenezést. Meg hogy miért ragaszkodnak körmük szakadtáig ahhoz, hogy ilyen meg olyan állami hivatalnokok, akiknek jobbára a nevit se tudják, nemhogy a titulusát, monnyanak le. És akkor mi volna.

De ezt nem lehet tőlük megkérdezni, és nem is csak azért nem, mert ahhoz azért sokan vannak, és minden tizedik valami böhöm nagy dolgot, kopjafát, petrencerudat, skanzen-szertárból reprivatizált miegymást hurcol, de minimum transzparenst. De amúgy sem valószínű, hogy érdemben válaszolnának, legfeljebb a sérelmeiket sorolnák, ahogy sorolják is. A saját szónokaikat, akik miatt kijöttek, nem hallani tőlük; a mikrofonok felől valamiféle összefogásról, a munkásság érdekeit nem sértő - sőt az értelmiségéit se nem - alkotmányos demonstrációkról fütyül, tépett Ady-apokrifokat hajszol a szél, de belevész az ilyen-amolyan káefték meg volt ávós szomszédok viselt dolgaiba, amelyeken négy-öt fős spontán csoportosulások kérődznek ön- és közfeledten.

Egyébként kétségkívül igazuk van, éppúgy palira lettek véve, mint a ´90-94-es periódusban, de ´94 óta még a cirkuszukat se kapják meg, amire a népbennemzetbengondolkodók legalább méltatták őket.

Akkoriban egy magát legitimnek tartó poszt-munkásőrség kialakulásának esélyével kecsegtették a pánikra hajlamosakat; ma az bennük a meglehetősen ijesztő, hogy tehát formailag igazuk van. Még akkor is, ha ezt többek között abban a formában próbálják deklarálni, hogy középkorú potenciális választópolgárok az öklüket rázzák a Magyar Televízió Rt. székháza (Bp. V., Szabadság tér 1-3.) felé, majd csatlakoznak az időközben felkerekedett processzióhoz, hogy egy emberként krumplival és hagymával (mintegy másfél métermázsányival), továbbá váltópénzzel (mintegy 1000 HUF értékben - becslés a csörömpölés alapján) árasszák el a Magyar Nemzeti Banknak, illetve a Földművelésügyi Minisztériumnak otthont adó épületeket.

Ki a manó?

Manónak vesznie kell, ebben mindenki egyetért. Hogy Manó kicsoda, az gyakorlatilag mindegy, lehet bárki, akár Ön is, nyájas olvasó, igen, igen, Ön, hiába csóválja azt a szép, okos fejecskéjét a zsurnalisztikai orvfogás olvastán. Manó mindenki, akinek bejött a rendszerváltás, és ha jól magába és napi ügyeibe tekint, be kell látnia, hogy így vagy úgy, cinikusan vagy csak letudva, mert belátta, hogy ez a szabadság ára, esetleg önundorodva, de maga is cinkos. Hosszú távon persze nincs alternatíva, de kinek van ideje kivárni a jövőt. A többséget csak a jó ízlés és/vagy a rossz idő tartotta távol a megmozdulástól, otthon nagyjából ugyanazt gondolhatja, amit a tüntetők. Legfeljebb nem manózik.

Az azonban, hogy alapjáraton mire gondolnak a manózók, az ebből a szempontból mindegy is, az ember nem azért jár MIÉP-tüntetésre, hogy ott pontos információkat kapjon, hanem hogy egyrészt jól kimanózza magát, vagy ha erre nem érez késztetést, nézzen értetlenül, gyanakodni kezdjen, hogy ez az egész, ez nincs is, Hyeronimus Bosch és a Cartoon Network ünneplik röpke nászukat, csak véletlenül ez ember odakeveredett, és most kínjában próbál másfele nézni.

De másfele nézni nem érdemes, ott is ők vannak. A szokásos slepp, pattanásos skinheadek, egy-két család a mozgó pattogatottkukorica-árus környékén (a pattogatott kukorica mozog, nem az árus, az árus áll, szíve szerint kiabálná, hogy pattogatott kukoricát tessék, vagy maximum, hogy a pat. kuk. monnyon le! - de nem kiabálja, fél, hogy félreértenék, pedig dehogy), ébredő yuppie-k baljós mosollyal, egy illető nejlonszatyorral, benne újabb nejlonszatyorok, másik kezében öles zászlórúddal, rajta valami világoskék selyemlobogóval, a kisdobosoknak volt ilyen, meg a kikapós szomszédasszonynak, ott szárogatta mindig a gangon. Bár az azért több szempontból is túlzásnak minősíthető, ha a szónokok egyike, nevét tán a pajkos áprilisi szél mosta ki a tudósító fejéből, valami olyasféle hangot ad ki magából, hogy a krmpcshürrprfffua brrrztyhukk rfff! - és látszik az arcán neki, hogy nem a markába hörög, vagy ilyesmi, hanem ezt és így gondolja. És senkinek még csak fel sem tűnik, az elrettentést mint színpadi dekorációt szolgálni hivatott nemzetőrgárda se rezzen belé, állnak tovább rohamkéményseprősre vett egyenruhájukban, székrekedést sejtető arckifejezéssel.

Egyébként lehet, hogy tényleg neki van igaza.

Mi, a manó

Lehet, hogy egyszer még hálásaknak kell lennünk, hogy Csurka és tanácsadói ennyire képtelenek elszakadni a "majális mint a népfelség autentikus kifejezése" gondolatától, és gyakorlatilag évről évre lejáratják magukat az efféle népgyűlésekkel, például az ideivel, amin már nevetni sincs mit, a társadalom részéről a szolidaritást, a sajtóéról az objektív tájékoztatást, egyáltalán, azt, hogy bárki komolyan vegye, viszont lehetetlenné teszi, és minden bizonnyal jövőre, még épp idejében, a választások előtt újra kimanózzák magukat az ügymenetből. Annyit mindenesetre sikerült elérniük, hogy ország-világ tudomására hozzák: akinek nincs rézorra, húsznál több foga, három számjegyű IQ-ja van, a péntek délutánját nem szívesen áldozza arra, hogy ütemes, ám a rajzfilmek retorikáját idéző jelszavakat skandáljon, s zöldségek bevetésével kényszerítsen meghátrálásra egyes középületeket, az manó. Kék manó. Vesszen. Szemét. Monnyon le.

A Nemzeti Bank egyik ablakából elmosódottnak ható arc nézi az intézmény előtt vonulókat, a lentről felkajabált fenyegetéseket láthatóan nem veszi a szívére, az is lehet, hogy külföldi, tán maga a karvalytőke személyesen: csakugyan nem mentes némi ornitológiai stichtől, de legalább kinéz. A Földművminnél még ennyi sincs, a 2-es viszonylat a kanyarban lassít egy kicsit, de ott egyébként is, ha tud még egyáltalán a 2-es viszonylat lassítani; a tüntetők egyes csoportjai járókelőkkel kokettálnak, hogy csatlakoznának ők is a menethez, de azoknak eszük ágában sincs. Még ha okuk volna rá, akkor se.

Nem is volna nagyon hová, a parádé kihunyófélben, már Csurka fellépésének kontemplatív hangjából lehetett tudni, hogy hiába dobja be a köztudatba az elmúlt ötven év fogalmát, ez már nem lesz közszájon forgatva, nem volt, nem lesz, nem van itt semmi, tényleg nem, és már nem is hiszik a tüntetők, hogy lesz ügyükből vagy legalább belőlük valami.

Már ők maguk is feladták, és ha az ember arra gondol, hogy minden, amit a nácik magukról mondtak, hazugság, még a mítoszukat is úgy találták ki, nem rohammal foglalták el a közéletet annak idején sem, csak egyre többen lettek, aztán a végén mindenki ők voltak - akkor, de csak akkor, elfogja kissé az elgondolkodhatnék. Pedig csak a paranoiája, az veri ablakát, ahogy a költő mondta.

Kovács Kristóf

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.